Tai pirmoji šviežia sriuba, kurią išviriau iš šiųmetinių žalumynų, užaugusių mano pakeltose lysvėse bei šalia vasarnamio patvoryje surinktų jaunų dilgėlių. Ši sriuba ne tik maistas, o tiesiog vaistas! Labai skani ir kvepiani gaiviu pavasariu. Žalią spalvą sriubai suteikia – naudingosios dilgėlės, rūgšties – vitaminingos rūgštynės, aromato – pirmosios kvapniosios gelsvės, o visų gydytojų išgirti topinambai – maloniai tirštos konsistencijos. Ką tik, pavasarį nukasti topinambai yra patys šviežiausi, juos pirkau tik pargrįžusi iš Krokuvos pas vieną močiutę Druskininkų turguje. Kol kas topinambų dar nesu pati pasisodinusi, bet planuoju iki vasaros įkišti į žemę, kad jau vėlyvą rudenį galėčiau kasti savą derlių. O rūgštynės, gelsvės, bei laiškiniai česnakai tai iš mano daržo. Jie patys pirmieji po žiemos atželia, nes yra daugiamečiai augalai. Tai kol tik sėju ir laukiu užaugančių pakeltose lysvėse ridikėlių, salotų ir kitų pavasarinių žalumynų, šios daugiametės daržovės jau džiugina savo žaluma mano patiekalus.
Vietoj įprastų baltos duonos skrebučių crouton, sriubą apibarsčiau seniai savo pamėgtu sveikesniu pasirinkimu – spragintomis linų ir kanapių sėklomis. Valgant jos maloniai traška ir suteikia skonio ne prasčiau nei duonos skrebučiai, o naudos organizmui iš jų yra kaip reikiant daugiau. Vietoj tradicinės grietinės, sriubą dažniausiai šlakstau šaltai spaustu linų sėmenų ar kanapių aliejumi. Labai gražiai atodo tie aliejaus lašeliai sriuboje, o ir sveika. Kažkaip paskutiniu metu labai pamėgau daržovių sriubas virti vakarienei, toks malonus ir lengvas sotumas po jų aplanko, kad man sriuba jau kuris laikas iš pietų patiekalo patapo vakarienės maistu.
Rūgštynių ir dilgėlių sriuba su topinambais
Vegetariškas pasirinkimas
Sudėtis
- 500 g šviežių topinambų
- 100-150 g rūgštynių lapelių
- 100-150 g jaunų dilgėlių
- saujos šviežių gelsvių lapelių
- 100 g svogūnų laiškų
- 750 ml daržovių sultinio
- 2 šaukštų citrinų sulčių
- tyro alyvuogių aliejaus kepti
- druskos ir pipirų pagal skonį
- Patiekti:
- skrudintų kanapių sėklų ir linų sėmenų
- pjautytų svogūnų laiškų
- šaltai spausto kanapių ar linų sėmenų aliejaus
Eiga
Topinambus šepetėliu gerai nuplaukite, lupti jų nebūtina, bet jei norite, daržovių skustuku galite nuskusti jų odelę. Topinambus supjaustykite gabaliukais ir pakepinkite puode su šlakeliu alyvuogių aliejaus.
Svogūnų laiškus nuplaukite ir supjaustykite, suberkite ant kepamų topinambų ir maišydami kelias minutes pakepkite kartu.
Rūgštynių ir gelsvių lapus perinkite, nuplaukite, jų pjaustyti nebūtina. Taip pat nuplaukite ir dilgeles, jų nuplikyti karštu vandeniu prieš dedant į puodą irgi nebūtina, nes vis tiek bus sriuboje užverdamos. Dilgėlių irgi nepjaustykite.
Į puodą su topinambais ir svogūnų laiškais supilkite sultinį. Pavirkite 5 minutes, tada suberkite švarius rūgštynių, dilgėlių, gelsvių lapelius. Leiskite sriubai užvirti ir iš karto nukelkite nuo ugnies. Uždengtą puodą su sriuba palikite karštai 15 minučių, kad daržovės lėtai baigtų gamintis.
Sriubą sutrinkite elektriniu trintuvu ar kokteilinėje iki kreminės konsistencijos. Jei reikia, dar gardinkite druska, pipirais bei dar kartą pašildykite iki virimo. Sriubą pilstykite į lėkštes, apibarstykite spragintomis sėklomis, pjaustytais svogūnų laiškais ir apšlakstykite tyru aliejumi.
Norėdami paspraginti linų sėmenis ir kanapių sėklas, įberkite jų po kelis šaukštus į sausą keptuvę, spraginkite ant vidutinio karštumo ugnies kelias minutes vis pamaišydami, kad nesudegtų. Spraginamos sėklos gali pradėti spragsėti, tai uždenkite dangti, kad neišsilakstytų. Taip paruoštas sėklas galite pasidėti ilgesniam naudojimui, jos tinka ne tik sriubų, bet ir salotų bei užkandžių apibarstymui.
Komentarai