Šiais metais planuoju valgyti dar daugiau daržvių bei žuvies ir dar mažiau mėsos. Todėl šis sausis bus #mėnuobemėsos! Daugelis pagalvosite, kad sausis tikrai ne pats geriausias mėnuo pradėti valgyti daugiau daržovių, nes šviežių vietinių sezoninių tokiu metu beveik nėra. Pabandysiu šį mitą paneigti ir įrodyti, kad net ir viduržemį galime valgyti skaniai, sveikai bei gaminti iš vietinių daržovių. Aišku, dauguma jų ne “tiesiai iš lysvės”, o iš rūsių bei aruodų, bet jei teisingai laikomos, daržovės maistingos išlieka iki pat pavasario. Jau daug metų stengiuosi savo šeimą pripratinti valgyti kuo daugiau daržovių. Dalinuosi, būdais, kurie man labiausiai pasiteisino:
- Turiu tradiciją kelis kartus per savaitę vakarienei pateikti vegetarišką daržovių sriubą, kad ir iš keptų daržovių. Sezonai keičiasi, keičiasi daržovės ir verdamos sriubos!
- Sezonines daržoves gausiai beriu į įvairiausius makaronų padažus: toskanietišką moliūgų, vieno puodo makaronus su sezoninėmis daržovėmis arba vieno puodo makaronus su moliūgų padažu. Makaronai ir daržovės – geriausias derinys!
- Daržovės puikiai tinka rytiniuose kokteiliuose, net ir žiemą! Išbandykite šį su burokėliais.
- Stengiuosi gaminti daugiau vegetariškų troškinių – vienas iš mėgstamiausių – indiškas avinžirnių karis
- Daržoves trinu į įvairiausius užtepus – su burokėliais, su moliūgais, su keptais česnakais. Jei kabinsite juos su morkų ar salierų lazdelėmis, nauda bus dviguba!
- Norėdama suvalgyti daugiau ankštinių daržovių – turiu tradiciją vieną kartą per savaitę išvirti kelių rūšių ankštinių (skirtingų pupų, avinžirnių, žirnių) kuriuos laikau šaldytuve iki 5 dienų ir taip pagreitinu savo patiekalų gamybą. Gaminant greitą vakarienę beleika jau išvirtų ankštinių tik įberti į gaminamą sriubą, troškinį ar užtepą. Namuose virti ankštinai visada sveikesni už pirktinius iš skardinių!
Taigi, kokių sezoninių daržovių galime rasti sausį:
- BULVĖS valgykite jas, kaip pagrindinį patiekalą, o ne kaip garnyrą, jei dar neragavote, išbandykite vegetarišką prancūzišką bulvių apkepą su sezoninėmis salotomis
- TOPINAMBAI šį mėnesį rekomeduoju topinambų salotas su riešutais.
- MORKOS dabar pats laikas virti šildančią morkų ir raudonųjų lęšių sriubą
- ŽIEMINIAI RIDIKAI (juodieji) išbandykite juos šiose salotose su topinambais ir kaliaropėmis
- ŠAKNINIAI SALIERAI iš jų rekomenduoju pasigaminti salierų remoulade, tik šį mėnesį susilaikykite nuo kumpio
- BUROKĖLIAI juos išbandykite žalių burokėlių salotose, burokėlių-apelsinų-mocarelos salotose, burokėlių salotose su granatais, burokėlių ir obuolių sriuboje, burokėlių užtepėlėje – visi šie receptai vegetariški ir labai skanūs
- CIKORIJOS bandysiu šiemet ir aš su jomis ką nors skanaus pagaminti
- MOLIŪGAI skaniai susivalgo vegetariškuose takose su pupelėmis, moliūgų sriuboje su bolivinėmis balandomis, indiškame avinžirnių karyje, makaronuose su toskanietišku padažu, moliūgų sriuboje su žemės riešutų sviestu
- PORAI juos naudokite visur ir visada vietoj svogūnų ir kartu su jais
- LAPINIAI KOPŪSTAI labai skaniai susivalgo toskanietiškoje pupelių sriuboje,
- KOPŪSTAI jei turėsite raugintų, išbandykite vegetarišką pyragą su kopūstais ir džiovintais baravykais
- KALIAROPĖS puikiai suskamba šiose salotose
- BRIUSELIO KOPŪSTAI labai tinka su granatų sėklomis šiame garnyre
- RAUDONGŪŽIAI KOPŪSTAI pasiruoškite iš jų šias traškias salotas, tik nedėkite vištienos.
- PEKINO KOPŪSTAI jie puikiai tinka prie aukščiau paminėtų salotų.
- ČESNAKAI labai skaniai tinka česnakų užtepui
- SVOGŪNAI tinka visur ir visada!
- GRIEŽČIAI bandysiu juos prisipratinti ir aš.
- ROPĖS labai gardus jų garnyras vietoj bulvių
- PASTARNOKAI jus nustebins kepti su medumi ir riešutais ar pastarnokų sriuboje su džiovintais baravykais
- PETRAŽOLĖS beveik vienintelės prieskoninės daržovės, kurias žiemą galima šviežias skinti darže
- GELTEKLĖS bandysiu šias daržoves šiemet prisijaukinti ir aš
O kad daržovės būtų dar skanesnės ir turėtų dar daugiau skonio jas skaninu pačiais įvairiausiais Santa Maria prieskoniais bei padažiais. Man labai patiko jų puslapyje esantys patarimai, kaip įvairiau skaninti daržoves. Ar kada bandėte žiedinius kopūstus suporuoti su apelsinais, migdolais ar mėtomis? O moliūgus su vyšniomis, pekanų riešutais ar kopūstus su bruknėmis, sojų padažu? Kviečiu užsukti į Santa Maria puslapį paieškoti naujų netikėtų daržovių derinių. O aš šį mėnesį pažadu dalintis receptais ir patarimais, kaip valgyti skaniai ir sveikai, be mėsos.
Laukite naujų skanių #mėnuobemėsos receptų!
Komentarai