Labai džiaugiuosi galėdama jau trečiąjį kartą prisidėti prie Lietuvos vartotojų instituto iniciatyvos “Linkėjimai, maistas” bei tausaus maisto gaminimo skaidos. Visada stengiausi tausoti maistą, o ypač duoną. Liūdna, bet tyrimai rodo, kad būtent duona atsiduria tarp dažniausiai išmetamų namų ūkiuose produktų. Duonai užauginti ir pagaminti sunaudojama daugybė išteklių, todėl reali duonos kaina yra kur kas didesnė, nei ta, kurią už ją sumokame. Ar žinojote, jog tam, kad būtų užaugintas ir pagamintas 1 kilogramas duonos yra išeikvojama net 1608 litrų vandens? Taigi, stenkimės duoną vartoti atsakingai, suprasdami tai neišmeskime jos, o pabandykime prikelti naujam gyvenimui. Padžiūvusi duona gali būti puiki žaliava naujiems skaniems receptams. Duonos galiojimas yra žymimas “geriausias iki” todėl ir pasibaigus jos galiojimui, ją galima kuo puikiausiai panaudoti, aišku, jei prieš tai ji buvo tinkamai laikoma.
Šią savaitę tausaus maisto gaminimo duonos laboratorijoje dalinausi patarimais, bei receptais, kaip panaudoti padžiūvusią kvietinę duoną. Šį video galite peržiūrėti čia.
Jo metu ruošiau pikantišką itališką duonos apkepą Strata, kurį galima pasigaminti iš vakaro ir palikti brinkti šaldytuve, o ryte beliks tik iškepti orkaitėje. Tai pusryčiams labai tinkantis receptas, jo gaminimui prireks pusryčiams dažniausiai naudojamų ingredientų: šoninės, kiaušinių, pieno, šviežių špinatų, pievagrybių ir, aišku, padžiūvusios duonos. Pilną receptą rastite surašytą čia.
Taip pat šiame video gaminau ir kiek kitokias sezonines ridikėlių salotas su sezamų pastos padažu, kurias apibarsčiau skrudintomis pitų duonelėmis. Šios salotos kvepia artimaisiais rytais, nes jų padažo gaminimui naudoju tahini pastą, kuri pavasarinių daržovių salotoms iš ridikėlių, agurkų, salotų lapų ir petražolių suteikia egzotiško skonio. Šias salotas rekomenduoju gardinti šviežiais mėtų lapeliais, kurie salotoms suteiks dar daugiau gaivos ir autentiškumo. Apibarstau šias salotas naujam gyvenimui prikeltomis padžiūvusiomis pitų duonelėmis, kurias prieš tai pakepu orkaitėje. Šių salotų receptą taip pat rasite iniciatyvos “Linkėjimai, maistas” puslapyje čia.
Padžiūvusios kvietinės duonos panaudojimo būdai yra keli:
- Gerokai sudžiūvusią, jau kietą duoną, galima susmulkinti iki trupinių ir paversti juos naminais džiūvėsėliais. Juos galima panaudoti mėsos ar daržovių paniravimui, kepimo formų apibarstymui, kad kepiniai prie jų neprikeptų, bėrimui į apkepus ir maltos mėsos gaminius, kad jie būtų minkštesni. Džiūvėsėlius susismulkinti labai paprasta paprasčiausioje kapoklėje “S” formos peiliukais.
- Vakarykštę, ne kokią kietą duoną, galite paversti duonos skrebučiais supjaustydami ją kubeliais ir pakepdami orkaitėje prieš tai apšlakstę keliais šaukštais kokybiško aliejaus. Tokius skrebučius laikykite sausai, jie puikiai tiks trintų sriubų ar salotų apibarstymui.
- Vakarykštę, jau nebešviežią prancūzišką duoną bagetę ar itališko tipo čiabatą galite panaudoti krostiniams arba brusketoms ruošti. Tai itališki duonos užkandukai – krostiniai kiek mažesni, ruošiami su bagete, o brusketos – didesni su čiabatos duonos riekėmis.
