APP/ Daržovės/ Visi receptai/ Žiema

Maisto ir vyno derinimas: Spalvoti cepelinai

Nors vasaris pats trumpiausias metų mėnuo, bet šventės šį mėnesį veja viena kitą. Vakar buvo Agotinės, duonos pagerbimo diena, o rytoj, pasirodo, cepelinų diena! Nesu iš tų šeimininkių, kurios namuose dažnai gamina cepelinus, dažniausiai juos valgau pas mamą. Pati seniai turėjau mintį, paruošti spalvotus cepelinus, tai šiemet pagaliau šią idėją įgyvendinau. Kam valgyti pilkus, jei galime mėgautis spalvotais cepelinais?

Jiems spalvos lengvai suteikiau natūraliais liofilizuotų daržovių milteliais ir ryškiais prieskoniais. Raudonai spalvai išgauti puikiai tiko liofiluoti burokėliai, žaliai – liofilizuoti špinatai, o gelsvai spalvai – ciberžolė. Šis tarkuotų bulvių cepelinų receptas nesudėtingai ir lengvai pagaminamas. Mes su vyru per vestuves, prieš 23 metus, esame gavę bulvių tarkavimo mašiną, kurią bendro gyvenimo pradžioje labai dažnai naudojome ruošdami tai bulvinius blynus, tai kugelį, tai cepelinus. Paskutiniu metu ji gulėjo apdulkėjusi aukščiausioje virtuvės lentynoje. Turėjau progą ją nusikelti ir nupūsti dulkes, bet pasirodo, kad ji nebeveikia. Bulvės nuskustos, cepelinų įdaras paruoštas, o bulvių tarkuoti neturiu kuo! Teko pasitelkti savo išmonę ir panaudoti tai, ką turiu namuose. O pasirodo, sutarkuoti bulves ir jas nusunkti, net ir neturint bulvių tarkavimo mašinos yra galimybių:

  • bulves tarkuoti galima paprasčiausia smulkia tarka ir tarkius gerai nusunti per marlės atraižą, jei turite sūrmaišį, bus dar patogiau. O iš savo brolio, kuris šiuo metu gyvena Maltoje, sužinojau kad jis bulves nusunkia per medvilninę kojinę! Aišku, kojinė turi būti švari, pageidautina nauja ir baltos spalvos.
  • jei namuose turite sulčiaspaudę, bulvių tarkavimui ją irgi galite panaudoti! Būtent sulčiaspaude sutarkavau bulves iš šiems cepelinams. Visai patogus būdas!

Kadangi cepelinus ruošiu ne dažnai, tai ir pateikti juos norėjau iškilmingai prie taurės vyno. Su klausimu, koks gi vynas tiktų prie cepelinų su varškės įdaru kreipiausi į Somelje mokyklą, kurioje šiuo metu ir pati gilinu žinias. Štai kokius patarimus iš jų gavau šiuo klausimu:

“Derinant vyną prie lietuviškų bulvių patiekalų, pravartu galvoti apie tris dalykus: patiekalo pagrindą, priedus ir padažą; kadangi dažnai būtent iš šių trijų dalių būna sudaryti mūsų virtuvės patiekalai.

  • Jeigu patiekalas yra dosniai pagardinamas grietine, kas yra rūgštus ir riebus produktas, patariame rinktis rūgšties nestokojantį vyną, kadangi rūgštesni patiekalai sumažina juntamą vyno rūgštingumą, paryškindami jo vaisiškumą ir svarumą; tuo tarpu riebumas dažnai ypač lengvą vyną paverčia suglebusiu. Taip pat internete dažnai galime rasti, jog prie tokios sudėties produktų tinka šampanas – to neneigsime, o tik pritarsime. 
  • Priedu prie bulvinio patiekalo galėtume pavadinti ir spirgučius: sūrų, riebų, kartais traškų pagardą. Jeigu mėsos skonis dominuoja patiekale, drąsiai galime pradėti galvoti apie sutraukimo turintį raudonąjį vyną, tačiau jeigu spirgučiai, kaip “vyšnaitė” ant bulvinio patiekalo, galvokime apie juos kaip apie sūrų ir riebų elementą: šiuo atveju, visai kaip vyną derinant su sūriu, vyne esanti rūgštis padės atgaivinti gomurį tarp kąsnių ir visas patiekalas neapsunks.
  • Tuo tarpu prie virtų kreminių tarkuotų bulvių: bulvių košės, cepelinų, žemaičių blynų, idealiai tinka svaresni, ąžuole brandinti baltieji vynai, tokie kaip pietų Burgundijos Chardonnay arba Pietų Ronos baltieji. Taip pat šie vynai fantastiškai dera su peletrūnu!
  • Patiekalui iš tarkuotų virtų bulvių, peletrūno, grietinės ir varškės reikėtų rūgšties nestokojančio, tačiau ne paties lengviausio baltojo vyno, nepamirštant ir šampano arba prosecco. Į pirmąją kategoriją patenka Chenin Blanc vynuogės vynas tiek iš Luaros, tiek iš Pietų Afrikos Respublikos, karštų metų Chablis regiono vynai, Austrijos Gruner Veltliner vynuogės baltieji. Šį kartą siūlytumėme tarkuotų bulvių cepelinus su varške ir peletrūnais derinti prie Elzaso Pinot Gris, iš Vogėzų kalnuose pūpsančio regiono, kuris gali mums pasiūlyti taip reikiamą rūgšties ir svarumo balansą, lengvumo ir sodrumo žaismą. Šis regionas nevengia fermentacijos ąžuolinėse statinėse bei ilgesnio kontakto su mielėmis. Siūlomas vynas neužgožia patiekalo, užtikrina  ir išsaugo lengvumo pojūtį. O patiekalas išryškina vyne esamus kriaušių, citrusų, prinokusių obuolių aromatus”

