Pirmasis pavasario mėnuo ritasi į antrąją pusę, jau tuoj tuoj prasidės šviežios vietinės daržovės: ridikėliai, salotų lapai, krapai, o kartu su jais ateis ir salotų sezonas, kuriam prireiks naudingų ir gardžių aliejų padažams ruošti. Mano virtuvės spintelėje ir šaldytuve dažniausiai stovi ne vienas ir ne du skirtingų šaltai spaustų aliejų buteliukai. Stengiuosi jų turėti kuo įvairesnių, bet po nedaug, kad visada būtų švieži. Manau, dabar pats laikas pasidalinti savo virtuvėje bei knygose sukaupta patirtimi ir tinklaraštyje.
Žinau, kad tikrai sulauksiu jūsų klausimų, kokį aliejų pati naudoju. Todėl užbėgdama už akių, šį kartą nufotografavau ir trumpai aprašau savo virtuvėje naudojamus aliejus.
Prieš tai dalinuosi keliais naudingais patarimais, kur dar be salotų panaudoti šaltai spaustus aliejus:
- Salotoms ir padažams naudokite kuo įvairesnius šaltai spaustus kokybiškus aliejus. Jais ne tik paįvairinsite savo maistą skirtingais skoniais, kvapais, bet kartu su jais gausite daugiau skirtingų naudingųjų medžiagų ir vitaminų.
- Jei esate pamėgę valgyti duoną su sviestu, išbandykite vietoj jo duoną apšlakstyti naudingais šaltai spaustais nerafinuotais aliejais: kanapių, linų sėmenų, alyvuogių. Atrasite ne tik sveikesnį pasirinkimą, bet ir platesnę skonių gamą.
- Jei sriubas mėgstate gardinti riebia grietine, išbandykite ją pakeisti šlakeliu aromatingųjų aliejų: graikinių riešutų, alyvuogių, lazdynų riešutų, skrudintų sezamų. Nustebsite, kiek skonio jie suteikia, o ir sriuba tampa maistingesnė.
Kokybiškas alyvuogių aliejus. Stengiuosi rinktis tik tokį aliejų, kuris pagamintas ir išpilstytas toje pačioje vietovėje bei jam naudojamos tik vieno regiono alyvuogės. Ypač tyrą alyvuogių aliejų naudoju ne tik salotoms ir padažams gardinti, bet pilu į troškinius, kepinius bei jame kepu. Todėl šios rūšies aliejaus sunaudoju daugiausiai. Jei alyvuogių aliejus yra kokybiškas, jis tinkamas kepti ir troškinti, bet ne aukštesnėje nei 180 laipsnių karščio temperatūroje.
Štai ką knygoje Gero maisto dienoraštis rašo dietistė Toma Dvelytė: alyvuogių aliejuje, kaip ir kituose augalinės kilmės aliejuose, visiškai nėra cholesterolio. Alyvuogių aliejuje yra vitamino E ir K bei omega riebiųjų rūgščių.
Ko jau ko, bet kokybiško šaltai spausto alyvuogių aliejaus ieškojau ir išbandžiau daugiausiai. Jį esu pirkusi ir prekybos centruose per akcijas (dabar į tokius jau nebežiūriu), vežiausi buteliukais iš savo kelionių po Italiją (bet įpratau keliauti tik su rankiniu bagažu ir to nebedarau) ir kaip didžiausia gurmanė pirkau jį brangiose specializuotose parduotuvėlėse (bet supratau, kad geriausio kainos ir kokybės sąntykio reikia ieškoti ne ten). Po visų savo klajonių po alyvuogių aliejaus skonius visgi apsistojau ties ŠVIEŽIAS ALIEJUS ispanišku alyvuogių aliejumi vežamu į Lietuvą tiesiai iš Ispanijos ūkininkų kooperatyvo. Tai pirmojo spaudimo alyvuogių aliejus, iš dar 1909 m. Katalonijoje įkurto alyvuogių augintojų kooperatyvo Sant Isidre. Ten spaudžiamą aliejų galima būtų pavadinti 100% alyvuogių sultimis. Aliejus išgaunamos tik mechaniniu būdu iš rankomis surinktų Arbequina rūšies alyvuogių. Jos auginamos tik Siurana saugomos kilmės vietoje (D.O.P.) Taragonos provincijoje. Tai yra 14 tūkst. ha plotas išsidėstęs skirtingose Taragonos provincijoje prie Viduržemio jūros. Per metus šioje teritorijoje pagaminama tik 4000 tonų šaltojo spaudimo aliejaus.
