Auginu/ Vasara

Kaip ir kodėl pati auginu česnakus?

Savaitgalį savo darže išroviau pirmąjį šiųmetinį česnaką! Kiekvienais metais dar iš rudens vienoje iš savo pakeltų lysvių pasodinu žieminius česnakus. Juos taip smagu ir lengva auginti, po žiemos ankstyvą pavasarį jie vieni pirmųjų pradeda lysti iš po žemių ir džiugina atėjusiu pavasariu. Žieminiai česnakai todėl taip ir vadinami, kad jie sodinami prieš žiemą, o jų derlius nuimamas vasaros viduryje. Šiemet dėl šiltos vasaros pradžios, manau, derlių imsiu anksčiau, liepos pradžioje. Jų giminaičiai – vasariniai česnakai sodinami pavasarį, o derlius nuimamas pačioje vasaros pabaigoje, bet aš visada mieliau sodinu žieminius česnakus. Nepatikėsite, bet žieminius česnakus auginu ne tiek dėl jų aštriųjų skiltelių, o kiek dėl švelniai aštrokų jų žiedkočių. Dažniausiai birželio viduryje žieminiai česnakai išleidžia savo žiedkočius. Jie būna susisukę, kaip paršiukų uodegytės, juos reikia nurinkti, kol dar jauni ir nesukietėjo, nes po to būna ne tokie skanūs. Žiedkočius nuskabius ir česnakų galvutės didesnės užauga. Šiemet saviškius pjoviau, kiek anksčiau, jau birželio pradžioje. Natūraliai užauginti švieži savi česnakai nepamainomas ingredientas gaminant. Jų šviežumas ir aromatas tikrai lenkia tuos, kurie žiemą-vasarą guli prekybos centruose, dažiausiai yra neaiškaus deriaus ir atvežti iš tolimų kraštų. Jei tik žinotumėte, kaip lengva ir paprasta žieminius česnakus užsiauginti pačiam!

Sodinu spalio viduryje

Sudygę balandžio viduryje

Taip atrodo gegužės pradžioje

O čia gegužės pabaigoje

 

  • Žieminius česnakus sodinu spalio pradžioje, kad iki šalnų jie dar spėtų įsišaknyti, todėl tai darau bent mėnesį iki ateinant šalnoms. 
  • Pasodintus česnakus kokį mėnesį, jei nėra lietaus karts nuo karto palieju, kad jie geriau įsišaknytų. 
  • Stengiuosi česnakų nepasodinti per anksti, kad jie dar lapkričio mėnesį nesudygtų, nes per žiemą nušals. 
  • Sodinu tik sveikas ir kuo didesnes česnakų skilteles, nes pastebėjau, kad tokios duoda geresnį derlių. Prieš sodinimą česnako galvutes reikia išskirstyti skiltelėmis, kurios ir sodinamos smailiuoju galiuku į viršų. 
  • Žieminiai česnakai atsparūs šalčiui ir dygsta prie +5 laipsnių. Bet jiems augti reikia saulėtos vietos, nes pavėsyje užaugina maženį derlių. Patikrintas reikalas!
  • Česnakus sausą vasarą visada laistau. Dažniausiai jų niekuo netręšiu, nebent natūraliai rauginta dilgėlių broga. 
  • Kai birželio viduryje nupjaunu česnakų žiedkočius, jų lapus surišu, kad lapai nebeaugtų ir džiūdami nesidraikytų, o visa augalo stiprybė eitų į česnakų ropeles. 
  • Derlių nukasu kai dauguma lapelių visiškai pagelsta, dažniausiai tai būna liepos antroje pusėje. 
  • Nuėmusi derlių jei šilta vasara česnakus džiovinu lauke po stogu, o jei lyja, tai viduje, dažniausiai senoje palėpėje. Jie išdžiūva per kokią savaitę. 
  • Kai išdžiūva, dalį česnakų palieku rudeniniam sodinimui, o likusius dar iki rudens suvalgome. Jie didžiausias džiaugsmas, kai ruošiu aštrias pomidorų salotas, naminį pesto padažą ar vasarinių daržovių troškinį. 
  • Žieminius česnakus stengiuosi valgyti negailėdama, nes jie labai ilgai nesilaiko. Ilgam laikymui tinkemesni vasariniai česnakai.

Česnakų žiedkočiai

Žiedkočiai birželio viduryje

Česnakų žiedkočių šiųmetinis derlius

 

Česnakų žiedkočius panaudoju: 

  • Paprasčiausiam sumuštiniui  – juoda ruginė duona + sviestas + pjaustyti česnakų žiedkočiai + druska
  • Juos rauginu. Receptą esu surašiusi savo “Gero maisto dienoraštis. Vasara” knygoje.
  • Su česnakų žiedkočočiais trinu pesto tipo padažą. Ne kartą išbandyta ir mėgstama variacija puokštė česnakų žiedkočių + kelios saujos kepintų moliūgų sėklų + pusė stiklinės šaltai spausto moliūgų sėklų aliejaus + pipirai ir druska. Tinka visur ir su bet kuo. Dažniausiai tepamės vietoj sviesto ant duonos. 
  • Jei žiedkočių pasiauginu daugiau juos sutrinu į tyrę kartu su alyvuogių aliejumi, sudedu į ledo kubeliams skirtus šaldyti indelius ir užšaldau. Užšalusius išimu iš formelių ir laikau šaldymo maišeliuose šaldiklyje. Naudoju įmesdama į troškinius, sriubas, pačioje virimo pabaigoje. 

Žieminių česnakų auginimas visai paprastas, suteikia daugiau naudos nei darbo. Mano tinginio daržui pakeltose lysvėse jie ypač tinka. Geroji žinia, kad liepos viduryje juos nukasusi turiu dar vieną laisvą lysvę sodinimui, į kurią dažniausiai rugpjūčio pradžioje vėl pasėju ridikėlių, kuriuos valgome rugsėjo pradžioje. Jei ir jūs auginate česnakus, būtų smagu, kad pasidalintumėte patarimais ir savo patirtimi. Mokykimės vieni iš kitų!

Komentarai

Komentuokite