Prieš pat Naujuosius Metus teko lankytis Lietuvos pajūryje ir skanauti rūkytų menkių ikrų (vaje… kaip buvo skanu su namine duonyte). Taigi, menkių sezonas jau prasidėjo! Menkės skaniausios sausio-balandžio mėnesiais, tuo metu galima nusipirkti jų ikrų ir šviežių kepenėlių. Menkė, kaip ir visos žuvys kaupia riebalus, bet ne kur nors papilvėje, kaip kokios silkės ar lašišos, o savo kepenėlėse. Apie menkių kepenėlių ir jų taukų naudą, turbūt, žino visi ir nėra čia ką daug pasakot. O man net seilė nutysta pagalvojus apie menkių kepenėles…, jas labai skaniai ruošia mano vyro mama ir močiutė, taigi pasidalinsiu jų receptu. Beje, pačioms pasiruošti kepenėles daug pigiau, nei pirkti konservuotas skardinėse dėžutėse, o ir druskos, bei prieskonių kiekį galima reguliuoti. Sunkiausia bus nusipirkti neapdorotų menkių kepenėlių (prieš savaitę pirkau Halės turguje), o pats gaminimas labai lengvas.
Naminės menkių kepenėlės
Sudėtis
- 0,5 kg menkių kepenėlių
- 4 lauro lapai
- Žiupsnelis juodųjų pipirų grūdelių
- Malto muskato (pagal skonį)
- 0,5 š. druskos (galima daugiau ar mažiau, kaip kas mėgsta)
Eiga
1
Be šių ingridientų man dar prireikė dviejų puslitrinių užsukamų indelių ir puodo, kuriame jie tilptų. Pirmiausiai atsargiai nuploviau kepenėles, juk jos tokios gležnos (pirkdamos būtinai žiūrėkite, kad nepridėtų kokių susitrynusių). Tada pasūdžiau, sudėjau prieskonius ir atsargiai išmaišiau. Paruoštomis kepenėlėmis užpildžiau indelius (man gavosi du nepilni, nes palikau vietos taukams išsiskirti), indelius sustačiau į puodą su šaltu vandeniu ir viriau ant vidutinės ugnies apie valandą, kol iš kepenelių išsiskyrė taukai. Tada ištraukiau indelius, leidau jiems pravėsti ir sustačiau į šaldytuvą.
24 Comments
Asta
2011-03-10 at 4:08 pmLaba diena, suprantu, kad sugadinsiu nuotaiką, bet mano šios dienos menkių kepenėlių istorija tokia, kad, manau, turiu perspėti ir kitus. Labai
užsimaniau pasidaryti pati pagal Jūsų receptą, nes naminių nebuvau ragavusi. Po kelių savaičių nesėkmingos paieškos šiandien kepenėlių gavau. Pradėjusi plauti, apžiūrėjau, kad jos visos apkibusios kirminukais, negyvais, bet … Bandžiau nurinkti, po pusvalandžio kovos supratau, kad beviltiška. Paskambinau Maisto ir Veterinarijos tarnybai pasiklausti ar gali būti tokios pardavinėjamos. Ten man labai nuoširdžiai moteris sakė: – Nevalgykit menkių kepenėlių, jos labai užterštos (dioksinu ir kt.), jokiu būdu neduokit vaikams, grąžinkit ir užregistruokit skundą. Negrąžinau, pagailėjau nervų, išmečiau. Liūdna, taip jų norėjau. Perspėju, jei pirksit, apžiūrėkit atidžiai.Dioksino nepamatysit, bet kitus priedus pastebėsit.
Aš
2019-05-02 at 2:16 pmVisos žuvys turi kirminų, ar iš medžio iškritus esat.
Vb
2020-03-17 at 4:30 pmTie kirminukai, kuo puikiausiai nusiima su plėvele, kurią nuo kepenėlių reikėtų pašalinti.
Rennie
2011-03-10 at 5:24 pmAsta, labai liūdna, nes aš labai mėgstu menkių kepenėles, bet po tavo patirties visai praėjo noras jas valgyti. Gaila, kad dėl aplinkos užterštumo turime atsisakyti tokių naudingų produktų. Beja, kur jas pirkai?
