Prieš Kūčias jau būtų pats laikas užmerkti avižas tradiciniam avižų kisieliui. Avižų kisielius yra vienas seniausių Kūčių tradicinių patiekalų. Šiais laikais jis jau mažai kur gaminamas, ir tikrai nepelnytai. Avižų kisielius labai skanus, primena kreminį pudingą ar pieno drebučius, tik šiuo atveju nereikia nei želatinos, nei krakmolo. Švelnus kisielius su saldžiarūgštėmis spanguolėmis puikiai dera ir labai tinka Kūčių stalui.
Šį, mano ruoštą, avižų kisielių rasite ir kulinariniame žiemos oC žurnale.
Avižų kisielius su trintomis spanguolėmis
Sudėtis
- Kisieliui:
- 400 g avižinių dribsnių
- 1,5 l vandens
- riekės ruginės duonos (natūralaus raugo)
- 2 šaukštų cukraus
- žiupsnelio druskos
- Spanguolių padažui:
- 1 stiklinės šviežių spanguolių
- 0,5 stiklinės cukraus
Eiga
Avižinius dribsnius užpyliau vandeniu, įmečiau duonos riekelę ir pastačiau 24 valandom rūgti į šiltą vietą. Po paros duona bus sutęžusi, o avižiniai dribsniai pilnai išmirkę ir įrūgę. Duonos riekelę išėmiau.
Dribsnius per smulkų rėtį nukošiau į puodą, avižų perplovimui dar įpyliau vandens, kad išeitų apie litras kisieliaus ruošinio. Nuvarvintas avižas išmečiau.
Nuvarvėjusį kisieliaus ruošinį stačiau virti, subėriau cukrų ir druską. Kai užvirė nuolat maišydama viriau kelias minutes, kol kisielius sutirštėjo.
Pasiruošiau indelius, kuriuose šaldysiu kisielių, indelių sieneles sudrėkindama vandeniu (kad vėliau lengviau galėčiau jį iš indelių išimti), supyliau avižų kisielių ir palikau jį aušti. Kad kisielius greičiau sustingtų jį galima pastatyti į šaldytuvą.
Iš spanguolių ir cukraus elektriniu plaktuvu pagaminau saldžiarūgštį padažą. Kisielių atsargiai atskyriau nuo indelių sienelių ir išverčiau į lėkštes, puošiau spanguolių padažu, aguonomis ir cukruotomis spanguolėmis.
Užrašai
P.S.Visiems, o tuo pačiu ir sau pačiai, prieš Kūčias linku ramybės, neskubėjimo ir supratimo, kad geriau ne daugiau, o mažiau, bet kokybiškiau. Juk svarbiausia savo širdyje pajausti gerąją Kalėdų dvasią ir ja pasidalinti su kitais. Ramaus Kūčių laukimo!
29 Comments
Anonymous
2011-12-20 at 10:36 amWOW kaip idomu! nors aprasymas nelabai “apetytnas” – bet isvaizda – labai skani! noreciau paragauti – mano seimoje jo niekad nieks negamino…
oge
2011-12-20 at 12:11 pmŠį receptą pirmiausia ir pamačiau žiemos oC žurnale, jau maniau gaminsiu, bet vyro prisiminimuose likęs avižų kisielius rūgštus ir dar negero kvapo (jis apibūdino aštriau 🙁 ) Tikiuosi, kad tiesiog kitu būdu gamintas buvo.. Nes šį pabandyti laabai noriu!
Rennie
2011-12-20 at 12:40 pmMielas Anonime, ta kisieliaus gamyba tai visai “apetitna”, tuk ne tik avižas paraugintas valgome, o ir ruginės duonos raugas ir gira panašiai rauginama. Tik, turbūt, apie tai nesusimąstome, kai valgome 🙂 Mano šeimoje šis kisielius irgi nėra tradiciškai gaminamas, pagaminau jį šiemet pirmą kartą ir buvau maloniai nustebinta jo skoniu. Rekomenduoju išbandyti, kad turėtumėt ir savo nuomonę apie šį seną lietuvišką patiekalą.
Oge, mano kisielius visai ne rūgštus, nes dėjau cukraus, o ir rūgo tik parą, turbūt, kuo ilgiau rauginamas tuo rūgštesnis tampa. Na o kvapas tai jo neutralus, tiksliau jo beveik nėra, nežinau, kaip tokį kisielių anksčiau ruošdavo, bet mano greičiausiai toks sukultūrintas avižinio kisieliaus variantas ir tikrai labai skanus, nes mano šešiametė dukrytė jo net dvi porcijas suvalgė ir paprašė dar 🙂 Patariu verdant kisielių įmesti vanilės ankštį, tai vyras tikrai nustebs, kaip tavo išvirtas kisielius kvepia 🙂
Rūta
2011-12-20 at 1:06 pm100 balų!
