APP/ Mėsa/ Pavasaris/ Visi receptai

Kepsninėje keptos plėšytos ėriuko kojos

Kepsnių sezonas jau atidarytas! Praeitą savaitgalį savo naujoje kepsninėje išbandžiau lėtai ir ilgai keptas ėriuko kojas. Jos taip gerai ir sultingai iškepė, kad mėsa nuo kaulų pati krito bei ją lengvai galėjau suplėšyti tiesiog dviem šakutėmis. Su plėšyta ėriena pasigaminome skaniausius kebabus, gruziniškoje duonoje kartu su sultingomis raudonųjų svogūnų ir petražolių salotomis bei aromatingu jogurtiniu padažu. 

O viskas prasidėjo nuo ėriuko, kurį man praeitą penktadienį atvežė ūkininkė Danguolė. Ji gyvena šalia Druskininkų, turi gausų ūkį ir mano šeimą karts nuo karto aprūpina šviežia mėsa. Rudenį iš jos gaudavau gardžiausią avieną, antis, žąsis ir mulardus (tai mažesni už kalakutus ir ne tokie riebūs, kaip žąsys, paukščiai), o pavasarį ji mus pilnai aprūpina laimingų laisvėje lakstančių vištų kiaušiniais, šviežia vištiena bei jauna ėriena. Praeitą savaitgalį šventėme mano vyro gimtadienį, todėl užsakiau visą ėriuką. Jis buvo toks nedidukas tik 7 kilogramų, todėl nusprendžiau šventei iškepti abi galines ėriuko kojas. Mėsa iškepė sultinga, kaip niekada, ją kepiau naujoje Big Green Egg kepsninėje, kuri pranoko visus mūsų su vyru lūkesčius.

Dažniausiai mėsą ruošiu aš, o mano vyras ją kepa kepsninėje. Jam tik patariu, kiek laiko ir kaip mėsą kepti, ant tiesioginės ar netiesioginės ugnies. Apie tikslios temperatūros nustatymą mūsų anksčiau turėtose kepsninėse (o turėjome jų tikrai ne vieną ir ne dvi, geresnių bei prastesnių) negalėjo būti ir kalbos. Todėl mano lauko virtuvės kepsnių šefas Martynas, kaip didžiausią naujos kepsninės privalumą įvardijo – lengvą ir tikslų kepimo temperatūros valdymą. Juk ne veltui šie dideli žali kiaušiniai pagarbiai stovi daugumoje profesionalių restoranų virtuvių. Tikrai džiaugiuosi, kad dabar ir mes, galime kepti kaip tikri profesionalai. Nuo šiol vyrui drąsiai galėsiu rekomenduoti ir kepsnių kepimo temperatūrą. Beje, šios dvi ėrienos užpakalinės kojos 150 laipsnių temperatūroje iškepė per 3,5 valandos, panašiai jas būčiau kepusi ir namų orkaitėje, bet tuo atveju jos tikrai neturėtų gardaus laukinio dūmų kvapo ir pats kepimo procesas būtų mažiau malonus. O dabar lauke su svečiais linksmai leidome laiką, karts nuo karto žvilgteldami į žaliąją EGG kepsninę ir joje kepančią vakarienę. Kitas labai didelis šios kepsninės privalumas – ypač sultingai iškepusi mėsa. Visi valgytojai vieningai pritarė, kad ėriena buvo tikrai sultinga, neperkepusi ir neperdžiūvusi, o kepant tokį ilgą laiką paprastoje kepsninėje, tai būtų ne mažas iššūkis. Visa šios kepsninės paslaptis yra ta, kad ji yra keramikinė, kaip koks šiuolaikiškas natūralus molinis pečius. Dar iš vaikystės pamenu, koks skanus buvo pečiuje keptas maistas, juk molis taip greit neišgarina drėgmės ir neišsausina maisto, kaip metalas įprastose kepsninėse, bei namų orkaitėse. Tai ji, kaip koks šiuolaikiškas močiutės pečius, kuriame drąsiai galiu kepti vidurį pievos ar vasarnamio terasoje! Beje, mėsą kepiau ant špyžinių grotelių, kurias gavau kartu su kepsnine. Molis ir špyžius – senos geros tradicinės ir laiko patikrintos medžiagos, kurios šioje kepsninėje pritaikytos šiuolaikiškai ir patogiai. Man jau dabar niežti rankos, noriu joje išbandyti kuo daugiau kepsnių, dar visa vasara priešakyje, todėl laukite naujų dūmais kvepiančių receptų! 

Kepsninėje keptos plėšytos ėriuko kojos

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 įvertino )
Užsiregistruokite, kad įvertinti
Loading...
Kiekis: 12 asmenų
Gaminimo laikas: 4 val.

