Labiausiai man patinka jaukūs, paprastai ir lengvai pagaminami obuolių pyragai. Tokie, kuriuos iškepti galima net paprastą darbo dieną, kai šeima užsimano ko nors skanaus, o vaisių vazoje liūdi sunaudoti besiprašantys obuoliai. Šis obuolių pyragas yra būtent koks! Jo receptą parsivežiau iš kelionės po Toskaną, kurioje praleidau pirmas dvi lapkričio savaites. Kadangi su šeima buvome apsistoję keliuose kaimo turizmo (it. agriturismo) sodybose, pusryčiams visada gaudavome sočius naminius pusryčius, kuruos vainikuodavo ką tik iškeptas pyragas. Ten, kaip ir pas mus, šiuo metu karaliauja obuolių pyragai. Vieno iš labiausiai patikusių receptą net sugebėjau sužinoti iš šeimininkės, kuri visiškai nešneka angliškai. Pasirodo, nesvarbu kokia kalba kalbės, bet dvi šeiminikės apie maistą tarpusavyje tikrai susišnekės! Įdomiausia, kad šiam pyragui vietoj tradicinio mums sviesto, naudojamas tyras alyvuogių aliejus. Toskanoje, tai savaime suprantama, nes alyvmedžių giraitės ten ošia beveik prie kiekvienos sodybos, o kiekvienoje virtuvėje stovi ne vienas litras ką tik išspausto šviežio alyvuogių aliejaus. Kai paklausiau kas gi pyragui suteikia tokio neišpasakyto kvapnumo, šeimininkė parodė į lėkštę nukrautą šviežiais apelsinais. Cinamonas su tarkuotomis apelsinų žievelėmis ir sultimis šį pyragą iškvėpina pačiais jaukiausiais kvapais. Obuolius tokiam pyragui reikia nulupti ir supjaustyti plonomis riekelėmis, apibarstyti ruduoju cukrumi, cinamonu, o tada berti, kaip įdarą, tarp dviejų skystos tešlos sluoksnių. Atrodo viskas labai paprasta ir lengva, bet vis tiek kiek kitaip nei pas mus. Nuo alyvuogių aliejaus pyragas tampa drėgnas, maistingas ir labai gardus. Kaip tik tuo metu, kai keliavau po Toskaną buvo spaudžiamas šviežias alyvuogių aliejus (it. Olio Nuovo). Kokių tik jo skonių neprisiragavau! Patys geriausi aliejai, kaip ir vynai žymimi IGP (saugoma geografinė nuoroda) arba DOP (saugoma kilmės vietos nuoroda) ženkleliais. Vieną vakarą sodyboje, kurioje buvome apsistoję, šeimininkai net surengė savo ką tik išspausto alyvuogių aliejaus šventę-degustaciją.
Dar vienas iš nepamainomų obuolių pyragų receptų man yra vaikystės obuolių pyragas, kurį kepu nuo neatmenamų laikų, jo receptas nugulė ir “Nostalgiški skanumynai” knygoje, modernesnę šio pyrago versiją, kuriam visai nenaudoju kvietinių miltų surašiau ir tinklaraštyje. Dabar jau vaikystės obuolių pyragas turi rimtą konkurentą – Toskanietišką obuolių pyragą, kurį pargrįžusi po atostogų kepiau net du kartus!
Sulaukusi daug klausimų dėl pyragui naudojamų miltų, patikslinu, kad originamiame recepte naudojami paprasti kvietiniai miltai. Kadangi tokių stengiuosi nenaudoti, juos keičiau naudingesniais – šviesiais speltų miltais. Beje, pyragas apibarstytas ne cukraus pudra, o smulkintais kokosais. Tai puikus cukraus miltelių pakaitalas.