Asta
2011-03-10 at 9:41 pmTai va, man irgi liūdesys, nes ir pirktinės man skanu būdavo. Labai retai, bet pirkdavau. Bet kai pagalvojau, kad ten tai tikrai niekas tų kirmėliukų neišrinkinėja, o chemikalų tai ir visai netikrina, tai panašu, kad ant šio delikateso kryželį padėjau… Moteris iš vet. tarnybos irgi sakė: – Nebent labai retai, pas mus delikatesas, bet tik neduokit vaikams ir geriau visai ne…O pirkau aš Halės turguj Vilniuje. Bet manau, kad tiekėjų nėra labai daug.
raimundas
2011-06-13 at 1:24 pmcia tikiuos kalba apie baltijos menkiu kepeneles. esu norvegijoi gaudau menkes ir kaskart jas ismetu tai vat pradejau ieskot receptu.
Rennie
2011-06-13 at 3:09 pmTaip, Ramūnai, kalba eina apie baltijos menkes, nes ji užteršta. Norvegijoj, tikiuosi, vandenys švaresni. O kepenėlės tikrai vertos dėmesio, labai jas mėstu.
Anonymous
2012-05-22 at 1:16 pmsveki visi as irgi uzsinorejau pats pasigaminti menkiu kepeneliu bet nutariau paskaityt receptus ir perskaicius situos atsiliepimus nuejau patikrint kepeneliu ir radau tu kirmelyciu nors esu norvegijoj netgi siaures norvegijoj taigi suprantu kadju negaliu valgyt teko ismest
Rennie
2012-05-23 at 9:14 amKaip gaila…
indre
2013-01-29 at 3:04 pmmes irgo su drauge nusipirkom norvegijoje ir aptikom kirmeliuka, gyva!!!!!! baisu… ismetem…..
elena
2013-03-02 at 7:51 pmSveiki, mielieji. Kaip tik siuo metu konservuoju menkiu kepeneles. Beje gyvenu Norvegijoje, taigi, ir kepeneles vietines :)) Noriu jus nuraminti, kad nepazeistos tu spirale sisisukusiu kirmeliuku jos retai pasitaiko. Tas kuriose ju daug ismetame o nuo kitu tiesiog nuimame plevele ir visi kirmeliukai graziai ir lengvai pasisalina kartu. Belieka tik iveikti minti,kad jie ten buvo :))))))
ramaske
2013-03-05 at 5:07 pmKazkada ir as dar Vilniaus Kalvariju turguje pirkdavau menkiu kepeneles ir jas taip konservuodavau, bet niekada nezinojau ir nemaciau kirmeliu jose. Siandien gyvenu Norvegijoje ir parduotuveje pamaciusi menkiu kepeneles uzsimaniau, kaip senais laikais.. galvoju, pasidarysiu, paieskojusi receptu internete.. ir cia perskaiciau apie kirmeles.. apziurejusi kepeneles aptikau jas! Galvojau, mesiu lauk, bet dar pagooglinau ir suzinojau, kad menkese, kaip ir stintose, ju buna… tad nuvaliau plevele, iskrapsciau kirmeles ir dabar sterilizuoju puode…
Redute
2013-06-23 at 9:37 amAs perku is parduotuves konservuotas menkiu kepeneles aliejuje, turbut ir jos pilnos kirminuku…Taip skaniai jas valgydavau iki siol…:(
Sandra
2013-07-03 at 7:42 amVa ką tik ir man vyras parnešė kepenėlių, sako, kad ką tik iš jūros. Einu ieškoti kirminukų, tuoj grįšiu. Grįžau, pažiūrėjau. Niekas nesiraito, nieko nesimato. Pačios kepenėlės dar truputį apledėjusios. Varau pirkti lauro lapų. Ir turėsiu darbelio, nes kepenėlių 15 kg. Klaipėdoj ant nosies JŪROS ŠVENTĖ. Bus ką lauktuvių svečiam įdėti. Pati sau linkiu linksmo darbo.