Sudėtis

  • 2 ėrienos užpakalinės kojos (apie 1,5-2 kg kiekviena)
  • 2 česnako galvučių
  • ryšelio šviežių rozmarinų
  • 1 citrinos
  • 4 šaukštų tyro alyvuogių aliejaus
  • 2 šaukštelių džiovintų raudonėlių
  • druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį
  • Padažui:
  • 300 ml natūralaus jogurto
  • 1 šaukštelio kumino
  • 1 šaukšto sezamų pastos
  • žiupsnelio aitriųjų paprikų
  • ryšelio šviežių kalendrų
  • 2 šaukštų citrinų sulčių
  • 2 šaukštų tyro alyvuogių aliejaus
  • jūros druskos pagal skonį
  • Salotoms:
  • 200 g šviežių petražolių
  • 4 raudonųjų svogūnų
  • 2 šaukštų granatų sirupo
  • 2 šaukštų tyro alyvuogių aliejaus
  • 2 šaukštų citrinų sulčių
  • 2 šaukštelių malto žagrenio
  • jūros druskos ir maltų juodųjų piupirų pagal skonį
  • Patiekti:
  • gruziniškos duonos arba lavašo
  • šviežių špinatų arba salotų lapų

Eiga

1

Iš vakaro, prieš kepimą ėrienos kojas užmarinuokite. Mėsą nuplaukite ir ėrienos kojose peiliu padarytite daug nedidelių įpjovų. Mėsą ištrinkite druska ir maltais pipirais. Česnaką nulupkite, jo skilteles perpjaukite į kelias dalis. Į kiekvieną mėsos įpjovą kiškite po skiltelę česnako ir nedidelę rozmarino šakelę, taip užpildykite visas įpjovas. Vienoje ėrienos kojoje galite padaryti apie 10 įpjovų, kuo jų daugiau, tuo mėsa iškepa atomatingesnė. Kiekvieną ėrienos koją apibarstykite džiovintais raudonėliais, apšlakstykite pusės citrinų sultimis ir apliekite kelias šaukštais alyvuogių aliejaus. Mėsą uždenkite ir dėkite į šaldytuvą, kad per naktį pasimarinuotų.

2

Kepsninę su dangčiu įkaitinkite iki 150 laipsnių. Ėrienos kojas iš anksto išimkite iš šaldytuvo, suguldykite ant aliejumi pateptų įkaitusių kepimo grotelių, uždenkite kepsninės dangtį ir kepkite ant netiesioginės ugnies apie 3-4 valandas, priklausomai nuo ėrienos kojų dydžio. Kepimas ant netiesioginės ugnies, kiek panašus į kepimą orkaitėje, nes mėsa kepama ne virš tiesioginės ugnies, o šalia jos t.y. kai žarijos yra nustumiamos į kepsninės šonus, o vidurys, kur ir kepama mėsa, paliekamas tuščias. Kepant BGE kepsninėje viskas daug paprasčiau, jokių anglių niekur stumdyti nereikia, tik prieš kepant virš anglių belieka uždėti keramikinį padą, kuris išsklaido karštį. Nepamirškite po kepamais kepsniais padėti vienkartinį folijos indą, kad į jį galėtų lašėti iš mėsos išsiskyrusios sultys, tada kepsninė išliks tvarkinga ir švari.

3

Karts nuo karto šakute patikrinkite ar mėsa dar neiškepė. Gerai iškepusi mėsa lengvai atsiskiria nuo kaulo.

4

Kol kepa mėsa pasiruoškite padažą ir salotas. Visas padažo sudedamąsias dalis gerai sumaišykite iki vientisumo. Salotoms raudonuosius svogūnus supjaustykite plonomis plunksnelėmis, suberkite juos į kiaurasamtį ir perliekite verdančiu vandeniu, tada perskalaukite šaltu ir susausinkite popieriniu rankšluosčiu. Pjaustytus nuplikytus svogūnus apliekite citrinų sultimis ir granatų padažu. Petražoles švariai nuplaukite ir smulkiai supjaustykite, jas įmaišykite į paruoštus svogūnus, apšlakstykite alyvuogių aliejumi, apibarstykite druska, maltais pipirais ir žagreniu bei gerai išmaišykite.

5

Iškepusias ėrienos kulšis nukelkite nuo ugnies, penkioms minutėms uždenkite folija, kad neatšaltų ir mėsos sultys pasiskirstytų vienodai, tada peiliu su šakute suplėšykitite mėsą į mažus gabaliukus bei atskirkite ją nuo kaulo.

6

Plėšytą ėrieną pateikite kartu su padažu, svogūnų salotomis, špinatais ir pjaustyta gruziniška duona. Duoną įpjaukite, kaip kišenę, ją kiekvienas svečias galės pats apšlakstyti paruoštu padažu, prisikimšti mėsos ir salotų. Šį patiekalą labai smagu valgyti gamtoje tik rankomis, kaip gatvės maistą, tam visai neprireiks nei stalo įrankių, nei lėkščių.

Gali patikti

Komentarai

Komentuokite