Tai sezoninis varškėtukų receptas, jį ruošiu, kai sode prisirpsta vyšnios. Šį savaitgalį pas tėvus nurinkome vyšnias, iš jų viriau uogienę ir gaminau šiuos varškėtukus, įdarytus vyšniomis. Dar dubenėlį uogų pasilikau visos šeimos mėgstamiems virtinukams su vyšniomis pagal vyro močiutės receptą. Be jų vyšnių sezono niekaip neįsivaizduoju.
Šiuo metu patiekalų su varške gaminu ypač daug, kadangi vienas šeimos narys gydosi sulaužytą koją ir gydytojas jam rekomendavo valgyti kuo daugiau varškės. Varškė mums yra toks įprastas maistas, kad dažniausiai pamirštame, jog joje daug lengvai pasisavinamo kalcio, kuris naudingas kaulams, o varškės baltymai yra pasisavimami geriau nei mėsos ar žuvies. Tad patiekalų su varške pamiršti nereikėtų, ypač jei sportuojate arba gyjate po įvairių kaulų lūžių. Gyvendama Druskininkuose beveik kiekvieną ketvirtadienį važiuoju į Veisiejų turgų, kur iš ūkininko perku kelis kilogramus kokybiškos varškės. Iš jos dažniausiai gaminu įvairių skonių varškėtukus, jų visada paruošiu daugiau ir dalį užšaldau. Skanių varškėtukų paslaptis – sausa, kokybiška ir riebi varškė. Į uogomis įdarytus varškėtukus dažniausiai beriu kiek daugiau miltų, nei į paprastus, kad jie geriau išlaikytų formą ir gaminant mažiau liptų prie rankų. Iš didesnio kiekio varškės tešlą varškėtukams lengvai ir greitai paruošiu savo naujame Bosch Optimum MUM9 kombaine, net neįsivaizduoju, kaip be jo gyvenau anksčiau. Jis turi trijų rūšių tešlos minkymo įrankius, iš kurių du panaudoju tobulų varškėtukų gaminimui. Pirmiausiai sausą varškę ištrinu su metaline baltymams ir grietinėlei plakti skirta šluotele (ji labai tvirta, o pats kombainas galingas) tad varškė lengvai ir greitai susitrina, bet joje išlieka maži gumulėliai, priešingai nei trinant varškę kapoklėje. O galutinai tešlą su miltais užmaišau lanksčia tešlos maišymo šluotele, kuri skirta minkštos tešlos maišymui. Taip varškėtukų tešlą paruošiu greitai, patogiai ir kokybiškai. O tada jau lieka juos suformuoti rankomis. Nors tai nėra greičiausiai paruošiamas patiekalas, bet jam skirtą laiką visada atperka namiškių džiaugsmas. Dar nesu sutikusi žmonių, kurie nemėgtų varškėtukų, ypač su vyšniomis. Skaniausia juos valgyti aplietus lydytu sviestu ir šviežiu medumi. Gardaus vyšnių sezono!
Virti varškėtukai su vyšniomis
Vyšnių sezonui
Sudėtis
- 1 kg sausos varškės
- 4 kiaušinių
- 400 g šviesių speltų miltų
- 1 nubraukto šaukštelio druskos
- dubenėlio vyšnių
- 4 šaukštų miltų varškėtukų formavimui
- Pateikimui:
- skysto medaus
- lydyto sviesto
- grietinės arba tiršto jogurto
- vyšnių
Eiga
Varškę gerai ištrinu su druska, dažniausiai tai darau virtuviniu kombainu metaline grietinėlės plakimo šluotele, ji gerai sutrina varškę, bet nepaverčia jos kremine mase. Tada įmušu kiaušinius ir vėl ta pačia šluotele gerai išmaišau. Taip ruošiant sausa varškė gerai išsitrina, bet joje vis dar lieka smulkūs varškės gumuliukai, priešingai nei trinant varškę su kapokle. Tada pakeičiu Bosch kombaino antgalį į lanksčią tešlos maišymo šluotelę, o į dubenį ant tešlos ruošinio suberiu miltus ir viską gerai išminkau. Paruoštą tešlą geriausiai valandai dėti į šaldytuvą, kad atšaltų, tada tešla lengviau formuojasi bei mažiau limpa prie rankų.
Pasiruošiu varškėtukų su vyšniomis gaminimui: į dubenėlį įpilu vandens (kad tešla mažiau liptų prie rankų), paimu mažą ledų kaušelį arba šaukštą (vienodam tešlos dalinimui), ant tešlos formavimo kilimėlio paberiu miltų (varškėtukų kočiojimui) ir nuplaunu vyšnias. Jei norite, iš vyšnių galite išimti kaulius, bet aš šį darbą praleidžiu, nes man kauliukai šiame patiekale netrukdo, o kaip tik suteikia žavesio, tik valgytojus reikia perspėti, kad jų neprarytų. Virtinukus patogiau įdaryti sveikomis vyšniomis, nes išdarinėtos leidžia sultis ir sunkiau dirbti. Bet jei vyšnių patiekalus mėgstate be kauliukų, galite juos išiimti.
Formuoju uogomis įdarytus varškėtukus. Rankas ir ledų kaušelį sušlapinu vandeniu iš dubenėlio, kabinu kaušeliu tešlos ir dedu į rankas, darau tešloje duobutę bei įspaudžiu vieną vyšnią. Tarp drėgnų rankų iškočioju apvalų varškėtuką, po to jį pavolioju pabertuose miltuose. Reikėtų stengtis varškėtukus gaminti kuo vienodesnius ir kaušeliu kabinti kuo vienodesnį kiekį tešlos.
Dalį varškėtukų sudedu ant lentelės ir kišu į šaldiklį, kad sušaltų vėlesniam valgymui (vėliau juos suberiu į šaldymo maišelį). O kitus verdu pasūdytame vandenyje, kol jie iškyla į viršų, bei dar kelias minutes. Per tą laiką išlydau gabalėlį sviesto. Išvirusius varškėtukus nukošiu ir apipilu lydytu sviestu. Pateikiu su skystu medumi, grietine arba graikišku jogurtu ir likusiomis vyšniomis.
Užrašai
Receptas paruoštas bendradarbiaujant su BOSCH Lietuvoje.
Komentarai