Auginu/ Ruduo

Moliūgų rūšių įvairovė

Dideli ir maži, įvairiaspalviai ir įvairiaformiai moliūgai su moliūgėliais jau visą spalį karaliauja mano virtuvėje!  Prieš pat moliūgų šventę taip ir norisi labiau pasidomėti, kokių moliūgų rūšių pasaulyje esama bei pasvajoti kokius sodinsiu atėjus pavasariui.

Mano šių metų derlius iš 1 pakeltos lysvės, kurios išmatavimai 1,20×1,20 m, buvo 7 nedideli įvairiaspalviai moliūgėliai. Šiemet pirmą kartą auginau spagetinius moliūgus, užaugo net 2 visai nemaži spagetinukai. Šių moliūgų forma yra pailga, perpjovus jie beveik nesiskiria nuo įprastų, o jų minkštimas į plonus makaroniukus sukrenta tik iškepus. Didžiausią nuostabą šiemet sukėlė iš uošvijos parsivežti aliejiniai moliūgai, kurie savo forma atrodo kiek aukštesni, už įpastus moliūgus, augančius labiau į plotį. Šių moliūgų sėklos yra be luobelių, jas galima valgyti vos išėmus iš moliūgo, labai patogu, o ir tikrai gardžios. Aišku, pats minkštimas tokių moliūgų nėra labai intensyvios spalvos ir skonio.  Šiuos moliūgus tikrai sodinsiu ir aš kitais metais.

Šiemet man buvo tikras moliūginis ruduo, nes apie juos pasakojau Alytaus “Žuvinto” turguje, o Druskininkų Gurmanų Šventėje surengiau moliūgų pasitiktuvesir jų patiekalų pristatymą, net TV3 žinioms šį savaitgalį apie moliūgus teko kalbėti. O šiandien apie moliūgus noriu pakalbinti Liną, kuri yra kursų apie daržininkystę ir sodą “Geltonas karutis”organizatorė. Ji apie moliūgų auginimo subtillybes žino daug daugiau, pati esu lankiusi “Geltonojo karučio”kursus, kuriuose pasisėmiau gausybę patirties ir įkvėpimo. Šį kartą Lina sutiko pasidalinti savo žiniomis su Sezoninės Virtuvės skaitytojais.

Taigi, Lina, kokios gi moliūgų rūšys pačios populiariausios ir geriausiai dera Lietuvoje?

Lietuvoje dera visos moliūgų veislės, tėra vienintelė rizika – moliūgai gali nespėti sunokti. Moliūgams reikalingas gana ilgas vegetacijos laikotarpis, o jį gali sutrumpinti vėlyvas pavasaris arba ankstyvos pavasarinės šalnos. Moliūgai yra šilumamėgės daržovės, minusinės temperatūros nepakenčia nei daigeliai, nei didelis moliūgo vaisius rudenį. Tačiau ne visi moliūgai vienodai noksta: vegetacijos laikotarpis paprastai svyruoja nuo 70 iki 130 dienų. Atkreipkite dėmesį į sėklų pakuotę, joje bus nupiešta schema mėnesiais. Kuo trumpesnis vegetacijos laikotarpis, tuo mažiau rizikos. Dar vienas būdas sulaukti gerų rezultatų – ne sėti moliūgus tiesiai į dirvą, o užsiauginti daigų ant palangės. Tad pradėti moliūgų sėją galite jau balandžio viduryje.

Aš ir pati pastebėjau, kad kai kurios mano sodintos moliūgų sėklos, kurias gavau dovanų iš Amerikos, moliūgų tėvynės, paprasčiausiai nespėjo užauginti vaisių, turbūt jiems Lietuvoje pasirodė per mažai saulės. Jau dabar planuoju, kokias moliūgų rūšis daiginsiu, pagal tavo patarimą ant palangės, kad atšilus orams juos jau paaugusius galėčiau perkelti į pakeltas lysves. Lina, o kokios moliūgų rūšys visai naujai atkeliavo į Lietuvą ir puikiai čia auga? Kokie jų išskirtinumai ir privalumai?

Selekcininkai nuolat išveda naujų moliūgų veislių, kurios pasižymi ne tik įvairiu skoniu, bet ir spalva, forma. Juk moliūgai ne tik skanūs bei naudingi, bet ir labai gražūs! Daugybė įdomiai atrodančių moliūgų, panaudotų kaip namų dekoras rudenį, po to gali būti tiesiog suvalgyti. Pavyzdžiui, kriaušės formos žaliai dryžuoti ‘Naples Long’ (minkštimas ryškiai oranžinis, riešutų poskonio), nedidukai balti su žaliais dryžiais ‘Sweet dumpling’ (tobulai tinka dekorui, bet ir skonis geras, saldus), būna net melsvų (‘Blue Ballet’) ar betono pilkumo (‘Nagydobosi’) skanių moliūgų. Drąsiai išbandykite visus, kad suprastumėt savo poreikį. Moliūgų yra itin didelių (tokių kaip ‘Big Max’) veislė. Skoniui paįvairinti, išbandykite ypač švelnius muskusinius moliūgus, pavyzdžiui, sviestinį ‘Butternut’ arba ‘Waltham Butternut’ – ypač jei mėgstate moliūgus vartoti šviežius, neapdorotus. Norite netradicinio moliūgų vakarėlio – užauginkite spagetinį moliūgą ir pagaminkite jį visiems draugams paragauti. Jei mėgstate moliūgų sėklas, atkreipkite dėmesį į specialias veisles – aliejiniais vadinami moliūgai subrandina sėklas be luobelių (pvz. ‘Olga’), tikrai įvertinsite. Visai gali būti, kad jūsų kaimyno mėgstamiausi moliūgai bus dideli ir stambūs, o jūs negalėsite atsispirti mažiems ir saldiems. Tad drąsiai ragaukite, keiskitės, bandykite, atraskite savo mėgstamas veisles.

