Gaminu/ Ruduo

Prieskonių pasaulyje: saulėtai nuotaikai – auksinė CIBERŽOLĖ

Ar pastebėjote, jog atėjus rudeniui aplinkui vyrauja daugiau oranžinių bei geltonų spalvų? Ir ne tik gelstančiuose medžių lapuose, bet ir sunokusiuose moliūguose, sultingose morkose, paskutiniuose svarainiuose ir šaltalankiuose? O mane šį rudenį gaminti įkvepia ir oranžiniai ciberžolių milteliai. 

Turbūt, visi žinote, kad ciberžolė yra viena iš kario prieskonių sudedamųjų dalių. Ji ne tik suteikia skonio, bet ir maistą nudažo šilta geltona spalva. Ciberžolė kilusi iš Indijos, ten ji naudojama maistui jau daugiau nei 4000 metų. Šis prieskonis indų virtuvėje toks įprastas, kaip europiečių virtuvėje – druska ir pipirai. Angliškas ciberžolės pavadinimas turmeric jau keli metai minimas įvairiuose straipsniuose bei knygose apie sveiką gyvenseną. Kartais šis curcuma genties augalas dar vadinamas geltonuoju imbieru ar „indišku šafranu“. Po žeme augantys jų šakniastiebiai gali užaugti iki 5−8 cm ilgio. Jei imbiero šakniastiebiai kartais vadinami „rankomis“, tai ciberžolės − „pirštais“. Buvau nustebusi, kad iškasti šakniastiebiai net iki valandos virinami, kad nebedygtų ūgliai ir juos būtų galima greičiau išdžiovinti. Tik tada jie džiovinami saulėkaitoje, o paskui dar šlifuojami. Ciberžolės „pirštai“ išvirus tampa kieti kaip akmuo, todėl juos sumalti į gerai pažįstamus gelsvus miltelius reikalingas specialus malūnėlis. Štai kodėl ciberžolė dažniausiai parduodama malta, nes namuose ją sumalti būtų labai sunku. Kaip natūraliai auga ciberžolė, turėjau progos susipažinti, šį pavasarį, keliaudama po Indoneziją, aplankydama prieskonių augintojų ūkius.

Nuotrauka iš kelionės po Indoneziją

Nuotrauka iš kelionės po Indoneziją

Nors tradicinės Indijos medicinos ajurvedos gydytojai apie ciberžolę žinojo jau senų senovėje, bet visame pasaulyje ciberžolė pradėta dažniau naudoti tik pastaraisiais dešimtmečiais, kai vis daugiau žmonių suprato, jog šis prieskonis turi sveikatai naudingų savybių. Visgi reikia pripažinti, ciberžolės šiais laikais galima įsigyti daug kur ir kuo įvairiausios kokybės. Pati kokybiškiausia ciberžolė mus pasiekia iš savo tėvynės Indijos, tai yra Madraso ciberžolė. Kuo ryškesnė šio prieskonio spalva, tuo daugiau ciberžolėse kurkumino − medžiagos, suteikiančios ciberžolei ryškiai geltoną atspalvį. Madraso ciberžolė turi tinkamą kurkumino kiekį (3 proc.), o jos skonis vidutinio stiprumo, patinkantis Vakarų šalių gyventojams. Pirkdami ciberžolę būtinai atsižvelkite į jos kokybę ir į kurkumino kiekį, nes tik kokybiška ciberžolė turi daugiausiai naudingųjų medžiagų. 

Paskutiniais metais net ir vaistinėse tapo paklausios maltos ciberžolės kapsulės, vartojamos kaip maisto papildas. Įdomiausia, kad ciberžolės medžiaga kurkuminas dar labiau sustiprina savo naudingąsias savybes jei yra papildoma piperinu t.y. juodaisiais pipirais. Tai sužinojusi kiekvieną kartą į patiekalą berdama ciberžolės, įberiu ir kokybiškų juodųjų pipirų. 

