Auginu/ Pavasaris

PAKELTŲ LYSVIŲ DIENORAŠTIS: pirmasis balandžio savaitgalis

Ne mažiau nei kepti man patinka sodinti! Savo pakeltų lysvių daržą, kurį prieš 3 metus man sukalė vyras, jau esu aprašiusi šiame straipsnyje.  Šiemet pavasaris atėjo anksčiau, todėl pavasarinę sėją savo lysvėse irgi pradėjau kiek anksčiau. Pirmąjį balandžio savaitgalį, šviečiant saulei jau pilnai darbavausi darže. Kaip per žiemą buvau to išsiilgus!

Besidomėdama ir planuodama ką ir kada sodinsiu užtikau įdomią informaciją apie fenologinį sėjos kalendorių. Ankstesniais metais sėdama nesivadovavau nei fenologiniu, nei mėnulio sodinimo kalendoriais, kadangi prie lysvių dirbti galiu tik savaitgaliais, tai labiau taikiausi prie laisvo laiko bei oro sąlygų. Bet šiemet nusprendžiau labiau atkreipti dėmesį į fenologinius gamtos reiškinius, kuriais vadovavosi dar mūsų senoliai. Fenologija tai mokslas tiriantis pasikartojančius sezoninius gamtos reiškinius (augalų ir gyvūnų). Jau seniai pastebėta, kad laukiniai augalai labai jautriai reaguoja į gamtos sąlygų (šviesos, šilumos, drėgmės) pasikeitimus, todėl pagal tai apytikslai galima pasakyti tinkamą daržo augalų sodinimo laiką. Vienas pirmųjų pavasarinių veiksnių – prašydęs gluosnis ir parskridę gandrai. Gandrų dar šiemet nemačiau, bet gluosnis prie mūsų Kurorto Namo Druskininkuose jau pražydo! O pagal fenologinį kalendorių tai reiškia, jog atėjo laikas sėti morkas, petražoles, ridikėlius, žirnius, špinatus.

Taigi, praėjusį savaitgalį  iš 9 savo pakeltų lysvių aptvarkiau ir apsodinau 6. Prieš pradėdama rašyti apie sodinimą dar trumpai pristatysiu, kokie daugiamečiai ir iš rudens pasodinti augalai dabar auga lysvėse:

I lysvę esu paskyrusi vietiniams daugiamečiams prieskoniniams augalams. Joje po žiemos jau galvas kelia: gelsvė, laiškinis česnakas ir peletrūnas. Jiems draugiją palaiko per žiemą mano skabytas čiobrelis, tik į pavasarį jis kiek apdžiūvo, bet tikiuosi neužilgo atsistatys. Per patį lysvės vidurį dėl grožio ir naminių arbatų auginu ežiuolės krūmą. Jos žiedus skinu ir džiovinu naminėms vaistažolių arbatoms. Kol kas ežiuolė dar tik bunda ir jos beveik nematyti. Šioje pakeltoje lysvėje pastoviai auginu 5 daugiamečius augalus, tai lysvę reikėjo tik aptvarkyti: supurenti žemę ir palieti. Balandžio pabaigoje jau tikrai skinsiu gelsvę ir laiškinius česnakus!

II lysvėje auginu daugiamečius Viduržemio jūros regiono augalus: šalaviją, raudonėlį ir levandą. Jiems į draugiją praeitų metų pavasarį pasodinau dar rozmariną, kurį eksperimentuodama palikau (užklojusi eglišakiais) žiemoti lauke. Apie šios žiemos eksperimentą su rozmarinu esu rašiusi šiame straipsnyje. Bet jis vargšas eksperimento neatlaikė ir nušalo, o į jo vietą įsodinau citrininį čiobrelį. Nuo šiol rozmariną ir toliau auginsiu kambaryje vazone ir tik atšilus orams išnešiu vasaroti į terasą. Šioje lysvėje darbai irgi buvo minimalūs: genėjimas, žemės purenimas, laistymas.

III lysvėje dar iš rudens pasodinau žieminių česnakų. Jie jau gražiai sudygę ir štai kaip atrodo. Kaip ne pirmus metus auginu česnakus esu aprašius šiame straipsnyje.