As
2014-02-20 at 10:22 pmSveiki, minėtos kirmėlaitės kitaip vadinamos – nematodai ir šie sutvėrimai visiškai nepavojingi žmogaus organizmui. Jų būvimas yra įprastas reiškinys visur – ir Baltijos Jūros regione ir Islandijoje ir Norvegijoje. Kuo šviežesnės būna kepenėlės, tuo lengviau iš jų galima pašalinti nematodus, kuo daugiau prabėga laiko tuo giliau į kepenėles sulenda minėtosios kirmėlaitės, ir tuo sunkiau jas tampa pašalinti. Visuose menkių kepenėlių konservavimu užsiimančiose gamyklose visada žaliava inspektuojama ir kepenėlės kruopščiai valomos iki nustatytų normatyvų. Tarp kitko, dažniausiai Europos gamyklose gaminama iš ŠALDYTŲ menkių kepenų (kadangi šviežias kepenis reikia skubiai transportuoti), rečiau iš atvėsintų menkių kepenų (vežama polistirolo dėžėse apipilta ledu). Atidarius menkių kepenėlių konservų dėžutę ir pamačius ant kepenėlių tamsesnius taškelius žinokite – tai buvo nematodai 🙂 Aš asmeniškai perku/vartoju tik Islandijos gamyklų konservus, kadangi šioje saloje gaminama tik iš SVIEŽIŲ nešaldytų kepenėlių ! na, kažkas tokio….
Saulius
2015-03-09 at 1:23 pmnu pagaliau , nors kazkas parase pagrindine tiesa apie menkiu kepeneles 🙂 ilgus metus jau dyrbu su menkiu kepenelemis ir galiu tvirtai uztvirtinti , kad jusu vadinami kirmineliai , visai nekenksmyngi .
Daugelis zmoniu , todel ir renkasi , jau paruostu kepeneliu pirkima , kadangi jos jau buna nuvalytos ir paruostos. priklausomai nuo kada menke buvo pagauta ir kur maitinosi , galima nustatyti kaip jos kepeneles bus kirminuotos . gamyklose kepeneles konsrvuojamos ne i karsta vandeni istacius stikline tara o specialiose masinose , kuriose sudaromas didelis slegis ir auksta temperatura . po tokio virimo visos bakterijos zusta. kirminukai atidziai isrenkami rankiniu budu ir prie grieztos kontroles. gaminama tik is svieziu kepeneliu ir tik grieztai atrusiavus.
patartina valgyti tik po 6 men. po pagaminimo .
Viktorija
2014-11-03 at 10:38 amSveiki. Kaip nekeista, perskaičiusi daugybę komentarų neigiamų, ką tik labai skaniai suvalgiau koncervuotų kepenėlių 🙂 ir kai jau bus įmanoma jų šviežių įsigyti būtinai ieškosiu ir gaminsiu 🙂
klaipeda
2014-11-10 at 11:13 amnieko panasaus ,mes perkam tiesiogiai is zveju,sviezia…o turguje neaisku kokio senumo nusipirkot
giovanni
2014-12-29 at 10:19 pmapmaudu, taip planavau jas pamirkyti balto vyno ir medaus misinyje ir po to kepti su cesnakais ir rozmarinais.
Violeta
2015-01-22 at 8:09 pmKepti jų negalima – jos išsilydo kaip taukai ir telieka pilna keptuvė žuvų taukų:)
Kolega
2015-09-17 at 10:24 pmPasidomėkite šiomis kirmelemis ir nuspreskyte ar jas valgyt ar ne. Šios kirmeles paplitusios tarp žuvų 80 procentų visame pasaulyje, tai vargu ar jų nesate kada paragavę 😉
mindaugas
2016-04-19 at 7:27 pmKažkokie psichoziniai vėjai. Atskirkiti saprofitus nuo parazitų. Ir nedievinkit norvegiškų – yra iš ten liūdnesnės patirties. Geriausia – vėgėlė
Dalia
2018-01-13 at 11:38 amDaug rašo komentarai kad t.ir t bet mano nuomone, taip apdorotos kepeneles nelieka jokių kirminuku, vyras priglaudė ir parą praėjo, buvo paruoštos tik tris valandas vyras kaitino, pasakiško skonio tikrai. O betono mes prisivalgom tiek chemijos isvisu produktų kad ojojoj. Taigi jei turit galimybę plaukite ir gaudikite menkes…Taukai -aliejus taip pat naudingas iš tų pačių kepeneliu pagamintų, tik citrinos uzlasinti. Skanaus.
Lijana
2019-01-03 at 4:00 pmSuper receptas. Iš tiesų viskas taip paprasta, kaip rašoma. Dariau pirmą kartą, pabandymui, nes iš vaikystės likęs nostalgiškas poskonis, o ir taip jau nutiko, kad besisvečiuodama Norvegijoje pati pagavau pora nemenkų menkučių. Kepenys didžiulės ir labai gražios. Pagailo jas atiduoti žuvėdroms (tas lietuviškas taupumas). Nuoširdžiai rekomenduoju – skonis TOBULAS!