Indijos gyventojai jau seniai vertina šį prieskonį ir naudoja jį įvairioms ligoms: anginai, viduriavimui, pilvo pūtimui ir net depresijai gydyti. O Vakarų pasaulyje atlikti šiuolaikiniai tyrimai leidžia spėti, kad kurkuminas mažina uždegimą ir turi labai stiprių antioksidantinių savybių. Būtent dėl kurkumino ciberžolė vis dažniau pripažįstama ypač sveikatai naudingu maistu.

Taigi, kaip į savo kasdienį maistą, net ir nebūnant indu, įtraukti kuo daugiau ciberžolės? Jei nenorite vartoti ciberžolės papildų iš vaistinės, rekomenduoju pasinaudoti šiais mano išbandytais patarimais: 

 • Pasiruoškite auksinę ciberžolės pastą.  Ji, kaip koks pusgaminis, stovėdama šaldytuve ir šviesdma ryškiai oranžine spalva neleis jos pamiršti. 
 • Panaudodami auksinę ciberžolės pastą pasiruokite šiltą ciberžolės latte su mėgstamu augaliniu pienu arba šaltą ir gaivinantį ciberžolės pieną su ledukais. Šie gėrimai tikrai gardūs ir lengvai gali tapti skaniu jūsų įpročiu. 
 • Ciberžolės pastą taip pat galite panaudoti ir arbatai ruošti. Šiltame vandenyje ištiprinkite šauktelį minėtos pastos, gardinkite griežinėliu citrinos ir šaukšteliu medaus. 
 • Mažiausiai pastangų reikalaujantis gėrimas – paprasčiausias šaltas vanduo, kuriame ištirpintas šaukštelis ciberžolės pastos. 
 • Į pusrytinį daržovių ir vaisių kokteilį taip pat, dėl skonio, spalvos ir naudingumo galite įdėti šaukštelį ciberžolės pastos. 
 • Ciberžole skanu praturtinti įvairiausius maistingus užtepus: humusą, graikiško jogurto padažus, užtepus, kuriuose yra tarkuoto sūrio ir virtų kiaušinių. 
 • Kepdami daržoves nepamirškite jų prieš tai apibarstyti ciberžole, jų spalva ir skonis nuo to bus tik dar geresni. 
 • Gamindami rudeninį daržovių troškinį ar trintą moliūgų sriubą, juos paskaninkite ta pačia auksine pasta, kuri patiekalui suteiks ne tik skonio, bet ir šiltai gelsvos spalvos. 
 • Jei ciberžolės įmaišysite į pusrytinį omletą, jis bus ne tik naudingesnis, bet ir nusidažys gražia geltona spalva, net jei jo gaminimui naudosite ir blankių trynių parduotuvinius kiaušinius.
 • Ciberžole skaninti ir dažyti galite net kepamų blynų tešlą, jie valgytojus nustebins savo gražiai geltona spalva. 
 • Indijoje ciberžole skaninami ryžiai, todėl jie būna tokios šiltai gelsvos spalvos. Mums irgi vertėtų perimti šią jų patirtį. 
 • Taip pat ciberžolė gali būti naudojama ir kaip produktų konservantas. Valgiai, kuriuose ji naudojama, ilgiau išlieka švieži.

O kur jūs dažniausiai naudojate ciberžolę? Dalinkitės savo patarimais komentaruose po šiuo straipsniu ir jau mėnesio pabaigoje laimėkite kokybiškų Madraso ciberžolių bei prieskonių su jomis rinkinį!

Saulėto ir sveiko rudens, bei skanių atradimų su ciberžole!

Straipsnis paruoštas bendradarbiaujant su Santa Maria Lietuva

Gali patikti

43 Comments

 • Atsakyti
  Violeta
  2018-10-12 at 10:11 am

  Naudoju gaminant ryžius, vištieną, kiaušinienę. Kartais idedu į daržoves, bulvinius blynus.

 • Atsakyti
  Viktorija
  2018-10-12 at 10:12 am

  Labai pamėgau ciberžolę pastaruoju metu. Naudoju ja ne tik veido kaukėms pagerinti, bet Ir skaninu blynus bei įvairiausius troškinius su mėsa Ir daržovėmis. Ciberžolė yra malonus atradimas ne tik man, bet ir mano šeimai, nes džiaugiamės puikiu skoniu ir išskirtinėmis maistinėmis savybėmis!