Obuolių pyragas su alyvuogių aliejumi
Su speltų miltais
Sudėtis
- 5 didelių obuolių
- 0,5 stiklinės tyro alyvuogių aliejaus
- 1 stiklinės+2 šaukštų rudojo nerafinuoto cukraus
- 1 apelsino
- 4 didelių kiaušinių
- 2 stiklinių šviesių speltų miltų
- 2 šaukštelių kepimo miltelių
- 2 šaukštelių cinamono
- 2 šaukštelių vanilinio cukraus
- 0,5 šaukštelio druskos
Eiga
Obuolius nulupkite, išimkite sėklas ir supjaustykite plonomis skiltelėmis. Į paruoštus obuolius suberkite 2 šaukštus cukraus ir cinamoną, gerai išmaišykite.
Paruoškite pyragui tešlą. Į plakimo indą įmuškite kiaušinius, suberkite stiklinę rudojo cukraus, vanilinį cukrų, supilkite alyvuogių aliejų ir gerai išplakite. Nuo apelsino smulkiai nutarkuokite oranžinę žievelę ir išspauskite sultis, viską supilkite į tešlos plakinį ir dar kartą gerai išsukite.
Miltus sumaišykite su kepimo milteliais, druska ir suberkite į skystąją tešlos dalį. Užmaišykite vidutinio tirštumo tešlą.
Kepimo formos dugne patieskite kepimo popierių, jos sieneles ištepkite alyvuogių aliejumi ir supilkite pusę tešlos, ant jos suberkite pjaustytus obuolius, o ant viršaus vėl užpilkite likusią tešlą. Pyragą pašaukite kepti į 180 laipsnių orkaitę 45 minutėms.
Iškepusį pyragą palikite praaušti ir apibarstykite cinamonu.
10 Comments
Rozalija
2017-11-15 at 3:42 pmO gramais kiek būtų miltų? Kitką dar galima šiaip ne taip nuspėti, bet miltai tai per daug svarbu, kad spėlioti. Svarstyklės kainuoja taip nebrangiai…
Rennie
2017-11-16 at 3:54 pmMiela, Rozalija, standartinėje 250 ml stiklinėje dažniausiai būna 160 g miltų. Šis receptas į tinklaraštį atkeliavo iš “lūpų į lūpas”, o ne iš profesionalios konditerinės knygos. Čia labiau naminė ir tikslumo nereikalaujanti itališka “cucina povera” virtuvė, o ne aukštoji prancūziška konditerija. Toks pyragas, kaip ir keksiukai matuojamas stiklinėmis/puodeliais, svarbu tik išlaikyti proporcijas tarp skystų ir sausų produktų.
Ingrida
2017-11-15 at 11:06 pmŠiandien išbandžiau jūsų receptą. Skanus pyragas, pati gal pusę suvalgiai:) man gavos nelabai šlapias, kaip tikėjaus. Su tom stiklinėm gal apsiskaičiavau, ėmiau kad stiklinė 200ml. Miltų gal daugiau dėjau, nes vis atrodė kad tešla per daug skysta.
Rennie
2017-11-17 at 1:31 pmIngrida, standartinė stiklinė 250 ml. pagal ją ir skaičiavau, tešla tikrai skystoka gaunasi, tokia, kurią reikia pilti. Bet džiaugiuosi, kad skonis patiko 🙂
Rima
2018-09-09 at 10:53 amPyragas labai skanus. Apelsinas labai pagyvina skonį. Obuolių nelupau, niekas nekliuvo. Pyragas ypač skanus pastovėjęs per naktį (ką tik iškeptas pasirodė sausokas). Tada jis pilnai sudrėksta ir užburia. Visi vieningai nuspresnė, kad kitą kartą dėsim dar daugiau obuolių.
Monika
2020-08-08 at 6:41 pmPuikus pyragas! Netyčia paspaudžiau ne penkias žvaigždutes. Biskvitas tobulo skonio, minkštas, labai labai gerai viskas gavosi, dar pridėjau raudonų serbentų, gavos toks saldžiarūgštis. Būtinai kepsiu dar nekartą ir dėkoju už puikų receptą!:)
Renata
2020-08-10 at 2:11 pmDžiuagiuosi, kad jums patiko 🙂 Į skanumą!
Sonata
2021-03-20 at 11:41 amLabai patiko,dregnas,purus ir skanus
Aukse
2021-09-14 at 8:58 pmPuikus receptas!
Renata
2021-10-26 at 9:03 pmSmagu girdėti!