Po ilgos tylos tinklaraštyje, sugrįžtu su pyragu! Rodos, nerašau jame visą amžinybę (realiai tai kokius 4 mėnesius), o sugrįžti nors ir gera, bet kiek nedrąsu. Visą tą laiką tikrai neatostogavau, o rašiau, gaminau, fotografavau ir vėl rašiau naująją savo knygą “Gero maisto dienoraštis. Žiema”. Dabar ji jau iškeliavo materializuotis į spaustuvę ir atspausdinta pasirodys lapkričio viduryje, prieš pat žiemą. Patys nekantriausieji naująją knygą jau gali rezervuoti čia, o įkišti nosį į jos vidų ir virtualiai pavartyti – čia. Dabar jaučiuosi laiminga, atlikusi didelį darbą ir nusipelnusi gabalėlio gardaus pyrago.
Rudenį man labiausiai norisi obuolių pyrago, tokio visai paprasto ir jaukaus, greitai iškepamo ir primenančio nerūpestingą vaikystę tėvų namuose. Šis obuolių pyragas būtent toks! Jį patį pirmąjį išmokau vaikystėje išsikepti pati. Originalų šio obuolių pyrago receptą rasite knygoje “Nostalgiški skanumynai” 137 p., bet receptas, kuriuo šiandien noriu pasidalinti, kiek kitoks. Galima sakyti, šis pyragas augo ir keitėsi kartu su manimi, iš seno tradicinio recepto, kepamo su kvietiniais miltais, jis pavirto į šiuolaikišką, madingą ir naudingesnį kepinį, kurio kepimui visiškai nenaudojami miltai. Eksperimento būdu jį kepiau ne vieną ir ne du kartus, kol radau geriausią skirtingų miltų rūšių derinį, galintį pakeisti kvietinius miltus. Stiklinę kvietinių miltų jame atsoja malti lazdynų riešutai, ryžių, kukurūzų miltai ir bulvių krakmolas. Skoninės pyrago savybės beveik tokios pačios, kaip ir tradicinio, tik jis gal kiek trapesnis. Obuolių pyragas lygiai toks pats skanus ir neatsivalgomas, kaip ir keptas pagal tradicinį receptą, nei vaikai, nei vyras, kol nepasakiau, nesuprato jog jis iškeptas kažkaip kitaip, nei anksčiau. Šio pyrago receptas puikiai reprezentuoją ir naująją mano knygą, būtent tokius: paprastus, skanius, mums įprastus, naudingus bei kiek sveikesnius receptus ir sudėjau į ją. Beje, šio pyrago recepte visiškai nenaudojami riebalai ir kepimo milteliai, o vietoj tradicinių cukraus miltelių, jį papuošti ir apiberti patariu kuo įvairesnėmis sėklomis: aguonomis, sezamais, saulėgrąžomis, riešutais. Gražu, skanu ir sveika!
Oi, ir dar… noriu tarti kelis žodžius apie pačią pyrago kepimo formą. Ją gavau dovanų dar vasaros pabaigoje ir jau spėjau įsitikinkti, kad ji nereali ir pati geriausia mano kada nors turėta pyragų ir tortų kepimo forma. Reikia pripažinti, kad pyrago išvaizda, o kartais ir skonis, tikrai priklauso nuo to, kame jis kepamas. Visų pirma kepimo forma turi būti sandari (nėra nieko baisiau virtuvėje, nei per kepimo formos dugną varvanti tešlą), nelimpančiu paviršiumi (juk nenorime pyrago nuo jos gramdyti peiliu) ir, aišku, gražiai iškepusį pyragą norime taip pat gražiai iš kepimo formos ir išimti. Visas šias savybes ir dar daugiau turi ši, vokiškos kokybės, Kaiser kepimo forma. Be to, šioms kepimo formoms, kaip kokiems šaldytuvams ar viryklėms, yra taikoma 10 metų garantija. Na, o labiausiai mane nustebino ir pradžiugino tai, jog šioje kepimo formoje galima drąsiai peiliu pjaustyti pyragą, nebijant pažeisti kepimo formos dangos, nes ji kieta, kaip stiklas ir atspari aštriems peilių ašmenims. Šią kepimo formą rasite Gerduvoje. Nuoširdžiai rekomenduoju.
Vaikystės obuolių pyragas be kvietinių miltų
Be glitimo
Sudėtis
- 500 g saldžiarūgščių obuolių
- 4 kiaušinių
- 1 stiklinės nerafinuoto rudojo cukranendrių cukraus
- 2 šaukštų kukurūzų miltų
- 2 šaukštų ryžių miltų
- 2 šaukštų maltų lazdynų riešutų
- 2 šaukštų bulvių krakmolo
- 1 šaukštelio vanilės ekstrakto
- 2 šaukštelių cinamono
- 1 šaukšto aguonų
- 1 šaukšto aguonų
- 1 šaukšto kapotų lazdynų riešutų
Eiga
Pyrago kepimo formą ištepkite sviestu, jei reikia jos dugne patieskite kepimo popierių. Obuolius supjaustykite vidutinio storio riekelėmis, prieš tai išpjaukite jų sėklas, bet obuolių nenulupkite. Obuolius galite pjaustyti tiesiai į kepimo formą, ant jų užbarstykite cinamono.
Paruoškite pyragui tešlą. Kiaušinius (trynius ir baltymus kartu) labai gerai išplakite su cukrumi, kol net pabals. Tada supilkite po du šaukštus maltų riešutų, kukurūzų, ryžių ir bulvių miltų, užmaišykite vidutinio tirštumo tešlą. Paruoštą tešlą užpilkite ant obuolių, apibarstytų cinamonu. Ant viršaus barstykite aguonas, sezamus, smulkintus riešutus, jie ne tik suteiks skonio, bet ir papuoš. Pyragą statykite kepti į įkaitintą iki 180 laipsnių orkaitę 30 minučių, kol iškeps. Ar pyragas iškepęs tikrinkite mediniu pagaliuku. Iškepusį pyragą palikite, kad praauštų, jį pjaustytkite ir valgykite jau atšalusį.
Užrašai
Receptas iš knygos "Gero maisto dienoraštis. Vasara"
4 Comments
Neringa
2016-04-27 at 2:24 pmSveiki,o obuolius galima butu keisti varske?
Julija
2018-09-05 at 7:27 amabsoliučiai nerealus pyragas, man labai aktualūs kepiniai be glitimo. Šitas gaunasi beprotiškai fantastiškai lengvas ir pūrus!
Rūta
2018-11-06 at 12:17 pmLaba diena, ar šaukštai nubraukti, ar kupini? Gal galite parašyti kiekius gramais? 🙂
Julija
2018-12-03 at 10:31 amaš žinokite taip tiksliai nematuoju, ir visada gaunasi gerai. Kiek pasemiu, tiek 🙂