Auginu/ Pavasaris

Darželis ant palangės: sėklų daiginimas

Kai Saulė ima šviesti vis skaisčiau ir pakvimpa pavasariu, išsiilgstu žalios spalvos ir šviežumo jausmo. Štai tada išsitraukiu daigyklą, susirandu įvairių sėklų bei sėklyčių ir sėju, auginu, laistau, kol iš mažos sėklytės išauga žalias daigelis. Tokie namuose, ant palangės, sudygę daigeliai daug skanesni ir naudingesni, nei „plastmasinės“ atvežtinės salotos, kvepiančios neaiškiu kokiu metų laiku, o tiksliau niekuo nekvepiančios. Na, o sudygę daigeliai, besistiebiantys su kiekviena diena į vis skaistesnę pavasario saulę ir gavę mūsų rūpesčio bei meilės, kvepia pačiu tikriausiu pavasariu. O be to, kiek dar suteikia auginimo džiaugsmo, grožio, išsiilgtos akims žalumos. Juos auginti galima kartu su vaikais, kad jie pajustų tą gyvybės magiją ir metų laikų kaitos džiaugsmą.

Nesu kokia nors profesionali daigintoja, nedaiginu sėklų ištisus metus, o tik tuos kelis mėnesius per metus, kai rudeninės daržovės aruoduose jau būna pabodusios ir susiraukšlėjusios, o šviežių vietinių, dar reikia kiek palaukti. Daiginti mokiausi iš savo patirties ir interneto platybių, todėl laukiu ir jūsų patarimų, papildymų, patirties, kaip patogiau užauginti darželį ant palangės.

Sėklas, skirtas daiginimui, suskirstyčiau į tris kategorijas.

Pirmajai priskirčiau gleivėtas sėklas. Norėdama sužinoti, ar sėklos yra gleivėtos, jas užmerkiu nakčiai vandenyje, per tą laiką jos dar ir išbrinksta, bei būna pasiruošusios tolesniam daiginimui. Mano pastebėjimais gleivėtos sėklos (tos, kurios išbrinkusios būna slidžios) yra garstyčių, garžgarsčių, pipirnių. Šias sėklas auginu, ant drėgnos vatos, kiekvieną dieną vis paliedama, kad vata neperdžiūtų. Pipirnės (priklausomai nuo šilumos ir saulės ant palangės) sudygsta per 7-10 dienų, o garžgarstės ir garstyčios per 12-14 dienų. Esu bandžiusi daiginti linų sėmenis, bet jie man labai silpnai dygo, todėl jų nebeauginu. Sužaliavusias ir pakankamai užaugusias sėklas kerpu žirklėmis ir jomis skaninu kiaušinių patiekalus, sumuštinius, salotas. Visi šie trys augalai yra pakankamai stipriai išreikšto skonio.

Antrajai kategorijai priskirčiau negleivėtas sėklas, kurias galima daiginti daigykloje. Prieš kelis metus tokią kelių aukštų daigyklą pirkau „Ermitaže“, bet jų yra pirkti ir ekologiško maisto parduotuvėlėse. Iš šios kategorijos dažnai daiginu liucernos, kuri dar kitaip yra vadinama alfalfa daigus. Jie sudygsta per 5-7 dienas. Labai mėgstu daigintus ridikėlius, jie yra greičiausiai sudygstantys augalai ant mano palangės, kuriais galiu mėgautis, jau po 3-5 dienų nuo daiginimo pradžios. Tokiu pat būdu esu dar daiginusi raudongūžius kopūstus, bet su jais man sekėsi nekaip. Daiginant daigykloje, sėklas reikia ryte ir vakare praskalauti švariu vandeniu. Sugydusias ir sužaliavusias sėklas perplaunu rėtyje ir skaniniu maistą arba laikau maistine plėvele uždengtame stikliniame inde, šaldytuve, kokias 2-4 dienas, kol jas suvalgome.

Trečiai kategorijai priskiriu grūdus, ankštinius ir stambias sėklas. Iš grūdų daiginu neapdorotus ekologiškus rugius ir kviečius. Juos per naktį brinkinu vandenyje, o po to kelias dienas, vis perplaudama daigykloje, kol grūdai išbrinksta ir išleidžia „uodegėles“. Reikia stebėti, kad grūdai neperdygtų, pakankamai sudygusius, perplaunu ir laikau kelias dienas šaldytuve. Daigintais grūdais skanu gardinti vaisių salotas, jogurtą, dėti į kepamą duoną.

Iš ankštinių daiginu tik žaliuosius žirnelius, jų auginimas yra pats ilgiausias. Pirmiausiai juos užmerkiu nakčiai, tada kelias dienas (vis perplaudama) daiginu daigykloje, kol išleidžia „uodegėles“, o galiausiai perkeliu į pailgą vazoną su žemėmis. Išbrinkusius žirnius gerai įspaudžiu į žemę ir kiek užberiu ja. Žirniai sudygsta ir užauga iki galimo valgyti 15 centimetrų ūgio kažkur per 3 savaites. Tas laukimas tikrai to vertas, nes šviežiai nukirpti žirnelių daigai labai malonaus salstelėjusio skonio ir primena saldžiuosius vasaros žirnelius. Juos skanu dėti į salotas ir ant keptų kiaušinių. Žirnius daiginimui reikia rinktis natūralius, neskaldytus ir nepoliruotus arba žirnius, skirtus sėklai. Gaila, kad šiuo metu neturiu užauginusi žirnelių daigų, pirma jų partija jau suvalgyta, o antroji dar tik “kalasi“, bet kai užaugs būtinai juos nufotografuosiu, nes labai jau jie gražūs.

Iš stambių sėklų daiginu – saulėgrąžas. Nelukštentas, nekepintas saulėgrąžas arba saulėgrąžų sėklas užpilu vandeniu išbrinkinimui per naktį, praplaunu ir kelias dienas daiginu daigykloje, kol sudygsta, tada perkeliu į vazoną su žemėmis, sėklas gerai prispaudžiu prie žemės ir auginu. Saulėgrąžos maistui suauga apytiksliai per 2 savaites. Jas kerpu, kai būna išleidusios po kelis gležnus lapukus ir būna kokių 15 centimetrų aukščio. Saulėgrąžų daigai labai skanūs, kiek primena nekepintas saulėgrąžų sėklas, jos gali būti puikus salotų pagrindas.

O čia receptai su daigintiniais.

Džiaugsmingo daiginimo ir pavasario laukimo!

Gali patikti

5 Comments

  • Atsakyti
    Klausimas
    2019-12-03 at 4:17 pm

    Kokia sekla isdygtu greiciausiai

    • Atsakyti
      Renata
      2019-12-05 at 3:03 pm

      Pipirnės ir ridikėliai išdygsta greičiausiai.

  • Atsakyti
    Ieva
    2020-04-05 at 5:55 pm

    Laba diena,
    gal žinote ar galima daiginti ir maistui naudoti moliūgų sėklas? Jei taip kaip tai padaryti?
    Dėkui
    Ieva

  • Atsakyti
    Viktorija
    2021-02-04 at 6:34 pm

    Sakykite kokias perkate sėklas? Domina būtent žirnelių. Ačiū.

    • Atsakyti
      Renata
      2021-02-07 at 10:51 pm

      Perku paprasčiausias žirnelių sėklas iš sėklų skyriaus.

    Komentuokite