Majonezas (pirktinis) dabar irgi vis retesnis svečias mano šaldytuve. Taigi, apsisprendžiau gaminti naminį majonezą, nors pernai jį gamindama ir patyriau fiasko (masė buvo skysta ir visai nepanaši į majonezą). Kad nebūtų siurprizų prieš pačias Velykas, išbandžiau jo gamybą anksčiau ir antras kartas mane labai pradžiugino, majonezas gavosi tirštas, standus ir toks gelsvai žalsvas, labai tinkantis Velykoms.
Naminio majonezo receptą rasite ir mano knygoje “Sezoninė Virtuvė: 200 receptų pagal metų laikus”, kurią virtualiai pavartyti galite čia, o įsigyti, su asmenine dedikacija Jums, šioje krautuvėlėje.
Turbūt pats svarbiausias Velykų patiekalas yra virtas kiaušinis. Kaip bebūtų gaila, o aš taip paruoštus kiaušinius mėgstu mažiausiai, na … nebent su majonezu. Virtas kiaušinis ir majonezas man du neatskiriami dalykai.
Prieš pradedant norėčiau išskirti kelias svarbias taisykles gaminant klasikinį majonezą namuose:
– Būtinai (tikrai būtinai) visi ingridientai turi būti vienodos temperatūros, taigi kiaušinius prieš kelias valandas iki gaminimo išėmiau iš šaldytuvo.
– Majonezo gaminimui naudojau tik kokybišką ir ne per daug intensyvų aliejų, švelnaus skonio alyvuogių, nes nuo to tiesiogiai priklauso majonezo skonis.
– Aliejų į trynių masę pyliau tikrai labai, labai, labai lėtai.
– Nenustebkite, majonezas gausis tirštesnis už pirktinį ir tikrai riebus.
Naminis klasikinis majonezas
Sudėtis
- 2 kiaušinių trynių (kambario temperatūros)
- 1 v.š. citrinų sulčių
- 250 ml. alyvuogių aliejaus (švelnaus skonio)
- žiupsnelis druskos ir pipirų
- Priedai:
- Grūdėtų Gardulės garstyčių, maišymui
- Krienų, maišymui
- Pomidorų tyrės, maišymui
- Trinto avokado, maišymui
Eiga
Pirmiausiai atskyriau kiaušinių trynius nuo baltymų ir juos gerai išsukau mikseryje (su šluotelėmis) kartu su citrinų sultimis, druska ir pipirais.
Toliau masę sukau mikseryje ir labai iš lėto, pradžioje po lašiuką pyliau aliejų į masę, vėliau plona srovele, kol visą supyliau.
Viskas, majonezas pagamintas! Pats procesas labai greitas tik jokiais būdais negalima skubėti.
Kadangi majonezas gavosi labai tirštas ir riebus, aš valgydama kiaušinius, jį paskaninau ir praskiedžiau (1 dalis priedo, 2 - majonezo) šiais priedais:
- Grūdėtomis garstyčiomis (gelsva spalva, pikantiškas skonis)
- Trintu avokadu, aplietu citrinų sultimis (žalia spalva, gaivus skonis)
- Raudonos spalvos krienais (rausva spalva, aštrus skonis)
- Pomidorų tyre, tik jokiu būdu ne pomidorų padažu (raudona spalva, saldžiarūgštis skonis)
Sėkmės ir niekur neskubėkite!
Užrašai
P.S. Kiaušiniai mano lėkštėje, pasislėpę po įvairiaspalviais padažais, priminė velykinius margučius. Kadangi, majonezo galiojimo laikas trumpas, iki septynių dienų, tai prieš pat Velykas ir vėl jį gaminsiu ir kartu su margučiais nešiuosi į svečius, vietoj kiškio pyrago.
