Gaminu/ Ruduo

Ką dar skanaus paruošti su grybais?

Grybingas išpuolė šiemet ruduo! Grybai, kaip pašėlę, dygsta jau visą rugsėjį, o šį savaitgalį Varėnos grybų šventės čempionatas, kaip niekada, buvo derlingas. Jei pirmaisiais baravykais džiaugėmės paprasčiausiai kepdami keptuvėje ant sviesto, tai grybų derliui įsisiūbavus natūraliai iškyla klausimas, ką dar skanaus su tais grybais padaryti?!

Apie rudeninius grybus ir ką skanaus su jais pasiruošti pasakojau, bei gaminau baravykų sviestą praeitą savaitę svečiuodamasi LRT laidoje “Labas rytas”. Kartojimą galite pasižiūrėti čia.

Didžiausias visų grybautojų džiaugsmas – BARAVYKAI. Iš vaikystės pamenu, kad Dzūkijoje šviežių baravykų mažai kas ir valgė, vos tik rasdavo, tai tik džiovindavo ir marinuodavo, kad tik Kūčioms ir Kalėdoms būtų ką ant stalo padėti. Jau vėliau, kai grybus pradėjo masiškai komerciniais tikslais supirkinėti, tai dauguma dzūkų surinktų baravykų nukėliaudavo svetur, o ant vietinių stalų mažai jų belikdavo. Na bet tokiais baravykais turtingais metais tiesiog būtina išsivirti dzūkišką grybienę su perlinėmis kruopomis.  

Dauguma lietuvių net nepagalvoja, kad baravykus galima valgyti net žalius, visiškai termiškai neapdorojus. Italijoje labai populiarus baravykų karpačo, kuriam grybus reikia plonai supjaustyti, apšlakstyti alyvuogių aliejumi, citrinų sultimis, apibarstyti maltais pipirais, druska ir čiobreliais, bei palikti valandėlei ramiai, kad pasimarinuotų (pilnas receptas knygoje “Gero maisto dienoraštis. Ruduo”).

Pabandykite virtus žirnius, kuriuos visi taip mėgsta krimsti prie alaus, paskaninti ne spirgučių, o keptų baravykų padažu. Garantuoju, kad ilgam prisiminsite jų skonį (receptas taip pat iš Rudens knygos)

Na o jei jau šaldytuvas pilnas šaldytų baravykų, o džiovintų grybų nebeturite kur dėti, patariu pasiruošti aromatingos baravykų druskos. Ją pasiruošite paprastai, džiovintus baravykus sutrynę kartu su druska, maltais pipirais ir čiobreliais. Tokia baravykų druska tikras išsigelbėjimas, kai greitai ir lengvai, vienu rankos mostu patiekalui norite suteiti grybų skonį. Jos tiks įberti ir į ruošiamus kotletus, ir į padažą ar kepamą omletą, pilnas receptas Rudens knygoje.

Jei baravykus žinome ir pažįstame visi, tai štai SKĖTINIŲ ŽVYNABŪDŽIŲkiek prisibijome. Tai vieni didžiausių grybų, jų valgoma tik kepurėlė, kuri panaši į skėtį, o kotelis tuščiaviduris maistui nenaudojamas. Nuo kepurėlės rankomis patrynus lengvai nusiima žvyneliai, šių grybų skonis panašus į vištienos ir net į keptus karbonadus. O kaip aš kepu šiuos grybus rasite šiame recepte.

Dar vienas puikus grybas, kurį ne visi renkame yra GUDUKAS, dar kitaip vadinamas vokietuku ar kalpoku. Šis grybas man primena pievagrybį. Išvirę šie grybai išlieka šviesūs ir visai negleivėti, o jų galima prisigrybauti pilnus krepšius, nes kai jau dygsta, tai dygsta.

Gudukus mėgstu marinuoti (jų receptą rasite mano pirmoje knygoje “Sezoninė Virtuvė”), o taip pat iš jų ruošiu neatsivalgomai skanius grybų ikrus, jų receptą jau senokai esu surašiusi savo bloge .

Patys paskutiniai rudeniniai grybai yra ŽALIUOKĖS. Šie vėlyvi grybai labiausiai draugauja su kopūstais. Viena skaniausių man yra kopūstienė su žaliuokėmis, ją galima virti tiek su saldžiais, tiek su raugintais kopūstais. Šios sriubos receptas čia

Na ir kaip gi be VOVERAIČIŲ! Kai jos prasideda dygti nuo birželio pabaigos, tai dygsta iki pat rudens vidurio. Tai vieni skaniausių grybų! Pusryčiams su jomis galima išsikepti sočiausią omletąo pietums išsivirti skaniausiądzūkišką voveraičių sriubą su kvietinėmis kruopomis. Su voveraitėmis galima išsivirti ir tuo pačiu metu derančiųmoliūgų sriubą

Jei esante itališkos virtuvės gerbėjas užkandžiams prie vyno pasiruoškite crostini su voveraitėmis arba išsikepkite picą su voveraitėmis. Voveraitės labai universalios ir tinka beveik į visus patiekalus. Mano paskutinių metų atradimas bolivinių balandų, voveraičių ir špinatų derinys. Tobulo ir subalansuoto skonio receptas, jį rasite Rudens knygoje.

Sėkmingo grybavimo!

Gali patikti

Komentarai

Komentuokite