Oho kokia moliūgų įvairovė! Aš pati labiausiai mėgstu mažesnius moliūgus, kad juos prapjovus galima būtų per savaitę suvartoti. Kai pasitaiko didelis moliūgas, jį prapjovusi būtinai ruošiu naminę moliūgų tyrę, kurios pasigaminus daugiau dažnai ir užšaldau. Iš tokios moliūgų tyrės patogu ir greita pasigaminti sriubą ir net išsikepti pyragą. Pastebėjau, kad pirmuosius moliūgus turguje jau pradeda pardavinėti rugpjūčio pabaigoje, kai dar pilna vietinių pomidorų ir kitų šilumamėgių daržovių. Aš pati, moliūgus iš daržo dažniausiai parsinešu pačius paskutinius iki šalnų. Tai visgi kada geriausiai nuimti moliūgų derlių?

Moliūgų derlių svarbu nuimti iki šalnų, dažniausiai tai daroma rugsėjo mėnesį. Jei moliūgus vartosite iš karto, tai jauni ir švieži bus minkštesni. Jei juos norite laikyti žiemai, tada dar neskubėkite. Skinkite moliūgą su gero sprindžio ilgio koteliu ir palaikykite patalpoje, kad subręstų. Jei nagu perbrėžus per žievę lieka įbrėžimas, vadinasi, moliūgas dar nesubrendęs, geriau jį suvartoti iš karto, arba bandyti palaikyti viduje, kol subręs. Jei perbrėžus nagu pažeidimo nesimato, tai tokį galima laikyti kelis mėnesius iki tol kol nuspręsite jį sunaudoti maistui. Nepamirškite kartais žvilgtelti, ar nepradėjo pūti. Kai kurias veisles galima išlaikyti net iki pavasario.

Tikrai taip, aš moliūgus namuose išlaikau net iki balandžio mėnesio. Dažniausiai moliūgo kotelį dar prideginu, nes per jį išeina drėgmė. Pastebėjau, kad moliūgai geriau laikosi sausoje, šildomoje virtuvėje, nei drėgname rūsyje. Man visada norisi prisiauginti kuo daugiau skirtingų moliūgų rūšių, bet plotą jų auginimui turiu ribotą. Kaip manai, ar vienoje vietoje galima auginti daug skirtingų moliūgų rūšių? Ar jie tarpusavyje nususikryžmins? Kokiu atstumu vienas nuo kito reikėtų sodinti moliūgus, jie mėgsta augti erdviau ar labiau susiglaudę? O kaip sulaukti pačio gausiausio moliūgų derliaus? Kaip reikėtų juos auginti ir kuo natūraliai tręšti?

Retai žmonės augina daug skirtingų moliūgų veislių, nes kiekvienam reikia skirti pakankamai erdvės, ir kiekvienas duoda gana didelį derlių. Tobuliausia vieta moliūgams auginti – tai komposto krūva. Joje būna daug maisto medžiagų (tai yra labai svarbu moliūgams), joje paprastai pakanka drėgmės, ir būna geras oro pritekėjimas. Ko daugiau norėti? Jeigu tokios tobulybės neturite, prikraukite komposto į duobę, kur augs moliūgai, ir nepamirškite laistyti.

Moliūgai yra agurkų ir cukinijų giminaičiai – jie tinka dietiniam maistui, nes savyje turi daug vandens. O tai reiškia, kad augdami jie taip pat turi vandens nepritrūkti. Todėl drėgmės užtikrinimas yra vienas iš moliūgų auginimo sėkmės faktorių.

Norint sulaukti kokybiškesnio derliaus, siūloma riboti vaisių skaičių. Kai jau matote, kad sėkmingai užsimezgė moliūgėliai (pvz. teniso kamuoliuko dydžio), palikite tik du vaisius augti (jeigu tai pačių didžiausių moliūgų veislė), arba kokius keturis-penkis (jeigu tai vidutinio dydžio veislė). Kitus užsimezgusius vaisius pašalinkite, nugnybkite besidriekiančio kero viršūnę, palikdami tik keletą lapų virš vaisiaus. Taip augalas neeikvos energijos ir sutelks ją esamiems vaisiams, kad greičiau užaugtų ir sunoktų.

Lina, ačiū tau už patarimus. Būtinai prie klausimų apie moliūgus dar sugrįšime ir pavasarį, kai realiai reikės juos sodinti. O dabar kviečiu švęsti rudenį su moliūgais ir kuo daugiau su jais gaminti. Mano pačius mėgstamiausiau recepus su moliūgais rasite čia. O jei jau dabar planuojate ką ir kaip sodinsite atėjus pavasariui, labai rekomenduoju sodininkystės ir daržininkystės kursus “Geltonas karutis”.

 

Gali patikti

Komentarai

Komentuokite