Odeta
2011-12-20 at 7:05 pmNiekada gyvenime nepamiršiu, kaip teta gydytoja (ji pas mus buvo gana susireikšminusi) kalėdoms ( pas senelius kaime) pademonstravo koks turi būti avižinis kisielius…senelis, dėdė, tėtis, atnešus avižinį kisielių ant stalo, pradėjo ieškoti kurio kojinės senai nekeistos…o pasirodė kisielius skleidė šį aromatą:))) Atsiprašau, kad pradėjau komentarą tokia gaida, bet šis kisielius atrodo tikra Panna cotta…vaizdas nustelbtų net kvapą:)) Nors bijau, bet būtinai pabandysiu, o jeigu pavyks dar parašysiu:)
Anonymous
2011-12-20 at 9:09 pmsuper, noriu pamėgint, tik klausimytis: recepte nurodyti avižų dribsniai. Čia tos pilnos avižos, ar skaldytos? ačiū
Rennie
2011-12-21 at 7:25 amAčiū Tau, Rūta, už įvertinimą 🙂
Odeta, būtinai pabandyk jį pasigaminti pati, maniškis tikrai neturėjo jokio stipraus ir nemalonaus kvapo. Gal sveikuolišką avižų kisielių reiktų ilgiau rauginti ir, aišku, virti be cukraus. Aš avižų kisielių norėjau pagaminti ir parodyti, kaip skanų desertą, kiek šeimininkių tiek ir patiekalo variantų.
Mielas Anonime, recepte yra nurodyti avižų dribsniai (tie kur mažiau apdoroti ir stambesni). Linkiu sėkmės!
Vilma
2011-12-21 at 3:35 pmIdentiška kaip žurnale. Šaunu! Galiu paklausti, kokią formelę naudojai?
Rennie
2011-12-21 at 10:07 pmVilma, čia tos pačios nuotraukos, kaip ir žurnale. Šį kisielių žurnalui ruošiau dar rudenį. Kaip formeles naudojau mažus kavos puodelius 🙂
oge
2011-12-24 at 10:02 pmJau isbandytas! Itrauktas i privalomu kuciu valgiu sarasa!:) Laaabai skanu ir nors sis kisielius kazkam tradiciskas, bet man jis pasirode labai originalus 😉
Ausra
2011-12-27 at 5:00 pmO man deja, kazkodel nepavyko – skonis geras, bet taip ir gavosi – tik tirstas kisielius – nesustingo man i drebucius, kaip Jusu nuotraukoje.. Gal zele deti reikejo papildomai?
Rennie
2011-12-27 at 8:53 pmOge, aš irgi jį jau įtraukiau į privalomų Kūčių valgių sąrašą, vežiausį šį kisielių pas tėvus, tai visa šeima jį labai teigiamai įvertino 🙂
Ausra, želatinos dėti papildomai tikrai nereikia, galbūt buvo per mažai avižų ir per daug vandens? Gal ne labai aiškiai parašiau, bet antrąkart reikia įpilti ne 1 litrą vandens, o tik tiek, kad iš viso susidarytų 1 litras kisieliaus ruošinio. Pilti vandenį reikia ant avižų ir jas gerai nusunkti. O gal virei per trumpai, nes verdant kisielius tik tirštėja. Aš pati šį kisielių gaminau jau kelis kartus ir abu kartus jis buvo tirštas, kaip nuotraukoje.
Ausra
2011-12-29 at 11:38 amNa lyg pyliau tiek vandens, kad susidarytu apie litra kisieliaus turinio.. Gal is tiesu per mazai viriau? Nes kai baigiau virti, tai tokio tirstumo ir buvo, kaip kisielius.. O kiek laiko jus verdate savaji kisieliu? Nes as viriau gal apie 10 min..Kaip suprantu reiktu virti tol, kol pasidarytu tirtumo kaip zele, ar ne?
Rennie
2011-12-30 at 10:31 amAusra, aš irgi ilgiau dešimties minučių tikrai neviriau. Gal avižiniai dribsniai buvo labai perdirbti, o ne tie stambieji. Net nežinau, pati tik du kartus jį esu virusi, bet abu kartus buvo tirštas.
ramunia
2012-01-07 at 11:13 amŠioms Kūčioms su mama perkalbėjau šį tradicinį patiekalą, bet taip jau ir nebesusiruošiau gamintis pati, o iš ankstesnių laikų puikiai prisimenu skonį. Mes jį gamindavom be cukraus, žodžiu visiškai natūralus skonis, su kažkiek rūgštelės atsiradusios dėl rūgimo. Gaudavosi tikrai kietos želės pavidalo. Valgydavom jį su pienu ir pasibarstydavom cukrum. Kol buvau vaikas visiškai nemėgau, bet matyt kiek vėliau studentaujant ir tas gomurys labiau išalkęs būdavo, kad grįždavau namo ir vis prašydavau močiutės pagamint avižų kisieliaus, pradėjo labai patikti 😉 Šis aprašomas recepte manau tikrai labai skanus, tik visiškai netradicinis 😉 Gal ir gerai 😉
Rennie
2012-01-09 at 10:04 amRamunia, kadangi mano močiutė avižinio kisieliaus negamino, nesu ragavusi tradicinio varianto, maniškis tikrai kad netradicinis, o daugiau šiuolaikinis, paskanintas cukrumi, kad būtų daugeliui priimtinesnis. Man šis variantas labai patiko:)
ooo
2013-12-20 at 1:50 pmO su natūraliu raugu kokia čia duona būtų?
