Humusas – vienas populiariausių užkandžių su vietine duona artimuosiuose rytuose. Jį dar labiau pamėgau neseniai viešėdama Izraelyje. Nebuvo nei vienos dienos, kad nebūtų tekę jo ragauti. Su vietinėmis pitomis ir daržovėmis humusas tapo vienu mėgstamiausių mūsų kelionės patiekalų. Nors iš anksčiau žinojau jo receptą, bet kelionėje pati negaminau, visose Izraelio maisto parduotuvėse humuso visai nebrangiai galima išsirinkti net iš kelių dešimčių rūšių. Jo kokybė ten iš ties puiki, galima rinktis iš gardintų petražolėmis, saulėje džiovintais pomidorais, su daugiau citrinų ar kuminų. Kiekvienam pagal skonį. Gaminant humusą priedais galima eksperimentuoti pagal savo skonį ir nuotaiką, bet būtinas jo ingredientas yra sezamų pasta – tahini, be jos hummus būtų ne hummus. Sezamų pastos tahini Lietuvoje galima nusipirkti beveik visuose didesniuose prekybos centruose arba lengvai pasigaminti pačiam, elektrinės kapoklės pagalba, susmulkinant iki tyrės skrudintas sezamų sėklas su sezamų arba alyvuogių aliejumi. Jo receptą esu aprašiusi savo knygoje „Sezoninė virtuvė“ p. 446. Šį avinžirnių užtepą apibarsčiau labai populiariais artimųjų rytų kraštų prieskoniais – za’atar, kurie susideda iš džiovintų vietinių žolelių, žagrenių (sumac), druskos ir maltų skrudintų sezamų sėklų. Vietoj šio prieskonio humusą galite apšlakstyti alyvuogių aliejumi. Avinžirnių užtepą puikiai tinka kabinti ne tik duona, bet ir pjaustytais morkų, salierų gabaliukais ar traškiomis duonelėmis Duočiai.
DUOČIAI – tai tradicinė skandinaviška traški duonelė, kuri kilusi iš daugiau nei prieš tūkstantmetį klestėjusių Vikingų laikų. Jau tada ją vertino už tai, kad duonelę ne tik patogu gabenti, bet ir už tai, kad nepakitusio skonio ji išsilaiko ilgus mėnesius, mat turi itin mažai drėgmės. Iki šių laikų tokia traški duonelė – vienas svarbiausių šiaurietiškos virtuvės atributų. Ji puikiai dera ir prie izrailietiško humuso.
Avinžirnių užtepas
Sudėtis
- 1 stiklinės sausų avinžirnių
- 1 nubraukto šaukštelio valgomosios sodos
- 4 v.š. sezamų pastos
- 2 v.š. citrinų sulčių
- 2 česnako skiltelių
- 50 ml šalto vandens
- pusės šaukštelio malto kumino
- žiupsnelio aitriųjų paprikų
- druskos, pagal skonį
- duonelių "Duočiai" pateikti
Eiga
Iš vakaro sausus avinžirnius užpilkite vandeniu ir palikite per naktį išbrinkti. Ryte juos perplaukite ir statykite virti, į vandenį įberkite sodos. Avinžirniai išverda daugmaž per 30-40 minučių. Svarbu jų nepervirti, bet per žali irgi neturėtų būti, nes sunkiai susitrins. Išvirusius nusunkite ir praskalaukite šaltu vandeniu.
Į elektrinę kapoklę suberkite avinžirnius, prieskonius, supilkite sezamų pastą, citrinų sultis ir trinkite, kol virs košele. Toliau trindami pilkite šaltą vandenį, kol užtepas taps tinkamos konsistencijos. Užtepą prieš pateikdami palaikykite šaldytuve, nešdami į stalą apibarstykite za'atar prieskoniais arba apšlakstykite alyvuogių aliejumi. Humusą šaldytuve galite laikyti kelias dienas.
2 Comments
Gelmina
2015-03-16 at 4:37 pmIr mūsų kelionė į Izraelį ir Džiordaniją nepraslydo be hummus, nors, kaip ir tu, jį buvau gaminusi ir namuose anksčiau. Glotnus ir sotus skonis abejingų nepalieka 🙂 tik ot, za’atar nepagriebiau! O sumac Stambule paragavusi, kažkaip labai net nesusigundžiau, o dabar gailiuosi 🙂
Puikus ir patikimas receptas Renata!
Rennie
2015-03-20 at 12:27 pmGelmina, smagu, kad parašei 🙂 Kelionės į tuos kraštus abejingų nepalieka. O za’atar dabar niekaip neišeina iš mano virtuvės, beriu jį labai daug kur. Dar norisi gyventi kelionės prisiminimais 😉