 • Atsakyti
  Toma
  2018-10-12 at 10:21 am

  Ciberžolę naudoju karštam gėrimui, paskaninu ja troškinius, įberiu ir į ryžius.

 • Atsakyti
  Gerda
  2018-10-12 at 10:26 am

  Ciberžolė man nepamainomi prieskoniai vegetariškoje mityboje, gaminant daržovių troškinius, sriubas, ryžius, bulvių patiekalus! Norisi išbandyti ir daugiau panaudojimų būdų. Stversiu ruošti tumerlic latte 😉

 • Atsakyti
  Ieva
  2018-10-12 at 10:29 am

  Esu naudojus tik ryžių patiekaluose. Ačiū už idėjas! Pirmiausia išbandysiu su omletu ir blynais.

 • Atsakyti
  Vaida
  2018-10-12 at 10:36 am

  Į daugelį nesaldžių patiekalų – sriubas, troškinius, bulvinius patiekalus, ryžius, kuskusą. Mama jos ir į kavą įsibarsto, tik žinoma kukliai, vos vos paspalvina

 • Atsakyti
  Kristina
  2018-10-12 at 10:37 am

  Stengiuosi susidraugauti su ciberžole. Naudoju troškiniams, vištienai, ryžiams….

 • Atsakyti
  Alina
  2018-10-12 at 10:44 am

  Puikūs prieskoniai, be kurių neįsivaizduoju savo virtuvės! Ciberžolė puikiai draugauja su agurkais. Tokiu būdu marinuoti jie patys skaniausi!

 • Atsakyti
  Lilija
  2018-10-12 at 10:51 am

  Viena iš prieskonių, kurią pastoviai turiu savo prieskonių dėžutėje. Ryžių, vištienos patiekalai, sriubą būtinai paskaninu. Ir darausi auksinį pieną, kuris ne tik pakelia nuotaiką, bet ir stiprina įmunitetą.

 • Atsakyti
  Inga
  2018-10-12 at 12:50 pm

  Labai skanu su makaronais.
  Dar tinka ruošiant indiškas krevetes (krevetės, pomidorai, svogūnai, česnakai, ciberžolės, juodi pipirai);
  Žiemos arbatai (Imbieras, ciberžolės, gvazdikėliai, cinamonas, kardamonas, medus)

 • Atsakyti
  Eglê
  2018-10-12 at 1:36 pm

  Kiekvieną rytą į omletą 🙂

 • Atsakyti
  Vilija
  2018-10-12 at 1:36 pm

  Į troškinius, į sriubas, į tofienę, kartais arbatą pasidarau 🙂

 • Atsakyti
  Vilma
  2018-10-12 at 1:37 pm

  Ciberžolės mūsų šeimoje beriama praktiškai į visus nesaldžius patiekalus: sriubas, troškinius, košes, kepant kiaušinius ar kiaušinienę, omletą, verdant ryžius, makaronus. Net į mėsos, vištienos marinatus.

 • Atsakyti
  Milda
  2018-10-12 at 2:17 pm

  Dažniausiai dedu į daržovių troškinius. ?

 • Atsakyti
  Irma
  2018-10-12 at 2:55 pm

  riebaliukams deginti labai gerai sueina ryta vos vos šiltas virintas vanduo su citrinų sultimis ir ciberžolike 😉

 • Atsakyti
  Agnė
  2018-10-12 at 3:07 pm

  Į mėsos patiekalus,salotas,omleta.

 • Atsakyti
  Kristina
  2018-10-12 at 3:56 pm

  Naudoju visur, labai keista, bet mano dviejų metų dukrytė labai mėgsta makaronus su ciberžole☺

 • Atsakyti
  Sidona
  2018-10-12 at 4:55 pm

  Naujoju gamindama ryzius, vistiena, troskinius ir net dedu i omleta. Ciberzole tinka i daugeli patiekalu. Puikus prieskonis.

