Prabėgus Tortų turnyrui, po visų išragautų tortų, taip užsimaniau gero mėsos kepsnio, jog labiausiai nudžiugau, kai vyras Joninėms iškepė šį didžiulį mėsos šmotą. Tikiu, jo receptas bus naudingas ir Mindauginėms arba bet kuriam kitam vasaros savaitgaliui. Juk vasaros liko dar du (o gal tik du) mėnesiai ir ją norisi švęsti! O šis kepsnys atrodo labai įspūdingai! Tai jautienos “Tomahawk” – marmurinės mėsos struktūros kepsnys, kuris kepant neperdžiūva, išlieka tobulo skonio ir sultingumo. Toks kepsnys dažniausiai būna apie 1 kg svorio ir savo išvaizda primena pirmykščio žmogaus kuoką. Jis tobulai tinka kepimui griliuje. O tobulai iškeptą mėsos kepsnį norisi ir tobulai supjaustyti. Toks kepsnys vakarėlyje – ne mažiau svarbus, nei tortas, todėl negadinkite jo bet kokio peilio brūžinimu. Kepsniams jau kuris laikas naudojame specialų, kepsniams skirtą dantytą Fiskars peilį ir dvišaką kepsnių šakutę. Tas pats peilis puikiai tinka ir pomidorų pjaustymui, nes juos gražiai, netraiškydamas supjausto savo aštriais dantukais. O vasaros be kepsnių ir be pomidorų niekaip neįsivaizduoju! Todėl šį peilį iš namų Vilniuje atsivežiau vasaroti kartu į naująją vasarnamio virtuvę, nes be jo prie griliaus ir prie daržo jau nebeišsiverstume. Mūsiškis iš Norr serijos , bet Fiskars gamintojas tuo ir žavus, jog kiekvienam turi ką pasiūlyti, pagal patinkantį dizainą arba kainų lygį. Šio gamintojo peilių serijų yra ne viena ir ne dvi, tikrai rasite iš ko pasirinkti!
O dabar žodis mano mylimam Martynui ir jo rubrikai “Vyras prie grilio”:
“Kiekviena nauja patirtis yra smagi ypač jei pasiseka pagaminti tai, ką esi sumanęs. Mintis kepti tomahawk‘a kirbėjo seniai, jau vien dėl to, kad jis įspūdingai atrodo ir yra vadinamas kaubojų steiku arba “bone-in ribeye”. Tai antrekoto dalies išpjova su ilgu kaulu, atrodanti lyg rankoje laikomas indėnų karo kirvis, taip ir besiprašantis kaitrios ugnies. Mano turimas jautienos pjaustinys su kaulu buvo 7 centimetrų storio, todėl jį kepti norėjosi „reverse sear“ metodu, t.y. pirma kepsio vidinė temperatūra pakeliama žemoje temperatūroje, o po to greitai apkepame tiesioginėje liepsnoje ant ketaus grotelių. Linkiu skanaus kepsnio ir kviečiu dalintis savo grilio gudrybėmis!”
Martynas prie grilio
Vyras prie grilio: kaip iškepti jautienos TOMAHAWK kepsnį
Kepsninės receptas
Sudėtis
- Kepsniui:
- 1.2 kg jautienos antrekoto išpjovos su ilgu kaulu "Tomahawk"
- žiupsnio stambiai maltų juodųjų pipirų
- žiupsnio rupios jūros druskos
- kelių šaukštų alyvougių aliejaus
- Žolelių sviestui:
- 50 g sviesto
- 30 g krapų
- 30 g petražolių
- 1 šaukštelio citrinų sulčių
- druskos pagal skonį
- Pateikti:
- sezoninių daržovių kepimui ant griliaus
Eiga
Pradėjau nuo žolelių sviesto gaminimo. Kambario temperatūros minkštą sviestą išsukau su smulkiai kapotomis žolelėmis, citrinų sultimis ir druska. Tada jį susukau maisto plėvelėje į mažus ir pailgus ritinėlius bei supakavau ir padėjau į šaldytuvą.
Mano turimas jautienos pjaustinys su kaulu buvo 7 centimetrų storio, todėl turėjau norą jį iškepti „reverse sear“ metodu, kai pirma kepsnio vidinė temperatūra pakeliama žemoje temperatūroje, o po to, greitai apkepama tiesioginėje liepsnoje ant ketaus grotelių.
Pirma mėsą gerai įtryniau pipirais su aliejumi. Tada netiesioginėje 130 laipsnių kaitroje, mėsą kepiau tol, kol vidinė temperatūra pasiekė 48 laipsnius. Po to kepsnį nuėmiau nuo kaitros ir padėjau „ilsėtis“, uždengdamas aliuminio folija, 20 minučių. Per tą laiką paruošiau kepsninę tiesioginiam kepimui: uždėjau ketaus groteles ir kepsninės temperatūrą pakėliau iki 270 laipsnių karščio. Oro padavimą sumažinau iki minimumo, kad būtų kuo mažesni ugnies liežuviai. Tada kepsnį dėjau ant įkaitusių ketaus grotelių ir laikiau po 40 sekundžių iš kiekvienos pusės. Versdamas mėsą ant kito šono pasukau kepsnį 45 laipsnių kampu, kad ant mėsos susidarytų rombo formos grotelių žymos, bei kiekviena pusė ugnies liežuvių būtų laižoma po kelis kartus. Svarbu atidarant kepsninę pakelti dangtį iš lėto, pradžioje tik kelis centimetrus, kad ugnis nenudegintų rankų. Nors procesas linksmas, bet pavojingas.
Iškeptą kepsnį atidedu į šoną ir vėl uždengiu antram “poilsiui”, prieš tai apibarstydamas mėsą druskos kristalais, bei dar kiek pabarstydamas pipirais. Kol mėsa ilsisi, apkepu jaunas daržoves. Patiekdamas kepsnį, ant jo uždedu ritinėliais pjaustytą sviestą su žolelėmis. Jam iš lėto ištirpus, kepsniui skirtu peiliu pjaustau mėsą plonais gabaliukais ir nešu į stalą kartu su daržovėmis.
Užrašai
Receptas paruoštas bendradarbiaujant su FISKARS LIETUVA
Komentarai