APP/ Mėsa/ Visi receptai/ Žiema

Užgavėnių šiupinys

Tik vakar pasibaigė Knygų Mugė, o rytoj jau Užgavėnės! Šventė veja šventę, todėl ryt maišysiu skaniausius blynus ir virsiu riebias spurgas. O kol aš savaitgalį darbavausi Knygų Mugėje, Martynas darbavosi prie kepsninės ruošdamas Užgavėnių šiupinį. Pavyko ypač gardus, tvirtas ir sotus patiekalas. Man labai patiko, reiks ruošti ne tik per Užgavėnes. O dabar žodis Vyrui prie grilio

“Nuo vaikystės Užgavėnių šventimas buvo labai laukiamas ir tebekelia daug gerų emocijų. Dar gyvendamas Šiauliuose su tėvais, jas švęsdavau labai linksmai – su klasiokais eidavome per miestą, užsukdavome į svečius net pas mokytojus. O sukūrus savo šeimą, Užgavėnių šventimas persikėlė į vaikų darželio šventes, kuriose auklėtojos nuoširdžiai į persirengėlių šventę įtraukdavo ne tik vaikus, bet ir pačios pasidarydavo sau šventę. Teko savo vaikams gaminti ir žirgo, ir raganos kaukes, kurias kartu su kaimynų vaikais užsidėdavo eidami susirinkti saldumynų. Šiai šventei Renata visada prikepa įvairiausių blynų: mielinių, lietinių ir spurgų, juos valgome su pačiais įvairiausiais pagardais nuo silkės ir ikrų iki šaldytų uogų su jogurtu.

Blynai blynais, bet šioms Užgavėnėms norėjau pagaminti kažką sotaus, labiau archajiško, kepto krosnyje ir tikrai riebaus.  Pirmoji man kilusi mintis buvo – tradicinis Užgavėnių šiupinys! Jis tikrai riebus ir sotus, ruošiamas iš kruopų, įvairių ankštinių, kiaulienos. Šį kartą naudojau perlines kruopas, dar dzūkiškai vadinamas grucė bei žirnius, pupas, tarkuotas bulves, morkas bei kiaulienos šoninę. Senovėje šiupinį ruošdavo iš įvairių kiaulienos atraižų (ausų, kojų, galvos), kartais be bulvių ir morkų, sutirštinimui dar buvo beriama miltų. Neseniai sužinojau, kad šiupinių diena Vakarų Lietuvoje buvo vadinama Pelenų arba Gavėnios pirmoji diena. Taigi pats laikas šiupiniui!

Kadangi sniego šią žiemą beveik neturėjome, o ir šaltis buvo labiau malonus, nei varantis iš kiemo, tai ir noras gaminti lauko kepsninėje šiemet man buvo dažnesnis bei malonesnis. Maistą lauke, kaip visada, ruošiau Big Green Egg kepsninėje, o troškinius jame gaminau kokybiškame, padengtame emale Big Green Egg ketaus puode. Gaminant šiupinį šis puodas buvo geras pagalbininkas pradžioje apkepant svogūnus morkas, bei šoninę, aukštesnėje temperatūroje, o vėliau jis puikiai atlaikė šilumą lėtai troškinant šiupinį.”

Martynas prie grilio

Užgavėnių šiupinys

2 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 52 votes, average: 4,50 out of 5 (2 įvertino )
Užsiregistruokite, kad įvertinti
Loading...
By Martynas prie grilio Kiekis: Gamyba 2,5 – 3 val. 4 litrų puodui

Lietuviška virtuvė

Sudėtis

  • 1 stiklinės didesnių baltų pupelių
  • 1 stiklinės neskaldytų žirnių
  • 1 stiklinės perlinių kruopų
  • 3 didelių svogūnų
  • 4 morkų
  • 2 bulvių
  • 150 g kubeliais pjautytos rūkytos šoninės
  • 700 g - 1 kg raumeningos šoninės šmoto
  • kelių lauro lapų
  • druskos, juodųjų pipirų pagal skonį
  • aliejaus kepti

Eiga

1

Iš vakaro užmerkiame kruopas. Žirnius, pupeles ir perlines kruopas supilame į vieną indą ir užpilame šaltu vandeniu taip, kad pilnai apsemtų kruopas ir ankštinius.

2

Apkepiname šoninę ir daržoves. Iki 200 laipsnių gerai įkaitintoje kepsninėje ketaus puode apkepinu smulkintą šoninę, o išsiskyrus riebalams suberiu smulkiai pjaustytus svogūnus, o vėliau ir tarkuotas morkas. Kepu kokias 15-20 minučių, kol viskas apkepa.

3

Į puodą suberiame nusausintas išmirkusias kruopas, druską, pipirus. Viską gerai išmaišau ir apkepu apie 5 minutes. Tada įpilu apie 1,5 litro karšto vandens, įmetu lauro lapus, panardinu tarp kruopų ir ankštinių šoninės gabalą taip, kad jį pilnai apsemtų. Uždengiu dangtį ir viską troškinu sumažinęs kepsninės temperatūrą iki 130 laipsnių dar 40 minučių.

4

Kai ankštiniai ir kruopos bus beveik išvirusios, išimame šoninę ir sudedame burokine tarka tarkuotas bulves bei viską gerai išmaišome, uždengiame dangtį ir paliekame toliau troškintis apie 30 minučių. Jei trūksta drėgmės, galima dar kiek įpilti vandens, bet šiupinys turėtų būtu toks, kad jame „stovėtų šaukštas“. Šoninę nusausinu, paguldau šalia puodo kepsninėje, kad toliau keptų ir kiek apskrustų. Šiupinys turėtų gautis tirštas, o tarkuotos bulvės jį dar labiau sutirštins bei padarys vientisu. Uždengus kepsninės sklendes galima procesą ir pailginti mažiausiai valandai, toliau palikus puodą kepsninėje, kaip tradiciniame pečiuje.

5

Sočių ir riebių Užgavėnių! Ar esate kada gaminę šiupinį, koks jūsų receptas pats mėgstamiausias?

Užrašai

Receptas paruoštas bendradarbiaujant su BIG GREEN EGG

Gali patikti

Komentarai

Komentuokite