Gaminu/ Pavasaris

Skaniausi receptai – rabarbarų derliui

Po savaitgalio iš vasarnamio parsivežiau visą glėbį šviežut šviežutėlių savo pačios užaugintų rabarbarų! Jau keli metai, kai turiu savų rabarbarų ir negaliu jais atsidžiaugti. Rabarbarai gana lepūs, vos nuskynus, jų kotai ima džiūti ir praradinėti drėgmę, todėl turint savą krūmą visada galima džiaugtis šviežiais ir sultingais koteliais.

Didžioji mano meilė rabarbarams atsiskleidė tik pradėjus rašyti kulinarinį tinklaraštį, kai ėmiau labiau jais domėtis ir su įkvėpimu studijuoti kulinarines knygas bei žurnalus. Anksčiau su jais dažniausiai virdavau tik kompotą, o mano mama ir močiutė irgi nieko ypatingo su jais negamino. Nors kai buvau vaikas pas močiutę daržo kampe per metų metus augo išsikelrojęs gražuolis rabarbaras, bet jo kotus dažniausiai valgydavau tik vienus, apsibarstydama cukrumi.

Pirmasis receptas su rabarbarais mano bloge buvo  desertas su rabarbarais indeliuose.  Tokį desertą lengva neštis į gamtą, ar iškylą parke. Jis gaivus ir gana sotus, todėl gaminkite mažesniuose indeliuose.

O čia keli faktai apie rabarbarus, kuriuos reikėtų žinoti:

  • Rabarbarai tinkami maistui nuo gegužės iki birželio pabaigos, nes vėliau jie pradeda  kaupti žmogaus organizmui žalingą oksalo (rūgštynių) rūgštį. Jų sezonas baigiasi iš karto po Joninių.
  • Maistui naudojami tik jauni rabarbarų stiebai, kurie nėra peraugę ir išstorėję. Rabarbarų lapai maistu dažniausiai nėra naudojami, nes juose oksalo rūgštis kaupiasi labiau.
  • Kuo rabarbarai raudonesni tuo jų skonis švelnesnis. Žalios spalvos koteliai yra rūgštesni, o raudonesni labiau saldžiarūgščiai, tai priklauso ir nuo jų rūšies ir nuo jų auginimo būdo.
  • Rabarbarų nepatartina virti emaliuotuose puoduose ar kepti aliuminio folijoje.
  • Rabarbarai šaldytuve išliks ilgiau švieži, jei juos suvyniosite į drėgną popierinį rankšluostį.
  • Prieš ruošiant rabarbarus, juos reiktų nulupti.
  • Nepatartina valgyti daug rabarbarų, jei turite problemų su inkstais, dėl tos pačios oksalo rūgšties.
  • Geriausia rabarbarus valgyti ne žalius, o jau apdorotus: troškintus arba keptus.

Naujausi tinklaraščio receptai su rabarbarais yra neatsivalgomai skanus Rabarbarų pyragas su beze, kiek gražus, lygiai tiek pat ir skanus.

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra spec-1-690x920.jpg

 Bei rabarbarų debučiai, kuriuose saldžiarūgštį rabarbarų skonį galima užkonservuoti žiemai. 

Šis paveikslėlis neturi alt atributo; jo failo pavadinimas yra spec-1-1-690x916.jpg

Nors pats populiariausias patiekalas su rabarbarais yra pyragas, bet rūgštieji koteliai ypač tinka ir nesaldiems patiekalams. Rabarbarų pagardas čatnis tiks prie riebios mėsos, tokios kaip ėriena ar kiauliena. O kepant grilyje mėsą, skanu ją aptepti saldžiarūgščiu naminiu rabarbarų kepsnių padažu. Būtinai pasiruoškite jo daugiau, kad užtektų nors pusei vasaros. Pamatysite, kaip visiems patiks taip paruošti kepsniai.

Jei darže turite daugiau rabarbarų krūmų ir dairotės pirmųjų uogienių receptų, patariu išbandyti aromatingą  rabarbarų džemą su šildančiais prieskoniais, o kai jau atsiras ir pirmosios braškės, tai išsivirkite visų išgirtąją rabarbarų ir braškių uogienę.  