IV lysvėje pačioje rudens pabaigoje pasodinau svogūnų, kad pavasarį kuo anksčiau turėčiau svogūnų laiškų. Štai kaip jie pirmąjį balandžio savaitgalį pas mane atrodo! Planuoju per Velykas jau skinti ir gardinti jais patiekalus. Šioje lysvėje irgi buvo tik minimalūs tvarkymo darbai.

Taigi, iš 9 lysvių pavasariniam sodinimui turiu atlikusias tik 5. Ir man jų jau per mažai! Prašysiu vyro, kad vasarą sukaltų dar kelias.

V lysvėje savaitgalį pasėjau ridikėlius ir krapus. Pasirinkau labai ankstyvą pailgų prancužiškų ridikėlių veislę, kuriuos rauti galima jau po 18-20 dienų nuo sodinimo. Jau ne pirmus metus man pasiteisina ridikėlių sėjimas juostoje. Nes augalai sudygsta labai gražiai, su reikiamis tarpais ir jų nereikia retinti. Sėklos juostoje man asmeniškai patogesnis sėjimo būdas. Juosta sugeria dirvoje esančią drėgmę ir esant pakankamai drėgmės, sėklos sudygsta vienodžiau bei greičiau. Prieš klojant juostas žemę palaistau, tada juostą užberiu dirvožemiu ir vėl gausiai palaistau. Ridikėlius ragauti, jei orai leis greitai augti, panuoju jau per Motinos dieną.  Šalia ridikėlių pasėjau 3 krapų vageles. Ridikėliai ir krapai geriausia draugija ir ne tik salotose. Krapai tikiuosi pasirodys panašiu metu, kaip ir ridikėliai.

VI lysvėje šiemet nusprendžiau pasodinti vasaros derliaus morkas ir petražoles. Kadangi nesu labai patyrusi daržininkė, morkų sėklas irgi perku juostelėje. Man toks sėklų sodinimas labai pasiteisino, ypač sodinant morkas ir ridikėlius. Viename sėklų pakelyje yra 4 juostos metrai, jos pakako 4 morkų eilėms pasodinti. Iš morkų šonų pasėjau lygialapes petražoles. Jų derlių turėčiau skinti po 95 dienų t.y. birželio pradžioje. Morkos derės kiek ilgiau 110 dienų, tai jas rausiu jau tik liepą. Šios lysvės derlius bus skirtas vasaros vidurio derliui. Kažkur skaičiau, kad petražolės pasodintos šalia morkų užauga tankesnės. O morkos yra gana anksti sėjamas augalas, tik auga jos gana ilgai. Jau pradedu svajoti apie naminį vištienos sultinį su savomis morkomis ir petražolėmis!

Likusias 3 pakeltas lysves tvarkyti palikau kitam savaitgaliui, nes dar laukė kiemo švarinimas ir ilgas pasidarbavimas savo mėgstamiausiu Fiskars grėbliu.

Dar į didelius vazonus pasodinau žirnių. Juos sodinau pirmą kartą, nes žirnelius labai mėgsta dukra, tikiuosi, šiemet galės valgyti mano pačios užaugintus.  Kadangi pakletos lysvės visos jau suplanuotos, nusprendžiau pasodinti žirnelius į vazonus, kai paaugs, įsmeigsiu kartį, galės sau vytis. Bus gražu ir naudinga! Pasirodo, žirneliai visai nebijo šalčio, juos galima sėti kuo anksčiau pavasarį, kai vyrauja 4-7 laipsnių šiluma. Skaičiau jog ankstyva žirnių sėja garantuoja ne tik ankstesnį derlių, bet ir apsaugą nuo kirmėliukų, kurie žirnius mėgsta ne mažiau nei žmonės. Tikiuosi, po kelių savaičių jau pasirodys pirmieji žirnių daigeliai.

Kadangi daržas akių dar nedžiugina, o mūsų kiemo aplinka vis tik tvarkoma, tai labiausiai šį savaitgalį mane pradžiugino pasodintos įvairiaspalvės našlaitės, kuriomis papuošiau Kurorto Namo įėjimą, nes visai neužilgo atidarysime svečių vilos atostogų sezoną! Jei planuojate pavasario savaitgalį ar ilgesnias atostogas Druskininkuose, kviečiu apsilankyti!

Komentarai

Komentuokite