25 Comments
Vika
2011-04-12 at 3:25 pmLiuksusinis vaizdas, jaučiu skonis ne prastesnis. Dabar žinau kur mano klaidos gaminat majonezą ir kodėl jis man nesigaudavo. Ačiū už išsamią instrukciją ir žinoma nepakartojamas tavo fotkes, vskas subtiliai tobula 🙂
Eglė
2011-04-12 at 4:11 pmfantastiška! dėka šito įrašo esu tiesiog įsitikinus, kad velykoms gaminsiu naminį majonezą 🙂 tik, žinoma, klausimas dėl termiškai neapdorotų trynių: dėjot, taip kaip nupirkta, ar vis dėlto kažką darėt, kad būtų saugu?
Dziuga
2014-02-27 at 9:21 amAs taip pat 🙂
Anonymous
2011-04-12 at 5:49 pmnoreiu paklausti, koks alyvuogiu aliejius tinkamiauses?
Ausrra
2011-04-12 at 7:22 pmPuikus receptas, ypač su spalvomis 🙂 Aš būtinai įmaišysiu truputį česnako.. O aliejus, juk nebūtinai turi būti alyvuogių, nes čia labiau tinka bekvapis, beskonis…
Rennie
2011-04-12 at 8:50 pmAčiū, Vika, aš irgi iš savo pernykščių klaidų pasimokiau. Gyveni ir mokaisi…
Egle, aš naudojau kaimiškų kiaušinių trynius, jų niekaip prieš tai neapdorojau, nes nežinau kaip tai daroma. Prieš gamindama perverčiau ne vieną majonezo receptą, bet visur pagal klasikinį variantą naudojami žali tryniai.
Alyvuogių aliejus tiktų švelnaus skonio, aukščiausios kokybės šaltai spaustas. Parduotuvėse Aliejus, parduodamas švelnus itališkas ir pilstomas, taigi galima paragauti.
Ausrra, česnakas tikrai labai čia tiktų. Kažkur skaičiau, kad tikras majonezas gaminamas iš alyvuogių aliejaus, tai jį ir naudojau. Kadangi, gaminau tik antrą kart ir labai atsargiai, po pirmos nesekmės, tai daug neeksperimentavau, o kitus kartus išbandysiu ir kitokius aliejus. Man alyvuogių skonis kad ir intensyvus, bet labai patinka, toks tikras.
Rūta
2011-04-13 at 8:40 amŠaunu! Pataikėt į dešimtuką 😉 Manau, kad daug kam dabar dūzgia mintis apie naminį majonezą 😉
P.S. mačiau ir pas Zawadzką majonezo receptą, reikės panagrinėti 😉
Citrina ir bulvė
2011-04-13 at 9:39 amPuikus receptėlis 🙂 Aš geltonajam majonezo variantui naudoju karį, gaunasi toks skanus pikantiškas skonis. Ech, jau laukiu tų Velykų 😉
Rennie
2011-04-14 at 10:01 amRūta, panagrinek tą Zawadzkos majonezą, visai įdomu būtų.
Citrina ir Bulve, tavo majonezas su kariu, jaučiu, man irgi patiktų, toks kvepiantis egzotika.
Indrė
2011-04-17 at 1:05 pmAtrodo puikiai! Aš irgi labai noriu išbandyti, bet nesiryžtu. Ar skoni bent kiek panašus į pirktinį (nes Vilniaus majonezą nepaisant jo sudėties galiu “pliką” šaukštais kabinti)? Na toks aštrus, net nežinau nuo ko. Acto gal?
Rennie
2011-04-17 at 6:47 pmIndre, bent jau manasis tikrai visiškai nebuvo panašus į pirktinį, nes buvo tirštas ir riebus, juk jame beveik vienas aliejus. Norint lengvesnio varianto galima maišyti su natūraliu jogurtu ar mano aprašytais priedais.