Kai pernai per Tėvo dieną dalyvavau Big Green Egg fiestoje, gaminimui pasirinkau saldų receptą –  trupiniuostį su braškėmis ir rabarbarais . Visi šventės svečiai buvo sužavėti šiuo desertu be glitimo, kurį iškepiau kepsninėje.

Dar vienas kepinys iš sveikesnių serijos – apverstas riešutinis rabarbarų pyragas su migdolais taip pat be glitimo. Vietoj miltų jam naudoju smulkintus migdolus, kurie labai tinka prie rabarbarų rūgštelės.

O jau tradicinių kepinių su rabarbarais šiame bloge visa galybė. Tai ir mano vaikų pamėgtieji keksiukai su rabarbarais ir trupinių kepure

ir sotusis  trupininis varškės pyragas su rabarbarais, bei kasdienis rabarbarų pyragas su kefyru , taip pat šventinis rabarbarų pyragas su baltymų kepure  ir geltonasis rabarbarų pyragas su kukurūzų kruopomis ir cinamonu . Visi jie verti jūsų dėmesio!

Pirmojoje savo knygoje “Sezoninė Virtuvė: 200 receptų pagal metų laikus” apie rabarbarus surašiau visą skyrių, ten pat rasite: varškės sūrio pyrago su troškintais rabarbarais receptą, jogurto ir grietinėlės desertą su rabarbarais, rabarbarų džemą su rozmarinais bei patį paprasčiausią pyrago su rabarbarais receptą.

Į “Nostalgiški skanumynai” knygą įtraukiau vaikystes bandeles su varške ir rabarbarais ( 83 puslapyje) ir trupininės tešlos pyragą su rabarbarais (90 puslapyje).

Sveikesnio maisto mėgėjams patariu atsiversti “Gero maisto dienoraštis. Pavasaris” knygą, kurioje – rabarbarų tyrė su ispaninio šalavijo sėklomis (144 p.), rabarbarų ir migdolų pyragas (126 p.) bei rabarbarų pyragas su kukurūzų kruopomis (130 p.). Šie abu pyragai yra be glitimo ir be laktozės. O tos pačios serijos Vasaros knygoje – kokteilis su keptais rabarbarais ir apelsinų sultimis (18 p.), nepatikėsite kokio jis gardumo.

Pats šviežiausias mano bloge receptas – grietininis keksas su rabarbarais.   Jis paprastas, nereikalaujantis daug ingredientų, bet nepaprastai skanus. 

Pernai išbandžiau labai skanią galetą su rabarbarais ir braškėmis iškepti net kepsninėje! Bet ji kuo puikiausiai paruošiama ir paprasčiausioje orkaitėje.

Paskutinėje savo knygoje “Sezoninių skanumynų istorijos” rabarbarams paskyriau atskirą aprašymą gegužės mėnesio skyriuje. Jame rasite skanųjį rabarbarų pyragą su trupinių kepure. Jo receptu pasidalinau ir bloge.

O šis nuostabus rožėmis kvepiantis tortas su rabarabarais irgi iš sezoninių skanumynų knygos. Jo receptą taip pat surašiau į blogą.

Į šią knygą taip pat įtraukiau ir kvapnųjį rabarbarų pyragą su jogurtu ir migdolais. Jis kvepia kardamonu, apelsinų žievelėmis, o kepamas su alyvuogių aliejumi.

O kaip patiems užsiauginti savo darže rabarbarų, kokių rūšių jų būna bei ką įdomaus su jais pasiruošti mudvi su Lina iš “Geltonas karutis” pasakojome savo radijo laidoje “Augalų entuziastai”. Ši laida kiekvieną šeštadienį transliuojama per “Žinių radijas” nuo 11 valandos.

Tikiuosi, ir jus užkrėčiau savo meilės rabarbarams virusu. Dabar bėgu naikinti savų rabarbarų derliaus. Laukite naujų receptų!

Gali patikti

Komentarai

Komentuokite