Trumpa šio alyvuogių aliejaus charakteristika:
Tipas: Ypač grynas alyvuogių aliejus. Vietos kilmės kategorija (D.O.P.): „Siurana“
Rūgštingumas: maksimaliai 0,2% – 0,3%
Spalva: Žalsva, pereinanti į auksinę.
Skonis: Vaisinis, pirminį kartumą keičiantis saldumas, gerai subalansuotas, ilgai išliekantis ir tvirtas.
Šio aliejaus galima įsigyti čia . Jo visada perku daugiau, nes alyvuogių aliejų naudoju ne tik salotoms ir kepimui, bet ir kepiniams. Man patinka, kad šio aliejaus pakuotę galiu rinktis iš 750 ml arba 2 litrų, pagal savo išnaudojimo ir biudžeto galimybes.
Kanapių sėklų aliejus. Jį renkuosi tik vietinį, išspaustą mechaniniu šaltuoju būdu nedideliame ūkyje ir būtinai nerafinuotą. Tik toks aliejus savyje turi daugiausiai naudingų medžiagų. Kanapių aliejus sodriai žalais, švelniai kvepia riešutais, labai tinka patiekalų išbaigimui. Jis visiškai netinkamas kepimui, o skirtas tik šaltam naudojimui.
Dietistės Tomos nuomonė: kanapių aliejus yra vertingas dėl gausaus omega riebiųjų rūgščių kiekio. Jis tinka tik šaltiems patiekalams, kadangi jo smilkimo temperatūra yra žema.
Šiuo metu naudoju šį, mano virtuvės lentynoje matomą, kanapių aliejų.
Linų sėmenų aliejus. Jį perku tik šviežiai šaltuoju būdu išspaustą arba tokį, ant kurio pakuotės nurodyta aliejaus spaudimo data, kadangi šis aliejus labai greitai genda ir apkarsta. Jo galiojimo laikas vos keli mėnesiai, jį būtinai reikia laikyti šaldytuve, kuo toliau nuo saulės spindulių. Kepimui šis aliejus visiškai netinkamas, už tai jis puikiai paskanina ne tik įprastas salotas, bet ir raugintus kopūstus, bei virtas daržoves ir mišraines.
Dietistė pastebi – šiame aliejuje yra omega riebiųjų rūgščių bei vitamino E.
Šviežiai spaustą linų sėmenų aliejų visada perku Druskininkų turguje pas vieną prekeivį, kuris parduoda ūkininko spaustą aliejų. Iš jo pirktas aliejus visada būna skanus ir dar niekada nepapuolė apkartęs. Tik buteliai, į kuriuos supilstytas aliejus, nelabai gražūs, štai kaip jis pas mane šaldytuve atrodo 😉
Šaltai spaustas ekologiškas rapsų aliejus. Paragavę kokybiško šaltai spausto rapsų aliejaus nustebsite, koks jis skanus ir visiškai nepanašus į beskonį, bekvapį plačiai paplitusį rafinuotą rapsų aliejų. Šis aliejus, kaip ir šaltai spaustas alyvuogių aliejus, iš dalies gali būti skirtas kepimui ir troškinimui neaukštoje temperatūroje. Dažniausiai jį naudoju naminio majonezo gamybai ir įvairiems padažams.
Dietistės nuomonė: jis taip pat yra naudingas dėl nepakeičiamųjų riebiųjų rūgščių omega-3 ir omega-6 bei vitamino E.
Šį aliejų dažniausiai perku pas ūkininkus įvairių mugių metu, šiuo metu neseniai jį pabaigiau, pats laikas įsigyti naują buteliuką.
