Kiekvienais metais Trijų Karalių šventei kepu kokį nors tradicinį šiai dienai skirtą kepinį. Dažniausiai tai būna kitų šalių tradiciniai kepiniai, nes lietuviškų Trijų Karalių šventės receptų paprasčiausiai nežinau. Mano močiutė šią dieną dažnai gamindavo skrylius su aguonomis, taip panaudodavo nuo švenčių atlikusias maltas aguonas, o aš dažniausiai taupydama laiką ruošiu makaronus su aguonų padažu, jų skonis panašus, tik darbo daug mažiau. Šiemet išbandžiau naują Trijų Karalių pyrago receptą, kilusį iš Šveicarijos, kiek skaičiau, panašūs yra kepami ir Vokietijoje. Šis mielinis pyragas visiškai skiriasi nuo Prancūziško GALETTE DES ROIS , o į ispaniška Roscón de Reyes panašus tuo, kad abiejų pyragų tešla yra mielinė. Į šveicarišką Dreikönigskuchen, kaip ir į kaimyninių šalių Trijų Karalių kepinius yra įkepama figūrėlė, ją radęs užsideda karūną. Pagal senąsias tradicijas į šį pyragą buvo įkepamas vienas sveikas migdolo riešutas, taip šiemet kepdama dariau ir aš, nes figūrėlės iš ankstesnių metų pyragų pasiliko Vilniuje.
Šiemet šventinio laikotarpio išlydėtuvės labai gražiai išpuolė prieš pat savaitgalį, tai bus galima dar visą savaitgalį pasidžiaugti Trijų Karalių kepiniais ir susitvarkyti namus po kalėdinės eglutės nupuošimo. Man Kalėdų sezonas baigiasi tik po Trijų Karalių šventės, o tikrasis sausis prasideda tik po 6 dienos. Kiek gaila, kad Trijų Karalių šventė Lietuvoje dar sunkiai atgyja, nors anksčiau, kaip pasakojo abi mano močiutės, tai buvo labai svarbi kalėdinio laikotarpio uždarymo šventė, kuri iki šiol gyva kitose Vakarų Europos šalyse. Tikiuosi, Trijų Karalių šventė tikrai atgis, ir senosios tradicijos sugrįš su nauja jiega. O aš ir toliau kiekvienais metais apie šią šventę priminsiu ir kepsiu tradicinius Trijų Karalių kepinius bei kviesiu juos išbandyti ir Jus!
Trijų Karalių dienai Sausus ingredientus: miltus, sausas mieles, druską ir cukrų gerai išmaišykite. Pieną pašildykite kartu su kubeliais pjaustytu sviestu, kol jis ištirps. Palikite, kad atauštų iki kambario temperatūros. Į miltų mišinį supilkite lengvai šakute išplaktą kiaušinį ir praaušusį pieną ir pradėkite minkyti. Lengviausiai ir geriausiai išminkysite virtuvinio kombaino pagalba su tešlos minkymui skirtu antgaliu-kabliu. Po 10 minučių minkymo suberkite nuplautas razinas ir smulkiai įtarkuokite citrinos žievelę, toliau minkykite vidutiniu greičiu, kol tešla nebelips prie dubens sienelių. Dažniausai pakanka 20-25 minučių minkymo, kad tešla taptų blizgi ir elastinga. Tešlą uždenkite ir palikite šiltai 1,5 valandos, kad iškiltų ir padvigubėtų. Pakilusią tešlą padalinkite į 8 vienodus gabalėlius apytikslai po 100 g., o devintasis tešlos gabalėlis turėtų likti kiek didesnis. Į vieną iš aštuonių tešlos gabalėlių įminkykite vieną migdolą. Visus tešlos gabalėlius gražiai rankomis susukite į bandeles. Per vidurį dėkite vieną didžiausią bandelę, o aplikui vienodai apdėliokite aštuonias mažesnes bandeles. Taip paruoštą kepinį uždenkite ir palikite dar pusvalandžiui pakilti. Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių karščio. Pyragą aptepkite kiaušinio plakiniu ir apibarstykite migdolų drožlėmis. Pašaukte kepti į orkaitę 30 minučių. Iškepusį pyragą dėkite ant grotelių ir palikite praaušti. Skanios Trijų Karalių dienos! Receptas adaptuotas pagal https://mydinner.co.uk/three-kings-cake-recipe-dreikonigskuchen/Trijų Karalių šveicariškas pyragas "Dreikönigskuchen"
Sudėtis
Eiga
Užrašai
Komentarai