APP/ Atsargoms/ Baziniai receptai/ Vasara/ Visi receptai

Gelsvių pesto padažas

Kartu su vasara įsibėgėja ir įvairiausių pesto padažų sezonas. Šiuo metu svarbu, kad virtuvėje stovėtų didelis butelis kokybiško alyvuogių aliejaus, jog užderėjus prieskoninių žolelių derliui galima būtų iš karto jas tinkamai panaudoti sutrinant į pestą. Mano virtuvėje visada galima rasti kokybiško šviežio alyvuogių aliejaus iš Katalonijos. Labai patinka, kad jo galima įsigyti didesnį kiekį, po 2 litrus, nes vasaros metu jis pas mane tiesiog bėga upeliais tai į įvairiausias salotas, tai į kepamas daržves, tai į padažus. Daugiausiai jo sunaudoju pesto padažams. Pestas man yra vienas mėgstamiausių savo užsiaugintų prieskoninių žolelių panaudojimo būdų. Iš ko tik šio padažo nesu gaminusi: ruošiau ir iš krapų, ir iš morkų lapelių, ir ir iš petražolių su mėtomis, o vienas mėgstamiausių su gelsvėmis. Net Italai turi įvairias pesto padažo rūšis ir jas apibrėžia pagal teritoriją, mums įprastas pestas su bazilikais ir pinijomis vadinamas “pesto genovese” (jis kilęs iš Genujos), o Sicilijoje gaminamas rausvasis “pesto trapanese” (kilęs iš Trapanio) su pomidorais ir migdolais. Įtariu italai pestą sugalvojo būtent iš sezoninių bazilikų pertekliaus, tuo pačiu principu galima panaudoti ir kitus prieskoninius augalus. Vienoje iš savo pakeltų lysvių auginu gelsvę, ji čia auga nuo pat daržo atsiradimo, jau tris metus. Tai daugiametis prieskoninis augalas, kuris jau balandžio pabaigoje išleidžia savo kvapnius lapelius. Tuo man gelsvė ir patinka, kad darže dar jokių žolelių nėra, o gelsvės jau pradeda žaliuoti. Dažniausiai ja skaninu sriubas arba troškinius. Gelsvių skonis man kiek primena salierus, kiek grybus ir yra gana intensyvus, todėl jų reikėtų nepadauginti. Tai prieskonis, kurį augino dar mano močiutė, be gelsvės lietuviško prieskonių darželio niekaip neįsivaizduoju. Pastebėjau, jog šiais laikais gelsvė tapo ne tokia populiari, o kai kurie net nežino koks jos skonis ir kaip jis atrodo. Labiau pasidomėjusi šio augalo gerosiomis savybėmis sužinojau, kad gelsvė gydo žarnyną, gerina virškinimą, gerina inkstų ir širdies veiklą, bei tonizuoja visą organizmą. Daugelis specialistų teigia, jog vaistinė gelsvė yra vienas vertingiausių prieskonių. Tai dar labiau skatina gausiai užderėjusį jų derlių panaudoti teisingai. Dalį gelsvių dažniausiai užšaldžiau žiemai (jomis skaninu sultinį, sriubas, troškinius), o iš likusių gelsvių ruošiu pestą. Pesto padažą taip pat galima užšaldyti, nes labai patogu jo turėti šaldiklyje. Gelsvių pestą dažniausiai ruošiu su moliūgų arba lukštentų kanapių sėklomis ir kokybišku šviežiu alyvuogių aliejumi .  Tokį pestą panaudoju vietoj sviesto sumuštiniams, tepu kaip užtepėlę, gardinu makaronų patiekalus, įmaišau į salotas. Jo panaudojimui fantacijos ribų nėra.

Gelsvių pesto padažas

5 votes, average: 4,40 out of 55 votes, average: 4,40 out of 55 votes, average: 4,40 out of 55 votes, average: 4,40 out of 55 votes, average: 4,40 out of 5 (5 įvertino )
Užsiregistruokite, kad įvertinti
Loading...
By Renata Kiekis: apie 400 ml
Gaminimo laikas: 15 min.

Bazinis receptas

Sudėtis

  • 200 g šviežių gelsvių lapelių
  • 100 g lukštentų moliūgų sėklų
  • 200 ml šaltai spausto alyvuogių aliejaus, naudojau iš ŠVIEŽIAS ALIEJUS
  • 50 g kietojo tarkuoto sūrio
  • 5 česnako skiltelių
  • 1 šaukšto citrinų sulčių
  • pusės šaukštelio druskos

Eiga

1

Gelsvių lapelius gerai nuplaukite ir supjaustykite.

2

Moliūgų sėklas pakaitinkite keptuvėje ant vidutinės kaitros, kad paskrustų, tik atsargiai, nesudeginkite.

3

Pjaustytus gelsvių lapelius suberkite į trintuvą kartu su moliūgų sėklomis ir česnakų skiltelėmis, supilkite aliejų ir trinkite, kol pradės virsti į padažą. Kai jau susitrins į vientisą masę, suberkite tarkuotą sūrį ir dar kiek patrinkite.

4

Tokį pesto padažą laikykite šaldytuve iki mėnesio arba galite užšaldyti šaldiklyje ir laikyti apie pusę metų. Aš dažniausiai šaldau pesto padažus be tarkuoto sūrio, tik atšildžiusi, jo įberiu.

Užrašai

Receptas paruoštas bendradarbiaujant su ŠVIEŽIAS ALIEJUS

 

Gali patikti

2 Comments

  • Atsakyti
    Aušra
    2019-07-16 at 7:27 am

    Sveiki, o kokį sūrį naudojat?

  • Komentuokite