Skanios cepelinų dienos!

Maisto ir vyno derinimas: Spalvoti cepelinai

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 įvertino )
Užsiregistruokite, kad įvertinti
Loading...
By Renata Kiekis: 3 asmenims
Gaminimo laikas: apie 60 min.

Sudėtis

  • Cepelinams:
  • 3 kg bulvių
  • 1 šaukšto citrinų sulčių
  • 1 šaukštelio druskos
  • 1 šaukštelio ciberžolių miltelių
  • 2 šaukštelių liofilizuotų burokėlių miltelių
  • 3 šaukštelių liofilizuotų špinatų miltelių
  • Įdarui:
  • 300 g riebios varškės
  • 3-4 šaukštų riebios grietinės
  • 1 šaukštelio peletrūnų druskos
  • žiupsnelio maltų juodųjų pipirų
  • Varškės padažui:
  • 200 g riebios varškės
  • 0,5 stiklinės pieno
  • 1 šaukštelio peletrūnų druskos
  • žiupsnelio maltų juodųjų pipirų
  • Spirgučių padažui:
  • 250 g smulkiai pjaustytos kiaulienos šoninės
  • 2 svogūnų

Eiga

1

Bulves nuskuskite ir iš karto sutarkuokite bulvių tarkavimo mašina. Jei tokios neturite, galite tarkuoti smulkia tarka rankomis. Bulvių tarkius labai gerai nusunkite (geriausiai tam tinka sūrmaišis ar marlės atraižą), kad būtų kuo sausesni. Bulvių sulčių neišpilkite, palaukite 10 minučių, kol jų apačioje nusistovės krakmolas. Bulvių sultis nupilkite (dalį jų pasilikite) o iš apačios išimkite visą nusistovėjusį bulvių krakmolą ir įmaišykite kartu su druska ir citrinų sultimis į bulvių tarkius.

2

Paruoštus bulvių tarkius padalinkite į tris lygias dalis ir sudėkite į atskirus indus. Geltonai spalvai išgauti pakaks 1 šaukštelio ciberžolės miltelių, gerai rankomis išmaišykite iki vientisos gražios spalvos. Žaliai spalvai išgauti prireiks kiek daugiau - 3 šaukštelių liofilizuotų špinatų miltelių, juos subėrę gerai išmaišykite tarkius iki vientisos žalsvos spalvos. Raudonai spalvai išgauti užteks 2 šaukštelių lofilizuotų burokėlių miltelių, kuriuos taip pat gerai išmaišykite su tarkiais, kol spalva taps vientisa.

3

Paruoškite varškės įdarą. Varškę išsukite su grietine ir peletrūnų druska, jei tokios neturite, berkite džiovintų peletrūnų ir atskirai druskos, gardinkite maltais juodaisiais pipirais. Varškę išmaišykite iki vientisos masės. Šį įdarą galite pasiruošti anksčiau ir laikyti šaldytuve, kol prireiks.

4

Formuokite nedidelius cepelinus. Kad jie būtų vienodi tarkius dalinkite šaukštu. Į kiekvieno cepelino vidų įdėkite po šaukštelį varškės įdaro ir gražiai suformuokite pailgus cepelinus.

5

Virimui pasiruoškite 3 atskirus puodus, kiekvienai cepelinų spalvai atskirai. Cepelinams skirtą vandenį pasūdykite ir į kiekvieną įpilkite po pusę stiklinės atlikusių bulvių sulčių, kad verdami cepelinai neištižtų. Cepelinus virkite apie 15-25 minutes, priklausomai nuo jų dydžio.

6

Kol verda cepelinai paruoškite padažus. Varškę išsukite su peletrūnų druska ir pienu, šis padažas turi būti gana skystas. Smulkiai pjaustytus spirgučius pakaitinkite keptuvėje, kol paleis riebalus ir gražiai apskrus, tada suberkite smulkiai pjaustytus svogūnus ir pakepinkite, kol pagels. Padažus supilkite atskirai į indelius ir pateikite šalia cepelinų kartu su grietine.

7

Išvirusius cepelinus kartu su padažais pateikite, kol karšti.

Gali patikti

Komentarai

Komentuokite