Labai noriu pagaminti, man tai iš vaikystės prisiminimu skaniausias kūčių patiekalas. 🙂
irka
2013-12-20 at 2:36 pmPrieš pusmetį gaminant ir man nesustingo iki formelės turinio, išpylus kaip tirštsriubė po lėkštę išsibėgiojo… Bandysiu vėl, sakot, mažiau vandens pilt reikia, ne virti ilgiau. Anuomkart naudojau mamos kepamą duoną, dabar neturiu. Ar būna natūralaus raugo duonos mūsų krautuvių lentynose? Kiek ieškojau, sudėtys nepatiko.
Rennie
2013-12-20 at 5:50 pmNatūralaus raugo duonos tikrai būna pirkti, jos ieškokite natūralių produktų skyreliuose arba pas smulkiuosius kepėjus.
Rima
2013-12-21 at 8:44 pmNoreciau pagirti ,geras senas mano mociutes receptas,mano isbandytas,labai skanu ir labia grazu ,galima ivairiai papuosti ir sluoksniuoti ivairiu spalvu,paprasciausiai ipilti I viena sluoksni sulciu raudonu..Mano dukra praeitais metais gamino ir mes valgeme su tresniu tirstu kisieliumi ,buvo labia skanu ….
Kūčių meniu: silkių paruošimo būdai | Nidos receptai
2013-12-22 at 11:44 am[…] Avižų dribsnių kisielius […]
Jolita
2013-12-25 at 1:12 pmSveiki.Visus skaitancius su sventemis.Kisielius nuostabus.Mano sunui sios sventes kancia,nes silkes zuvys ir t.t.Sita kisieliu suvalge su pasigardziavimu.Labai ,labai gardu.Darysiu daznai kaip desrta ir sveika ir skanu.
KRISTINA
2015-11-23 at 12:15 amSveiki, gaminau šį desertą šešioms draugėms. Nepatiko nė vienai. Labai gražus patiekalas, labai švelni konsistencija, bet tas raugo poskonis nužudo. Sakykite, ar įmanoma pagaminti kisielių nerauginus? Ar čia būtent tas fermentavimas sutirština masę?
Jei būtų be raugo poskonio, gaminčiau ir gaminčiau. Bet dabar – pošlykščiai kažkaip. Nors nebuvo nosį riečiantis kvapas, bet vis tiek erzino.
Rennie
2015-11-23 at 1:12 pmKristina, gal jūs per ilgai rauginote avižas? ar patalpos, kur tai darėte temperatūra buvo per aukšta? Kai kisielius yra neperūgęs, tai jis tikrai neturi to nemalonaus kvapo, kuris atsiranda jam perrūgus. Tikrasis avižų kisielius yra rauginamas, bet jei norite, galite jį ruošti ir neraugintą.
KRISTINA
2015-11-23 at 10:31 pmAvižas laikiau kelias dienas, nes pirmą naktį palikau per šaltai, tai palikau dar vienai. Manau, kad buvo pats tas parūgimas. Tiesiog nepatiko kvapas. Bet be rūgimo poskonio bus idealu. Veganiška, necholesterolinė, lietuviška panna cotta
asta
2015-12-18 at 1:08 pmGaminsiu. tai pamasciau, kad tas avizas dar galima kazkur panaudoti _pvz koses virimui , ar jau nebe?
Giedre
2015-12-22 at 4:47 pmžinoma avižas reikia panaudoti, jei ne košei, tau bent jau paukšteliams, mėtyti maistą gėda. 🙂 Ir nedarykit iš lietuviško avižinio kisieliaus “necholesterolinių pannacottų”. Visų pirma dėl to , kad cholesterolio mitai seniai sugriauti, ir todėl, kad avižų kisielius yra avižų kisielius, turi būti rūgštus, raugintas, todėl valgomas su saldžiu aguonpieniu, medum, spanguolėm. Čia ne desertas, o tradicinis lietuviškas Kūčių valgis. Ir niekada jis neturi blogo kvapo, nebent užveisėt kažkokias kitokias bakterijas, ne tikro raugo.
Natalija
2020-12-23 at 8:11 pmTėtis kiek save prisimenu gamindavo šį kisielių kiekvienoms Kūčioms ir be tik. Deja, nespėjau paklausti recepto. Iš to, ką radau internete, šis man labiausiai atrodė panašus savo ingredientais. Tik tėčio kisielius tikrai buvo be cukraus ir jis jį rekomenduodavo su aliejum ant viršaus. Man gardžiausias buvo be nieko – tobulai skanus. Idėja ant viršaus su spanguolėm – labai įdomi.
Verdu dabar, net vandens papildomai nepyliau, o jis man nei kiek netirštėja… Dribsnius naudoju rupaus malimo.
Renata
2021-01-11 at 12:29 pmŠis kisielius mano šiuolaikinė variacija 🙂