Noriu pasidalinti savo patirtimi apie makaronus, kurių visada, kaip ir dauguma jūsų, turiu savo maisto atsargų spintelėje. Anksčiau, eidama į parduotuvę visada rankas tiesdavau į kietagrūdžių miltų makaronus pagamintus Italijoje. Šią vasarą savo nusistovėjusius pirkimo įpročius pakeitusi išbandžiau Lietuvoje pagamintus naujuosius Malsena makaronus iš kietagrūdžių miltų bei perleistus per bronzines formas. Mano nuomone, jie visiškai nesiskiria nuo mano anksčiau pirktų itališkų, nes atitinka šiuos svarbiausius kokybiškiems makaronams keliamus reikalavimus:
- Kokybiški makaronai gaminami per bronzines formas, nes jos pašiaušia makaronų paviršių ir suteikia jiems šiurkštų paviršių, kuris padeda makaronams tobulai sugerti padažą. Tokie makaronai puikiai draugauja su įvairiausiais padažais.
- Tikri makaronai gaminami tik iš kietagrūdžių (it. Durum) kviečių miltų. Būtent iš šių miltų pagaminti makaronai verdami nesuverda, nesulimpa ir yra baltymų bei skaidulinių medžiagų šaltinis.
- Tradiciniai makaronai turi nusistovėjusias formas ir jų pavadinimus: fusilli (susukti, kaip spiruoklytė), penne rigate (trumpi nukirsto vamzdelio formos), caserecce (iš Sicilijos kilę apsukti trumpi makaronai), linguine (ilgi makaronai kiek storesni už spagečius) ir, aišku, populiarieji bei visų mėgstami spaghetti makaronai. Nuo šiol juos visus galima rinktis ir pagamintus Lietuvoje! Malsena pagamino pirmuosius Lietuvoje tokius makaronus, kurie savo kokybe nenusieleidžia itališkiems. Nuo šiol parduotuvėje galime nebesižvalgyti į itališkus, o rinktis lietuvišką produktą bei taip paremti savo šalies gamintojus.
Jei norite makaronus valgyti sveikiau, patariu:
- Nepamiršti, jog makaronus bei kitus miltinius patiekalus geriausiai rinktis pirmoje dienos pusėje, kai energijos mūsų kūnu reikia daugiausiai.
- Tradicinius riebius grietinėlės, sviesto, grietinės padažus iškeisti į maisingesnius pesto tipo padažus iš įvairiauių vietinių žolelių: krapų, petražolių, gelsvių ir net morkų lapelių su šaltai spaustu kokybiškų alyvuogių aliejumi. Su jais gaminant makaronai bus mažiau riebūs, o ir vitaminų bei skonių iš įvairiausių žolelių gausite daugiau.
- Makaronus gaminti su daug daržovių! Tam tinka ne tik pomidorai, bet ir brokoliai, žirneliai, morkos, špinatai ir net burokėliai. Prieš ar šalia makaronų patiekalų patiekite sezoninių lapinių salotų, kurios skatins virškinimą bei tuo pačiu suvalgysite dar daugiau daržovių.
Skaniausi mano vasaros sezoninių daržovių deriniai su makaronais:
- Su makaronais idealiai draugauja burokėliai, kurie suteikia ne tik skonio, bet ir gražią rausvą spalvą. Geriausiai makaronų patiekaluose naudoti visai šviežius, nedidelius vasarinius burokėlius, juos supjaustyti smulkiais kubeliais ir kepant karamelizuoti keptuvėje. Švieži burokėliai patys aromatingiausi ir skaniausi.
- Lietuvos miškų grybai ir makaronai – ideali pora! Geriausiai derinti šviesius, negleivėtus grybus, kurių prieš tai nereikia apvirti: voveraites ir baravykus. Juos galima kepti tiesiai ant keptuvės, prieš tai neapverdant. Kepdami grybai išskiria sultis, kurias atskiedus keliais šaukštais vandens, iš verdamo makaronų puodo, gaunamas puikus lengvas padažas.
- Žirneliai – tai ingredientas, kurių lengvas saldumas idealiai papildys gaivų ir vasarišką makaronų patiekalą. Juos į verdamus makaronus reikėtų įberti likus kelioms minutėms iki virimo pabaigos.
- Uogos ir makaronai taip pat gali būti puiki pora. Tradiciškai esame įpratę gaminti virtinius su mėlynėmis ar vyšniomis. Greitesnis šio daugelio mėgstamo patiekalo variantas – kokybiški makaronai su trumpai kartu apvirtomis uogomis bei lydyto sviesto padažu.
- Lietuvoje auga begalės prieskoninių žolelių, kurios puikiai sukurs vietinį pesto padažą. Jam įprastus bazilikus galima keisti krapais, petražolėmis, dilgėlėmis ar net morkų lapeliais. Kedrines pinijas galima keisti moliūgų sėklomis ar lazdynų riešutais.
Šią vasarą su naujaisiais makaronais išbandžiau ir sukūriau tris naujus receptus su sezoninėmis daržovėmis, kurie atkartoja mūsų vėliavos spalvas:
- Geltonos spalvos makaronų patiekalą pagaminau su šviežiomis dzūkiškomis voveraitėmis ir pirmojo derliaus jaunomis morkytėmis. Vasaros grybai – voveraitės ir makaronai draugauja idealiai, ne prasčiau, nei įprastai prie šių grybų derinamos bulvės. Šį mano receptą rasite čia. Jam panaudojau Spaghetti makaronus.
- Žaliai spalvai parinkau sezoninius žirnelius, naminį krapų pesto padažą ir savo mėgstamos formois Caserecce makaronus. Šie švelnaus skonio makaronai labai patinka vaikams ir ne tik! Kol dar nesibaigė vietiniai žirneliai kviečiu gaminti su šviežais, o vėliau jau su šaldytais. Šių makaronų receptą rasite čia.
- Su raudona makaronų spalva man teko kaip reikiant pasukti galvą, nes su tradiciškai naudojamais pomidorais gaminti nesinorėjo. Todėl prie penne rigate makaronų parinkau gurmanišką ir ne tokį įprastą jaunų burokėlių, rūkyto sūrio ir lazdynų riešutų derinį. Pavyko labai puikiai, taip ruošti makaronai verti išrankiausių gurmanų. Šio patiekalo receptą rasite čia.
Šią vasarą kviečiu išbandyti naujuosius Lietuvoje pagamintus kokybiškus makaronus bei naujus sezoninius derinius su jais! Tikiuosi, jums jie patiks, o jei sugalvosite naujų skanių derinių su sezoninėmis daržovėmis bei makaronais, būtinai pasidalinkite!
Komentarai