Sausis – antrasis žiemos mėnuo ir tikrai ne pats neturtingiausias vietiniais sezoniniais ingredientais, nes dauguma jų dar puikiai laikosi aruoduose. Sutinku, kad vietinių žalumynų jau reikėtų su žiburiu paieškoti, jų atsargas papildau pirkdama daigus ir žalumynus indeliuose. Bet dabar pats šakninių ir kopūstinių daržovių laikas! Išbandykite ir ne tokias populiarias, kaip gelteklės, pastarnokai, juodieji ridikai, šios daržovės pilnos naudingųjų medžiagų, gal jų skonis jums patiks ir vis dažniau įtrauksite į savo kasdienį meniu. Dalinuosi receptais su sezoninais sausio ingredientais, kuriais noriu jus įkvėpti skaniai valgyti dar daugiau sezoninių daržovių! Šį kartą pasirinkau 4 tradicines lietuviškas daržoves ir jų netradicinius receptus:
- Bulvės
- Morkos
- Burokėliai
- Baltagūžiai kopūstai
Visus šio mėnesio sezoninius ingredientus galite matyti šiame paveikslėlyje iš Sezoninio kalendoriaus, kurį piešė Ugnė Ugenskaitė-Joskaudė.
BULVĖS pačios populiariausios Lietuvoje žiemos daržovės. Išbandykite jas valgyt ne tik kaip garnyrą, o kaip pagrindinį pateikalą su sezoninėmis salotomis. Ar žinojote, kad patys nesveikiausi yra smulkiai tarkuotų ir trintų bulvių patiekalai, tai yra mūsų visų taip mėgstami cepelinai, kugelis, smulkai tarkuotų bulvių blynai ir net bulvių košė? O štai paprasčiausios virtos bulvės su lupenomis ar bulvės virtos garuose yra pačios naudingiausios ir pilnos vitaminų! Bulvė ta pati, tik skirtingi jos paruošimo būdai ir nauda – visiškai skirtinga. Išbandykite graikiškas citrinines bulves, stambiai tarkuotų bulvių šveicarišką blyną “Rosti”, prancūzišką bulvių apkepą ar ispanišką tortillą su bulvėmis. Rekomenduoju visus šiuos bulvių patiekalus patiekti ir valgyti su sezoninėmis salotomis.
MORKOS puikiai tinka patiems įvairiausiems patiekalams. Pažvelkite į jas kūrybiškai! Rekomenduoju išbandyti trintą morkų ir lęšių sriubą, o gal pikantiškas morkų salotas su duonos traškučiais, galiausiai desertui išsikepkite skanųjį morkų keksą.
BUROKĖLIAI tituliuojami nacionaline lietuvių daržove. Pabandykime į juos pažvelgti ne tik per virtų burokėlių mišrainės ir burokėlių sriubos prizmę. Labai rekomenduoju išbandyti šviežių t.y. nevirtų burokėlių salotas, kurių net tris variacijas aprašiau viename įraše arba lengvai paraugintas maistingas žalių burokėlių salotas su morkomis ir raugintais kopūstais. Šios burokėlių salotos išsaugo daug daugiau vitaminų, nei virti ar kepti burokėlai, kurių krakmolas virsta cukrumi. Iš virtų burokėlių rekomenduoju išbandyti Vidurio Rytuose populairų burokėlių užtepą ar virtus burokėlius suderinti su citrusianiais vaisiais apelsinų ir burokėlių salotose. Desertui kviečiu išsikepti mano tinklaraščio visų laikų populiariausią šokoladinį burokėlių pyragą, ar ne mažiau skanų šokoladinį burokėlių pyragą su riešutais visai be kvietinių miltų.
KOPŪSTAI viena vitaminingiausių žiemos daržovių! Bet vėlgi, daugiausiai vitaminų išlieka termiškai neapdorotuose ar raugintuose kopūstuose. Dalinuosi trimis kopūstų marinavimo būdais, jų pasiruošę galėsite kelias savaites šaldytuve turėti daržovių salotų greitam naudojimui. Jei dar nesate bandę, labai rekomenduoju išsikepti kopūstų blynelius, aš pati juos labai mėgstu ir dažnai gaminu. Vienas įdomesnių receptų yra kopūstų pyragas alla lazanija ar balandėlių pyragas bei dešrainiai su troškintais kopūstais. Verta paragauti!
Linkiu skanaus ir sveiko SAUSIO!
Komentarai