Tuo pačiu noriu pasidalinti ir kitais savo blogo receptais, kurių ingredientuose rasite padžiūvusią kvietinę duoną, kurią galėsite prikelti naujam skaniam gyvenimui:
- Saldus duonos apkepas Strata su šaldytomis uogomis ir rikota. Jis gaminamas labai panašiai, kaip ir pikantiškas, bet šio skonis patiks mėgstantiems saldžius pusryčius. Šį receptą taip pat galima pasiruošti iš vakaro, o ryte beliks tik apkepą iškepti.
- Kalėdoms visada kepu savo mėgstamą aguonų tortą, kuriam vietoj miltų naudoju kvietinės duonos džiūvėsėlius. Jei jo dar neragavote, labai rekomenduoju išbandyti!
- Krostiniai su sezoninėmis uogomis. Tai labai gardūs užkandukai su tepamu sūriu, šviežiomis uogomis, apšlakstyti kokybišku balzaminiu actu ir apibarstyti kvapniais pipiriais. Puikus pasirinkimas vasaros vaišėms, kai nesinori daug laiko skirti gaminimui. Tokiems crostini puikiai tiks vakarykštis prancūziškas batonas bagetė. Verta išbandyti!
- Cezario salotos su kepta vištiena. Tai receptas iš mano knygos “Gero maisto dienoraštis. Pavasaris”, klasikių salotų kiek sveikesnė ir lengviau paruošiama versija. Šioms salotoms labai tinka vakarykštė čiabatos duona, iš kurios paruošiami traškūs skrebučiai salotoms.
- Salotos su džiovintais pomidorais puikus pasirinkimas, kol dar nėra šviežių sezoninių pomidorų. Jos taip pat apibarstomis skrebučiais paruoštais iš nešviežios čiabatos duonos.
- Skrebučiai su salierų remoulade labai gardūs. Šis šakninių salierų pagardas kilęs iš Prancūzijos, todėl jų pateikimui labai tinka vakarykštės bagetės paskrudintos ir naujam gyvenimui prikeltos riekelės.
- Pavasarinės salotos su daigintiniais, pelėsiniu sūriu ir duonos skrebučiais dar vienas puikus pavasarinių salotų pasirinkimas.
- Brusketos su džiovintais grybais ir džiovingtais pomidorais patiks pikantiškų užkandžių mėgėjams. Tai tradicinio itališko užkandžio lietuviška variacija. Labai gardi!
- Kepti sumuštiniai su dilgėlėmis ir sūriais. Dar vienas puikus pavasariškas pasirinkimas ir galimybė panaudoti vakarykštę kvietinę duoną.
- Žaliasis sumuštinis su daigintiniais ruošiamas ant paskrudintos vakarykštės čiabatos. Puikiai tinka pusryčiams.
- Crostini su voveraitėmis dar viena itališkų užkandžių variacija su lietuvišku sezoniniu ingredientu – šviežiomis voveraitėmis. Jau dabar laukiu vasaros, kai galėsiu ir vėl jų pasigaminti!
Daugiau idėjų, kaip sunaudoti ir nešvaistyti maisto rasite iniciatyvos „Linkėjimai, maistas“ tausių receptų kolekcijoje. Tikiuosi, jie jus įkvėps planingai vartoti maistą ir kūrybingai sunaudoti maisto likučius bei atsargas. O šios iniciatytos išleista „Naudinga knygelė apie tai, ko nesuvalgome“ padės suprasti, kad maisto švaistymas yra globali problema, prie kurios sprendimo galime prisidėti kiekvienas. Joje rasite naudingų patarimų, kaip neleisti maistui sugesti, kaip jo neužmiršti ir kaip kūrybingai sunaudoti.
Ankstesniame savo straipsnyje rašiau kaip skaniai panaudoti padžiūvusią ruginę duoną ir dalinausi tausiais receptais čia.
O kaip ir kur jūs panaudojate padžiūvusią kvietinę duoną?
Komentarai