Kvepianti knyga „Nostalgiški skanumynai“

Sezonine virtuvė

maistas pagal metų laikus

Sekite mus:
 • Sekite mus Facebook
 • Youtube
 • Pinrest
 • Sekite mus Intagram

dabar sezonas

Miško grybų užtepėlė

Miško grybų užtepėlė
Receptas įkeltas: 2011 Ruduo
Recepto šaltinis: Sezoninė Virtuvė

2 litrai

90 min.

 • 1 kg šviežių gudukų
 • 0,5 kg svogūnų
 • 0,5 kg morkų
 • 1 st. saulėgrąžų aliejaus (pirmojo spaudimo, nerafinuoto)
 • druskos, cukraus, maltų juodųjų pipirų, lauro lapų (pagal skonį)
 

Ar renkat tokius grybus kaip kalpokai, juos dar gudukais vadina?  Jei taip, tai iš šių grybų galima žiemai pasigaminti puikios grybų užtepėlės. Taip, taip buvo laikai, kai ir mes, dzūkai, tik baravykus, lepeškas (t.y. voveraites), zelionkas (t.y. žaliuokes) ir rudmeses terinkome, bet šiais laikais ir kalpoko reikia su lupa ieškoti! Taigi, kalpokai arba kitaip gudukai yra puikūs trečios kategorijos grybai, beje, kaip ir voveraitės. Man patinka, kad jie priklauso baltų grybų tipui ir nėra gleivėti, net kažkiek primena pievagrybius, pakankamai neutralaus ir ryškiai neišreikšto grybų skonio. Šie grybai, kol jauni, labai tinka marinavimui (apie tai jau kitą kart), o senesni, jau išskleidę savo kepures, kaip skėčius, puikiausiai sueina į grybų užtepėlę, kitaip tariant grybų ikrą (man tai liežuvis nesiverčia jų taip vadinti), kokie čia dar ikrai iš grybų? Na, ne bent iš dzūkiško biednumo, na kaip čia tas posakis „Jei ne grybai ir ne uogos, mūsų (t.y. dzūkų) mergos būtų… labai gražios“ .

P.S. Tokia užtepėlė labai praverčia, kai užgriūva netikėti svečiai, tai tik baltos duonos paskrudinu ir tepamės grybų užtepėlės, kaip kokio pašteto, prie vyno labai tinka, tokia lietuviška bruschetta versija.

Recipe of the week

Pirmiausiai grįžus iš miško ar turgaus ilgai nelaukiu, o perrenku ir nuplaunu grybus, nes jie turi tokią bjaurią savybę, pastovėję sukirmyti. Gudukus plaunant reikėtų dar „sijonėlį“ nuimti.
Švarius grybus pasūdytame vandenyje viriau apie 15 minučių, po to dar perliejau ir perploviau. Svogūnus ir morkas nulupau, svogūnus supjausčiau, o morkas sutarkavau.
Keptuvėje ant aliejaus pakepiau svogūnus, o po to pridėjau ir morkas.
Virtuviniame kombaine sutryniau virtus grybus ir keptas daržoves, vietoj virtuvinio kombaino galima naudoti ir mėsmalę.
Visą gautą masę su likusiu aliejumi troškinau puode ant mažos ugnies kartu su prieskoniais apie gerą pusvalandį, kol skoniai susimaišė ir tapo pilnai vientisa masė.
Pagamintą grybų užtepėlę sudėjau į sterilius užsukamus indelius ir laikau šaldytuve (!) per visą žiemą.

Skanių rudeninių grybų!

Recipe of the week

Komentarai

 1. Indre, žinok šiai užtepėlei tinka tik negleivėti grybai, tokie kaip gudukai arba voveraitės, bet voveraičių man tokiam reikalui gaila, jos ir keptos skanios :) Sėkmės!

 2. Matai, Egle, pievagrybius reikia pirkti, o miške grybai už dyką auga :) Pernai, šitų kalpokų tai tris dėžes (nuo obuolių) per kelias valandas prigrybavau, tai paskui tris dienas fabrikėlį buvau vasarnamyje atidariusi, sakiau, daugiau niekad nevirsiu. Šiemet grybų jokių nėr, net kalpokų, tai tik tą vieną kilogramą civilizuotai ir be steso išsiviriau:) O su pievagrybiais irgi būtų labai skanu, net ir skoniai mažai skirtusi.

 3. Aha, tikrai liuks gardumynas atrodo, nors aš jau bandžiau šiemet atseit tuos grybų ikra daryti, tokį vieną receptuką suradus, bet blin kaip nusivyliau, viską lauk išpyliau, nes skonis buvo tragiškas, bet žinau ir dėl ko, dėl acto, nes jo visai ten, mano manymu, nereikėjo, o recepte buvo nurodyta, tai nieko blogo nepagalvojus ir įpyliau (nedidelį kiekį)…tai va ir baisu baisu…kas gavos..
  Taigi tokie mano lepsusai 😀
  O žinai, Rennie, man labai keista, kad sakai, jog grybų nėr, o man atrodo atvirkščiai, nes, prisimenu, rugpjūtį vis ištrūkdavau pagrybauti, tai šaaakės kiek daug voveraičių buvo, dar nė vienais metais kiek grybaudavau nebuvo tiek, tiesa tik voveraičių, bet man jie patys pačiausi, tai ir nepergyvenau (ypatingų savo vietų neturiu). O šiaip, mano mama jau nuo vasaros labai labai dažnai grybauja, tai irgi sakė, kad šiemet labai daug voveraičių..;)
  Sakau gal ne ten ieškai dzūkaite ;):)

 4. Oditėle, šie grybai verdami nepatamsėja, kaip ir voveraitės ar baravykai. Man jie kažkiek primena pievagrybius.
  Reda, mano supratimu, actas į grybų užtepėlę ne labai tiktų, aš jį pilu tik marinuodama grybus. Nesu aš labai gera grybautoja, tai pripažįstu, bet šiandien sužinojau, kad grybų šventėje visos komandos kartu sudėjus terado 12 baravykų, tai kur gi matyta? Vasara tai tikrai voveraitės augo, bet dabar, rugsėjį, kai turėtų rastis rudeniniai grybai, jų ne labai yra. Druskininkuose turguje šį savaitgalį tik vienas diedukas voveraitės pardavinėjo, o tai jau ženklas, kad grybų tikrai nėra daug, nes priešingu atvėju nuo jų net prekystaliai lūžta :)
  Dalia, o tavo pastebėjimas labai taiklus, juk ir obelys obuolių daugiau tik kas antrus metus turi. Reikia visiems pailsėti :) O nuo kurio tu krašto?

 5. O as pabandziau pamaisyt grybus, ta ka turejau. Rudokus, kalpokus ir biski baravyku imaisiau. Nu man tai super! Viskas susimale su kombainu iki tokio kaip pasteto. Dar truputi keciupo idejau. Tik vat velnias labai svyla verdant:( Tai ta pusvalandi beveik prastovejau maisydama. Bet verta:) Labai skanu!

Rašyti komentarą

Populiariausi

Prisijunkite

Pamirštas slaptažodis

Registruokitės