Graikinių riešutų aliejus. Šaltai spaustas nerafinuotas šis aliejus nuostabiai kvepia graikiniais riešutais. Jį labai mėgstu naudoti ruošdama žiemines salotas, apšlakstyti trintas sriubas. Skanu ir sveika!
Dietistės nuomonė: graikinių riešutų aliejuje yra omega riebiųjų rūgščių ir vitamino K.
Lazdynų riešutų aliejus. Tik šaltai spaustas šių riešutų nerafinuotas aliejus yra nenusakomo kvapnumo ir skonio. Jį naudoju taip pat, kaip ir graikinių riešutų aliejų.
Dietistės nuomonė: šiame aliejuje yra omega-6 riebiųjų rūgščių ir vitamino E.
Riešutų aliejus labiausiai mėgstu šio gamintojo, kai tik važiuoju į keliones, stengiuosi jo parsivežti.
Šaltai spaustas nerafinuotas saulėgrąžų aliejus. Šio aliejaus kvapas man primena vaikystę. Jį nostalgiškai pilu ant burokėlių mišrainės ir ant silkės patiekalų. Kokybiškas saulėgrąžų aliejus ne tik skanus, bet ir sveikas. Ant jo kepu ir pilu jį į kepinius.
Dietistės Tomos nuomonė: aliejuje yra omega-6 riebiųjų rūgščių ir šiek tiek omega-3 riebiųjų rūgščių bei vitamino E.
Patį kokybiškiausią šaltai spaustą saulėgrąžų aliejų esu gavusi iš kolegės maisto tinklarščio Kūmutės virtuvė šeimininkės bendravardės Renatos. Ji pati, nedideliu aliejaus spaudimo presu, kruopščiai iš atrinktos kokybiškos žaliavos spaudžia kvapnius aliejus. Skanesnio saulėgrąžų aliejaus dar niekur nesu ragavusi. Norėdami jo paragauti ir įsigyti rašykite į Kūmutės aliejai.
Moliūgų sėklų aliejus. Šaltai spaustas nerafinuotas moliūgų sėklų aliejus tamsus ir labai skanus. Juo apšlakstau trintas sriubas ir žiemines salotas. Ne tik naudingas, bet ir skanus pasirinkimas.
Dietistės nuomonė: aliejus taip pat yra naudingas dėl nepakeičiamųjų reibiųjų rūgščių ir vitamino K bei E.
Kokybišką moliūgų sėklų aliejų taip pat spaudžia Kūmutės aliejai.
Skudintų sezamų sėklų aliejus. Šis aliejus tamsios spalvos ir stipraus skrudintų sezamų skonio. Jis labai pikantiškas. Mėgstu jį maišyti su sojų padažu ir gardinti azijietiškus patiekalus. Skrudintų sezamų aliejus tinka užpilti ant azijietiškai ruoštų morkų ar mėlynųjų kopūstų salotų. Nedidelį buteliuką jo visada turiu spintelėje ir naudoju labiau kaip prieskonį.
Dietistės Tomos nuomonė: skrudintų sezamų aliejuje yra omega riebiųjų rūgščių ir šiek tiek vitamino K.
Šie maistingi aliejai yra dažniausi svečiai mano virtuvėje, bet visada stengiuosi jų paragauti ir įsigyti kuo įvairesnių. Labai rekomenduoju prieš šį salotų sezoną praplėsti savo naudojamų maistingų aliejų asortimentą ir rinktis kuo kokybiškesnius bei šviežesnius aliejus. Nes viskas kas šviežiausia, yra skaniausia ir naudingiausia!
2 Comments
Dinas
2019-03-20 at 7:11 pmJei alyvuogių aliejus yra kokybiškas, jis tinkamas kepti ir troškinti, bet ne aukštesnėje nei 180 laipsnių karščio temperatūroje.
Kaip ivertinti temperatura keptuveje?
Renata
2019-03-25 at 2:46 pmTai yra vidutinėje kaitroje ant kaitlentės. Maksimalioje kaitroje jau būtų per daug. Gruzdinti šiame aliejuje taip pat negalima.