Šiemet ruduo pasitaikė labai gražus, spalvingas ir šiltas. Jo grožiu mėgautis tik dabar pradėjau, nes kaip mano vyras sako, iki to laiko mano galva “buvo pramušta tik rašoma knyga“. Pabaigusi darbus prie naujos savo knygos „Nostalgiški skanumynai“ ir vėl sugrįžtu prie jaukių kasdienių darbų ir senų savo įpročių. Šeštadienį pirmą kartą šį rudenį aplankiau ir savo mėgstamą „blusturgį“ ant Tauro kalno. Kadangi jis yra visai šalia mano namų, tai šeštadieniais prieš pusryčius su vyru, kol vaikai dar sapnuoja paskutinį sapną, mėgstame ten nueiti „paganyti“ akių. Iš rytinio pasivaikščiojimo dažnai pareiname po pažastimi nešini savo „grobiais“: aš – vintažinėmis kulinarinėmis knygomis, o vyras – senomis plokštelėmis. Jei pavyksta už gerą kainą ką „nukauti“, tai jaukūs šeštadienio pusryčiai su lėtai vartoma knyga ir namuose skambančia nostalgiška plokštelių muzika būna beveik garantuoti. Kadangi esu lengvai „pakvaišusi“ dėl senovinių porcelianinių puodelių ir dar ankstyvuosius tarybinius laikus menančių spalvotų stiklinių tortinių bei sausaininių, tai dažnai nuo Taurakalnio parsinešu ir daugiau „turto“, kuris, beje, labai pravertė fotografuojant ir kuriant naująją knygą. Mėgstu vadovautis posakiu „kažkas seno, kažkas naujo…“, nes tas balansas tarp senų ir naujų daiktų, tarp istorijos ir dabarties mane labiausiai džiugina.
Pagaliau moliūgai parkeliavo ir į mano namus bei tankiai nugulė viršutines virtuvės spinteles. Ten jie, kaip gražiausios sezoninės interjero detalės, pūpsos per visą likusį rudenį ir žiemą, kol visus suvalgysime. Pirmąjį moliūgą jau pjoviau praeitą savaitę. Pusę jo iškepiau orkaitėje ir pagaminau moliūgų tyrę, iš kurios formavau skaniuosius moliūgų virtinius, kuriuos taip mėgsta mano vaikai. Iš atlikusio moliūgo gabalo išviriau šią sriubą su šviežiomis voveraitėmis, kurias prieš pat savaitgalį nusipirkau turguje. Šią moliūgų sriubos versiją norėjau pagaminti dar pernai rudenį, bet nebespėjau, nes per vėlai susigriebiau ir voveraičių jau neberadau, bet šiųmetinis šiltas ir gražus ruduo puikiai leidžia apjungti moliūgų ir voveriačių skonius. Todėl vos turguje pamačiau oranžines miško gražuoles iš karto žinojau ką su jomis gaminsiu.
Moliūgų ir porų sriuba su keptomis voveraitėmis
Sudėtis
- 2 porų
- 500 g nulupto moliūgo be sėklų
- 4 skiltelių česnako
- 500 ml daržovių sultinio
- 2 šaukštų citrinų sulčių
- 1 l šviežių voveraičių
- 1 saujos šviežių šalavijų lapelių
- žiupsnelio džiovintų čiobrelių
- lydyto sviesto kepti
- jūros druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį
Eiga
Porus gerai nuplaukite, jų baltąją dalį supjaustykite žiedeliais ir suberkite į sriubos virimui skirtą puodą su užkaistu aliejumi bei sviestu. Pjaustytus porus kelias minutes apkepkite, tada suberkite stambiai kapotus česnakus. Į puodą keletai minučių apkepti suberkite ir supjaustytus nedideliais gabalais moliūgus. Kai moliūgai apkeps supilkite sultinį ir virkite apie pusvalandį, kol daržovės suminkštės.
Kol daržovės verda, pasiruoškite grybus. Voveraites švariai nuvalykite arba nuplaukite po tekančiu vandeniu ir išilgai per visą grybą suplėšykite į plonus gabalėlius. Viveraičių visai nereikia pjaustyti, nes jos puikiai plyšta, kaip kokios sūrio lazdelės. Keptuvėje išlydykite sviestą ir suberkite švarius šalavijų lapelius, kiek apkepkite, kol jie savo aromatą atiduos sviestui ir taps traškūs. Apkepusius šalavijų lapelius išimkite iš sviesto ir atidėkite sriubos papuošimui. Į sviestą suberkite plėšytas voveraites ir kepkite kol jos išskirs savo sultis, kuriose grybai išsitroškins, o vėliau nugaruos. Grybus gardinkite maltais pipirais, druska, čiobreliais. Keptus grybus palikite šiltai.
Suminkštėjusias daržoves kartu su sultiniu sutrinkite elektriniu trintuvu į tirštą trintą sriubą. Sriubą gardinkite citrinų sultimis, maltais pipirais džiovintais čiobreliais, druska ir dar kartą užvirkite.
Į lėkštes pilkite trintos moliūgų sriubos, jos viršų apibarstykite keptomis voveraitėmis ir keptais šalavijų lapeliais, užberkite šviežiai maltų juodųjų pipirų.
5 Comments
ooo
2014-10-13 at 12:43 pmAr be grybų bus skanu? 🙂
Rennie
2014-10-13 at 4:42 pmir be grybų bus labai skanu, tik užsibarstykite tarkuoto kietojo sūrio 😉
Aistė
2014-10-17 at 7:41 amLaba diena, atsiprašau, kad rašau šį komentarą nelabai prie “moliūgų temos”. Tačiau norėjau Jūsų paklausti patarimo. Sužavėjo Jūsų transliuotas video receptas, kaip pasigaminti obuolių pyragą “Šarlotė”. Planuoju į vaikų darželį Rudenėlio šventės proga kepti šį pyragą. Tačiau mano kepimo forma yra 28 centimetrų. Gal galėtumėte parašyti, kiek reikėtų didinti ingredientų kiekius būtent 28 formai? Iš anksto dėkoju už pagalbą.:)
Rennie
2014-10-21 at 9:49 amAiste, jūsų pyragas pagal šias proporcijas gausis kiek plonesnis. Galite proporcijas padidinti pusiau, bet tada ir kepti reikės kiek ilgiau.
Aistė
2014-10-21 at 10:11 amLABAI LABAI ACIU jUMS UZ ATSAKYMA:)