 • Atsakyti
  Gintarė
  2018-10-12 at 5:13 pm

  Naudoju kas antrame patiekale. Mums labai patinka !

 • Atsakyti
  Julius
  2018-10-12 at 5:13 pm

  Naudoju daug kur, bet dažniausiai – gamindamas vištieną!

 • Atsakyti
  Airida
  2018-10-12 at 5:39 pm

  Ciberžolę atradau prieš metus. Labai patinka ir kol kas naudoju žiedinio kopūsto ir avinžirnių troškinyje. Geriu prieskonių su ciberžolę arbatą. Pradėsiu eksperimentuoti į kitus patiekalus, pasiūlymų tiek daug. ?

 • Atsakyti
  Sandra
  2018-10-12 at 6:14 pm

  Labiausiai mėgstame berti į sriubą ir patiekalus su ryžiais? mums labai skanu!

 • Atsakyti
  Božena
  2018-10-12 at 6:48 pm

  Naudoju ciberžolę arbatai: Pusė arbatinio šaukštelio šviežiai tarkuotos ciberžolės
  Medaus dėl skonio
  Išspausto laimo sulčių (pagerina ciberžolės biologines savybes)
  Žiupsnelis juodojo pipiro
  1 puodelis karšto vandens Taip pat į omletą, salotas, paelija, spageti

 • Atsakyti
  Božena
  2018-10-12 at 6:50 pm

  Naudoju arbatai, paelijai, omletui, spageti

 • Atsakyti
  Božena
  2018-10-12 at 6:53 pm

  Arbatai, omletui, paelijai, salotoms, spageti

 • Atsakyti
  Sandra
  2018-10-12 at 7:10 pm

  Naudojame labai daug kur, ir įvairiuose patiekaluose. Į mėsos, makaronų patiekalus, arbatą, košes, omletą, troškinius. Taip pat kepu naminę avižinių miltų duoną su ciberžole. Taip pat darau ciberžolės kaukes odai. O dar vienas iš atradimų tai kefyras ar pasukos su žiupsniu ciberžolės. Šis prieskonis tiesiog vienas iš pačių geriausių prieskonių.

 • Atsakyti
  VLADAS
  2018-10-12 at 7:23 pm

  vistienai , padazams ir omletui 🙂

 • Atsakyti
  Indira
  2018-10-12 at 9:05 pm

  Naudoju labai plačiai–sriuboms, troškiniams , bulvių patiekalams, užtepėlėms..Ji tapo mano pačiu mėgiamiausiu prieskoniu.

 • Atsakyti
  Jūratė
  2018-10-12 at 9:28 pm

  Dedam į mėsos patiekalus, žuvies kepsnelius ir marinuojant agurkus.

 • Atsakyti
  Lina
  2018-10-12 at 9:44 pm

  Gaminant vištienos kepsnius,sriubas…

 • Atsakyti
  Aistė J.
  2018-10-13 at 5:41 am

  Naudoju gamindama troškinius ir sriubas.

 • Atsakyti
  JOLANTA
  2018-10-13 at 11:22 am

  Ciberžolę pamėgau ir naudojam visam namuose gamintam maistui, košės, salotos, užtepėles pabarstau, troškiniams, mėsos, žuvies, paukštienos, makaronų patiekalams

 • Atsakyti
  Reinalda
  2018-10-13 at 12:57 pm

  Ciberžolę labai daug kur naudoju, dedu beveik į visas sriubas, man patinka skonis ir gelsva spalva. Visada kepdama vištieną naudoju ciberžolę, ryžiams paskaninti, makaronams. Ciberžolė – ne tik prieskonis, bet ir vaistas.

 • Atsakyti
  Edita
  2018-10-13 at 1:09 pm

  Ciberžolę savo virtuvėje naudoju gana plačiai, nes patinka, kad patiekalams suteikia dailų auksinį atspalvį, o be to, pasižymi sveikatinančiomis savybėmis. Dedu į sriubas, į troškinius, į užkepėles ir kt., taip pat darau kefyro kokteilį su ciberžole, imbieru, čili, cinamonu ir linų sėmenų arba chia sėklomis.

