Po vasaros pertraukos ir vėl sugrįžtu su tausaus maisto gaminimo patarimais. Kartu su Lietuvos vartotojų instituto inicialtyva “Linkėjimai maistas” rudenį pradėjome tema apie vaisių žievelių panaudojimą. Vakar šios temos patarimais dalinausi video transliacijoje iš savo namų, ją peržiūrėti galite čia.
Labai džiaugiuosi ir vėl galėdama prisidėti prie Lietuvos vartotojų instituto iniciatyvos “Linkėjimai, maistas” bei tausaus maisto gaminimo sklaidos. Net sunku patikėti, bet 53 procentus maisto ES šalyse išmeta būtent namų ūkiai, o maitinimo įstaigos – 12 procentų, likusius nuošimčius dalinasi maisto perdirbimo, gaminimo ir prekybos įmonės. Yra dėl ko susimąstyti ir pradėti keisti savo įpročius taip, kad maisto išmestume kuo mažiau.
Obuolių sezonui atėjus su jais gaminame pačius įvairiausius patiekalus nuo obuolių pyragų iki obuolienių ir džemų. Dažnai jų gaminimui obuolių žievelę nulupame ir išmetame, bet juk būtent joje vaisius sukaupia daugiausiai vitaminų ir pektinų. Taigi, kur ir kaip galima panaudoti atlikusias obuolių žieveles ir net graužtukus?
- žieveles galima džiovinti ir vėliau iš jų ruošti kvapnią obuolių žievelių arbatą. (jos receptą rasite apačioje). Dar kvapnesnę arbatą pasiruošite iš ką tik šviežiai nuluptų obuolių.
- iš obuolių žievelių ir net graužtukų galima pasiruošti obuolių likučių sirupą. Jis puikiai tinka blynų, ledų ir įvairiausių desertų skaninimui. (jo receptą rasite apačioje)
- iš obuolių likučių pridėjus cukraus galima pasiruošti naminį obuolių actą.
- džiovintomis obuolių žievelėmis galima puošti kepinius, nes jos džiūdamos gražiai susisuka.
- Džiovintas obuolių žieveles galima susmulkiti į miltelius ir jais gardinti verdamas košes, plakamus kokteilius, įmaišyti į kepamus blynus ar pyragus.
- atlikusias šviežias obuolių žieveles galima suplakti su kitais vaisiais į pusryčių kokteilį.
- obuolių žievelėmis gražu puošti ir aromatizuoti vandenį stiklinėje ar ąsotyje, ypač gražai vandenyje atrodo spalvotų obuolių žievelės.
Obuolių žievelių arbata (1 stiklinei)
- 1 obuolio plonai nulupta žievelė
- 1 cinamono lazdelės
- 1 gvazdikėlio
- 1 kardamono
- medaus pagal skonį
Šviežiai nuluptą obuolio žievelę dėkite į puodelį. Ten pat berkite visus prieskonius ir užpilkite verdančiu vandeniu. Palikite pritraukti apie 5 minutes. Pagal skonį saldinkite medumi ir mėgaukitės, kol šilta.
Obuolių likučių sirupas
- 3-4 obuolių graužtukų ir žievelių
- 2 stiklinių vandens
- 1 stiklinės cukraus
- 1 cinamono lazdelės
- 1 gvazdikėlio
- 1 kardamono
Obuolių likučius kartu su prieskoniais suberkite į puodą, užpilkite cukrumi ir vandeniu ir virkite apie 30 minučių, kol pradės tirštėti.
Kai sirupas baigs virti ir nebus visai skystas, nukelkite nuo ugnies ir perkoškite per sietelį.
Obuolių sirupu skaninkite blynus, ledus, desertus.
Šį receptą gaminau ir filmavome net prieš 7 metus. Pačiai smagu buvo prisiminus pamatyti kaip tada atrodžiau ir kad metams bėgant įprotis gaminti taupiai niekur nedingsta. Senąjį šio recepto video galite peržiūrėti čia.
Ne už kalnų ir šviežių apelsinų sezonas. Jų žievelės pasaulyje turbūt panaudojamos dažniausiai įvairiausių cukatų gaminimui ir kepinių bei desertų skaninimui. Nuluptas apelsinų žieveles taip pat galima sudžiovinti ir gardinti verdamus džemus, kompotus. Jas irgi galima susmulkinti į miltelius, kurie puikiai tinka kepinių skaninimui. O pats populiariausias būdas – pasigaminti naminių apelsinų žievelių cukatų. Šį paprastą jų gaminimo būdą išmokau dar iš savo močiutės, kurios pyragai visada kvepėdavo apelsinų žievelių cukatais. Močiutė apelsinų žievelių niekada neišmesdavo. Šiomis dienomis svarbu cukatų gaminimui rinktis ekologiškus apelsinus, kad jų žievelės būtų niekuo neapdorotos ir prieš gaminant apelsinus gerai nuplauti su soda. Taip ruošti cukatai gali kelis mėnesius stovėti tamsioje spintelėje ir laukti Kalėdų. Be apelsinų cukatų niekaip neįsivaizduoju tradicinio mielinio aguonų pyrago.
Apelsinų žievelių cukatos
- 2-3 apelsinų plonai nulupta žievelė
- cukraus
Apelsinus plonai nulupkite ir smulkiai supjaustykite jų žievelę peiliu, kad pradėtų skirtis eteriniai aliejai bei aromatai.
Smulkiai pjaustytas žieveles sluoksniuokite vienodomis proporcijomis su cukrumi indelyje. Berdami žieveles vis paspauskite jas šaukšteliu, kad pradėtų skirtis sultys.
Po kelių parų indelyje atsiras sirupo ir žievelės jame mirkdamos taps cukatomis. Indelį su cukatomis laikykite tamsiai ir sausai apie 3 mėnesius. Vartoti jas galima jau po savaitės nuo pagaminimo. Cukatomis skanu gardinti įvairiausius kepinius.
Daugiau idėjų, kaip sunaudoti ir nešvaistyti maisto rasite iniciatyvos „Linkėjimai, maistas“ tausių receptų kolekcijoje. Tikiuosi, jie jus įkvėps planingai vartoti maistą ir kūrybingai sunaudoti maisto likučius bei atsargas. O šios iniciatytos išleista „Naudinga knygelė apie tai, ko nesuvalgome“ padės suprasti, kad maisto švaistymas yra globali problema, prie kurios sprendimo galime prisidėti kiekvienas. Joje rasite naudingų patarimų, kaip neleisti maistui sugesti, kaip jo neužmiršti ir kaip kūrybingai sunaudoti.
Pasidalinkite, o kaip jūs panaudojate vaisių žieveles?
Komentarai