Anonymous
2012-07-06 at 7:28 pmAs kaip ir Indre galiu “Vilniaus” majoneza valgyt viena. O visi kiti, ypac uzsienietiski – man net su maistu bjauru 🙁
Tai ir zinok ten zmogau ka pasigaminsi…
Rennie
2012-07-09 at 6:40 amGalite bandyti gaminti su neutralesnio skonio aliejumi, nes alyvuogių aliejus suteikia specifinį skonį, ir įlašinkite daugiau citrinos sulčių, bus rūgštesnis. Pabandyti tikrai verta 🙂
Dalia M.
2013-03-13 at 1:01 pmSveiki, mes darėm šitą majonezą. Aš pvz. neįsivaizduoju kelių dalykų be majonezo: A. kiaušinių kartu ir Velykų; B liežuvio. Na man tai reikia to gėrio – MAJONEZO. Tai pavyko puikiai, buvo tikrai skanus. Ačiū Rennie už priedų idėjas: pomidorų padažas ir kt. Mes maišėme 50/50 alyvuogių aliejų su saulėgrąžų aliejumi. Kad nebūtų toks riebus, galima kelis lašiukus vandeniuko šilto (ne karšto) įpilt, bet tik kelis šaukštus.
Dabar prašau idėjų kiaušinių baltymams, man taupiai maisto gamintojai labai gaila būtų pilti lauk tuos baltymus. Žinau Pavlovos tortą, bet jo dažnai nevalgysi…. Patarkit, kur dedat baltymus?
Lidija
2014-01-24 at 9:45 amdvieju kiausiniu baltymus isplaku uzpilu 200 ml vandens ir palaikau 10 dienu paskui uzpilu 2 lt vandens ir pati nuostabiausia trasa gelems
Laura
2013-04-18 at 7:22 pmSveiki. O kiek laiko namie gamintas majonezas gali stovėti šaldytuve nesugedęs. Gamintis vienam kartui – terlionė, o keliems ar nesuges?
ramune
2013-07-26 at 6:21 pmskaiciau, kad naminis majonezas gali buti iki savaites laikomas saldytuve 😉
Rugstoka
2013-07-10 at 12:56 pmButu viskas puiku ir skanu, tik gal su citrina arba man nenusiseke, arba reikia pries tai ja paragauti, nes maniske buvo labai rugsti, tai majonezas gavosi citrininis ( ne i geraja puse).
ramune
2013-07-26 at 6:19 pmsveiki, as irgi katik pasidariau sito majonezo, bet man gavosi toks rugstus 🙂 idejau garstyciu ,o jos pasirodo buvo irgi rugscios,tai majonezas laaabai rugstus 🙂 bet nenusimenu, nes bandziau is puses porcijos.ir skystokas gavosi,per greit turbut as ji suplakiau 🙂 zodziu, bandysiu dar 🙂 veliau 🙂
bet kokiu atveju, aciu uz recepta 🙂 sekmes visoms ir visiem s gaminant 🙂
Gintaras
2013-09-15 at 2:22 pmKatik pavalgem, labai skanu:) Aciu uz ideja
svetlana
2014-08-06 at 8:50 pmKatik ir pagaminau si majonezo recepta. Man gavosi labai geros konsistencijos, bet alyvuogiu aleju piliau tai labai aitrus jo skonis ir saukstas citrinos sulciu tai labai mazai reikia daugiau pilti.nes gavos man toks beskonis.
Simona
2014-08-23 at 11:59 amsveiki, o gal galima alyvuogiu alieju pakeisti avokadu aliejumi?
Rennie
2014-08-24 at 10:07 pmDalį aliejaus kiekio galite keisti avokadų aliejumi, bet nors nedidelę dalį aliejaus patariu įpilti ir alyvuogių, jis suteiks naminiams majonezui išskirtinio skonio.
Vaidas
2017-04-09 at 2:55 pmman tai gavosi skystimėlis…, bandysiu antrą kartą
Rennie
2017-04-14 at 2:39 pmPagrindiniai dalykai kad gautųsi: visi ingredientai turi būti vienodos temperatūros ir aliejų reikia pilti lėtai, bei nuolat plakti. Tikiuosi, antrą kartą tikrai pavyks 🙂