Ko jau ko, bet cukinijų mūsų daržuose vasarą ir rudens pradžioje dažniausiai netrūksta. Kol dar jos dera ir galima pasirinkti jaunų bei neperaugusių, dalinuosi labai paprastu būdu, kaip jas konservuoti aliejuje. Šiam receptui svarbu parinkti dar neperaugusias, su nepilnai susiformavusiomis sėklomis cukinijas, minkšta odele. Kitas svarbus ingredientas – naudoti ypač kokybišką alyvuogių aliejų, nes nuo jo priklausys cukinijų skonis, kadangi jos marinuosis būtent aliejuje. Trečiasis šio paprasto recepto ingredientas – džiovintos prieskoninės sodo žolelės. Nors mano darže šiuo metu pilna įvairiausių šviežių prieskoninių žolelelių, jas pasilieku kitiems receptams, o konservavimui aliejume renkuosi tik džiovintas. Šviežios prieskoninės žolėlės, o tuo labiau šviežias česnakas ar svogūnas šiam receptui netiks, nes laikui bėgant stiklainyje su aliejumi pradės daugintis nepageidaujamos bakterijos. Todėl konservavimui aliejuje renkuosi savo išbandytas ir pasiteisinusias džiovintas sodo žoleles. Jose yra 42 procentai džiovintų svogūnų, kurie cukinijoms suteikia pikantiško skonio bei įvairiausių aromatingų prieskoninių žolelių: petražolių, rozmarinų, mairūnų, bazilikų, raudonėlių, čiobrelių, dašių. Taip pat ši džiovintų aromatų puokštė papildyta kokybiškais juodaisiais pipirais, garstyčių sėklomis, paprikomis ir kalendromis, o druskos šiame prieskonių mišinyje visai nėra. Visu šiuo džiovintu gėriu apibarstau jau iškeptas ir sluoksniuojamas su aliejumi cukinijas. Tokį keptų ir aliejuje marinuotų cukinijų indelį labai pravartu turėti šaldytuve, nes užsinorėjus gurmaniško užkandžio prie vyno taurės beliks tik ant mėgstamos duonos užsidėti aliejuje marinuotų savų cukinijų. Jei norėsite prašmatnesnio užkandžio, ant duonos prieš tai užsitepkite rikotos ar ožkų sūrio. Cukinijas kepti nebūtina kepsninėje, jei turite ketaus keptuvę su grioveliais, joje irgi puikiai iškeps. Beje, taip marinuoti galite išbandyti ir kitas daržoves: baklažanus, morkas… Tik svarbu, daržoves užpiltas aliejuje laikyti šaldytuve. Taip jos išsilaikys kelis mėnesius, o gal ir ilgiau.
Keptos cukinijos konservuotos alyvuogių aliejuje
Sudėtis
- 2 nedidelės cukinijos
- 1 stiklinės ypač tyro alyvuogių aliejaus
- 2 šaukštelių džiovintų Santa Maria sodo prieskoninių žolelių
- 1 šaukšto druskos
- Pateiklti:
- mėgstamos duonos
- tepamo ožkų sūrio arba rikotos
- šviežių sodo žolelių
Eiga
Šiam receptui svarbu naudoti neperaugusias cukinijas su dar nesusiformavusiomis sėklomis. Nedideles cukinijas nuplaukite ir supjaustykite plonomis riekelėmis išilgai. Tai dariau aštriu peiliu, bet galite pabandyti pjaustyti ir specialia pjaustykle. Riekelių visai nenuploninkite, nes kepant jos suminštės ir bus sunku apversti, geriausiai, kad jos būtų apie 0,5 cm storio.
Supjaustytas cukinijas apibarstykite druska, gausiai apliekite aliejumi ir gerai rankomis įmasažuokite, kad kiekviena riekelė butų pasūdyta ir padengta aliejumi. Tam galite sunaudoti 1/4 recepte nurodyto aliejaus.
Paruoštas cukinijas kepkite ant gerai įkaitintos kepsninės špyžinių grotelių ant atviros ugnies. Kiekvieną riekelių pusę apkepkite po kelias minutes. Kepdamos cukinijos suminštės, ant iškepusių riekelių atsiras grotelių žymės.
Kai visos cukinijų riekelės bus iškepusios, palikte jas ataušti. Atšalusias susluoksliuokite stikliniame indelyje vis pabarstydami džiovintomis sodo prieskoninėmis žolelėmis, gausiai apliedami alyvuogių aliejumi ir vis paspausdami. Cukinijos turi būti pilnai padengtos aliejumi, stiklainio viršų juo užpildykite sklidinai ir užsukite indelį.
Taip paruoštos cukinijos šaldytuve gali išstovėti apie kelis mėnesius, galbūt ir ilgiau, bet nesu bandžiusi, kadangi būdavo suvalgomos anksčiau.
Užrašai
Receptas paruoštas bendradarbiaujant su SANTA MARIA LIETUVA
Komentarai