 • Atsakyti
  Lauryna
  2018-10-13 at 9:38 pm

  Pastaruoju metu pati nebepastebiu, kai gamindama tiesiu ranką į ciberžolę, net salotas su mocarelą apibarstau ja ir būtinai juodaisiais pipirais!!! Net ir vyras jau pamėgo ją 🙂 O vaikai mėgaujasi nežinodami, įvairiuose troškiniuose, ar rytiniame omletuke!

 • Atsakyti
  Rūta
  2018-10-14 at 10:39 am

  Naudoju troškiniams ir ryžiams

 • Atsakyti
  Vilma
  2018-10-23 at 1:50 pm

  Labai daug kur naudoju, dedu į troškinius, į grikius su daržovėmis, makaronų patiekalams, skaninu vištieną.

 • Atsakyti
  Ina
  2018-10-23 at 2:58 pm

  Žinau kad ciberžolė labai naudinga mūsų organizmui. Ciberžolę naudojų tik arbatai: ciberžolė + imbieras + citrina ir medus. Visad turiu ją namie ir darbe 🙂

 • Atsakyti
  Renata
  2018-10-23 at 3:31 pm

  Geriu dažnai ryte su šiltu vandeniu ir citrina, dar pipiro malūnėliu pasuku – tapo geru įpročiu. O jeigu kimba kokia liga – tai tiesiog privalomai išgeriu, ir niekada neįsisergu.

 • Atsakyti
  Ala
  2018-10-23 at 6:49 pm

  Dažniausiai gaminu vištienos biryani, o taip pat dažau kaiušinius per Velykas.

 • Atsakyti
  Aušra
  2018-10-24 at 12:57 am

  Gaminu krevetės su mango ir ciberžolės padažu.
  INGREDIENTAI
  Krevetės 15 vnt. šviežių
  Mangas 1 vnt.
  Žalioji citrina 2 vnt.
  Česnakai 1 skiltelės
  Čili pipiras 0,5 vnt.
  Kuminai 1 arbat. š.
  Ciberžolė 1 arbat. š.
  Alyvuogių aliejus 2 valg. š.
  Druska 1 žiupsnelis

  KAIP GAMINTI
  1. Išdarinėkite krevetes – labai svarbu išpjauti juodus siūlus iš krevetės nugaros ir priekio. Nuplaukite ir gerai nusausinkite. Užtarkuokite 1 žaliosios citrinos žievelę, užberkite druskos ir šviežiai maltų juodųjų pipirų.

  2. Į elektrinį trintuvą (blenderį) sudėkite nuluptą mangą, česnaką, čili, kuminą ir ciberžolę, išspauskite žaliosios citrinos sultis (ragaukite ir pradžiai išspauskite vieną) – viską sutrinkite iki vientisos masės.

  3. Krevetes apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir užmaukite ant iešmelių. Patikrinkite, ar iešmeliai telpa į keptuvę, jeigu ne – patrumpinkite. Kepkite įkaitintoje keptuvėje 2–3 minutes.

  4. Patiekite ant stalo su visais iešmeliais, ant kurių kepė, ir padažo indeliais šalia

 • Atsakyti
  Aušra
  2018-10-24 at 1:02 am

  Dedu į sriubas, vištienos kepsnius, pjaustytų bulvių plokštainį, ryžių košę

 • Atsakyti
  Renata
  2018-10-25 at 11:05 am

  Sveikinu Aušrą, laimėjusią ciberžolių prieskonių rinkinį! Ji pasidalino labai viliojančiu krevečių su mangų ir ciberžolių padažu receptu. Aušra, rašykite man, susitarsime dėl prizo atsiėmimo. Ir labai rekomenduoju žvilgtelti į Aušros receptą, nes vien jau beskaitant man seilės tysta 😉 https://www.sezoninevirtuve.lt/sauletai-nuotaikai-auksine-ciberzole/

 • Komentuokite